Рама — Вікіпедія

Ця стаття містить індійський текст.
Без правильної підтримки індійського написання, ви можете бачити знаки питання чи прямокутники, голосні можуть неправильно розміщуватись, кон’юнкти можуть бути відсутні.
Рама
санскр. राम
санскр. रामचन्द्र
Деванаґарі राम
Група богів аватара Вішну
Помешкання Айодх'я (अयोध्या)
Династія Ikshvaku dynastyd
Батько Dasharathad[1]
Мати Kausalyad[1]
Брати/сестри Лакшмана[2], Bharatad[2], Shatrughnad[2] і Shantad[3]
Діти Kushad і Lava[d]
Супутник Сіта
Пов'язані події Рама Навамі, Vivaha Panchamid, Дівалі, Дасара і war between Rama and Ravanad
Зброя лук (धनुष)
Частина від Дашаватара[4], Balabhadrad[5] і Salakapurusad[4]
Персонаж твору Рамаяна[6] і Рамачарітаманаса[7]
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Індуїзм
Категорія КатегоріяПортал Портал

Рама або Рамачандра (санскр. राम, «чарівний») — сьомий канонічний аватара Вішну.

Походження[ред. | ред. код]

Це одна з найпопулярніших інкарнацій Вішну. Рама, син Дашаратгі, цар Айдітті-Вайю, герой великого індійського епосу Рамаяни Рама — досконалий цар, син і брат. Рамаяна описує сказання про цього незрівнянного принца та його прекрасну і доброчесну дружину Сіту.

"Цар! Дитя, народжене на радість Каушалья, подарує цю радість всьому світові. Його чесноти принесуть всім розраду і спокій, блаженство і щастя. Для всіх йогинів, провидців і брахмачарі перетвориться Він в джерело невичерпної благодаті. Тому з цього моменту нехай буде Він названий «РАМА» — «Той, що дарує радість».

«Син Каушальї був народжений у найсприятливіший момент: Уттараян (Священну половину року), місяця Чайтра, в понеділок, на дев'ятий день світлого місяця, коли зірка Пунарвасу перебувала в Сімха-лагні (зодіакальному сузір'ї Лева), в період абхіджіт (період перемоги) ; світ перебував у щасливому благоденстві і рівновазі Природи — не було ні спеки, ні посухи, ні холоду. Син Кайкейи народився наступного дня того ж місяця Чайтра, тобто на десятий день висхідного місяця, у вівторок, в період гандхайога . На третій день з'явилися близнюки: це був той же місяць Чайтра, одинадцятий день молодика, зірка Аслеша, період вріддхійога.»[8]

Рама виступає як уособлення абсолюту — брахмана. До кінця неясно, чи усвідомлював сам Рама свою божественну сутність. Мета його приходу у світ (за однією з версій) — дати зразок ідеального правителя, який, незважаючи на обставини, дотримується Закону (Дгарми).

Відповідно до Вальмики Рамаяна, Рама народився в Айодхї, Індії, на 9-й день (в даний час відзначається по всій Індії як Рам Навамі) Чайтра місячного місяця (березень -квітень), коли Місяць і Юпітер росли на сході в Раку і чотири інші планети (Сонце, Марс, Сатурн, Венера) були високі в їх знаках екзальтації . Якщо розуміти буквально, це дало б (за розрахунками програмного забезпечення, в яких календар із нульовим роком) в дату народження для Рами є 12 год 9 січня 5114 до н. е. і накшатра Пунарвасу (Punartham). Пурани дають ще ранішу дату.

Пушкар Бхатнагар досліджував час народження Господа Рами. За його словами згадана в Рамаяні дата народження Господа Рами відбулася в небі 10 січня 5114 до нашої ери.

За різними Пуранами Господь Рама народився в Трета — юги. Навіть якщо припустити, що Господь Рама народився наприкінці Трета — юги, загалом минуло 869 114 (864 000+ 5114) сонячних років. На думку деяких інтерпретаторів вчення, війна між Рамою і Раваною відбулося 880 155 сонячних років тому. Водночас відомо, що «Рамаяна» в усній традиції сягає до середини ІІ тисячоліття до н. е. Так що вже до моменту складання найраніших частин Рамаяни образ Рами встиг міфологізуватись, тож вичленувати історичні моменти з цієї історії доволі складно.

Іконографія[ред. | ред. код]

Загальне[ред. | ред. код]

Шрі Рама стоїть в позі трібганґа (тіло вигнуте в трьох місцях).

Руки[ред. | ред. код]

Має дві руки. Права тримає стрілу, ліва — лук.

Корона[ред. | ред. код]

Рама носить кіріта-корону.

Супутники[ред. | ред. код]

Сіта — його дружина Сіта прямо стоїть з правої сторони від нього. У висоту вона доходить до плеча Рами. У лівій руці вона тримає блакитний лотос, у той час як права рука вільно звішена. Сіта носить каранда-корону.

Лакшмана — Він стоїть ліворуч від свого старшого брата Рами. У висоту він доходить до вух брата. Лакшмана багато прикрашений і тримає в двох своїх руках лук і стрілу.

Хануман — Мавпячий бог стоїть ледве праворуч навпроти Рами й у висоту доходить до грудей, пупка або стегна Рами. Має дві руки. Права рука розташована на вустах, у той час як ліва вільно звішена до рівня коліна.

Інші два брати Рами Бгарата і Шатругна також супроводжують його. Обидва мають по дві руки, у яких тримають луки й стріли.

Мантра[ред. | ред. код]

Gayatri Mantra

Om Daserathayae Vidhmahe Sita Vallabhaya Dheemahe Tanno Rama Prachodayaath !

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б https://books.google.co.in/books?id=WWlsWQ8foNgC&pg=PA51 — С. 51–54.
  2. а б в https://books.google.co.in/books?id=5kl0DYIjUPgC — С. 555.
  3. https://books.google.co.in/books?id=DH0vmD8ghdMC — С. 111–112.
  4. а б Вікіпедія мовою гінді — 2003.
  5. Вікіпедія мовою санскрит — 2004.
  6. https://books.google.com/books?id=DWX43jnbOngC — С. 3.
  7. વિકિસ્રોત: મુક્ત સાહિત્યસ્રોત — 2012.
  8. СКАЗАНИЕ О ГОСПОДЕ РАМЕ. РАМАКАТХА РАСАВАХИНИ.Центр Сатья Саи Бабы, Санкт-Петербург, 1997.

Посилання[ред. | ред. код]