Український народний театр (Пряшів) — Вікіпедія

Український Народний Театр (Пряшів)

Країна Словаччина Словаччина
Місто
Тип стаціонарний
Статус народний
Відкрито 1945
Колишні назви Український Народний Театр, Театр Олександра Духновича (офіційно, але не визнано його правонаступництво саме українцями-русинами)
Керівництво художній керівник і режисер Іван Гриць-Дуда (опікун й постановник вистав Юрій Шерегій)
Ідентифікатори і посилання

Український Народний Театр — створений у 1945 році в Пряшеві, Словаччина зусиллями Української Народної Ради Пряшівщини. У кінці 1980-х років був перетворений на русинський Театр Олександра Духновича, і у зв'язку з повною зміною формату в україномовних колах вважається, що старий театр припинив існування.

Історія[ред. | ред. код]

Прем'ера театру — п'єса «Ой не ходи, Грицю» — вийшла в березні 1946 р. До 1950-х рр. в репертуарі віддавали перевагу російськомовним творам, але далі обсяг україномовних п'єс дедали зростає.

Першим художнім керівником і режисером театру став Іван Гриць-Дуда, та з залученням до його творчої частини украйнсько-русинської інтелігенції і визначного театрального митця Чехословаччини, українця Юрія Шерегія, який через гоніння та політичні утиски змушений був тільки опікуватися цим театром (постановки та часткова режисура).

З 1961 театр перебував у власному приміщенні. Гастролював по селах і містечках Пряшівщини, іноді за кордоном (Югославія, УРСР).

Найкращі актори: Іван Гриць-Дуда, Йосиф Фельбаба, В. Баволяр, М. Петрункін, В. Чернявський, Ю. Загребельний, Й. Корба, М. Лопата, М. Симко, А. Симко-Клець та ін.

За перших років існування УНТ мав відділ оперети (режисер Юрій Шереґій), який згодом відокремився як Піддуклянський Український Народний Ансамбль. У репертуарі УНТ були українська і російська класика, совєцькі п'єси, західна драматургія, особливо чеська і словацька, а також п'єси місцевих драматургів: В. Гайного, І. Гриця-Дуди, В. Зозуляка і Є. Бісс-Капішовської.

Станом на 180-ті роки у складі УНТ було 26 акторів, частина яких закінчила Київський театральний інститут імені Івана Карпенка-Карого. Диригент і головний режисер з 1970 Й. Фельбаба, мистецький керівник Ю. Дацко, режисери — Я. Сисик та Й. Іванчо.

Перетворення на «русинський театр»[ред. | ред. код]

За ініціативою режисера та керівника театру Василя Турка-Гетеша театр був перейменований на Театр Олександра Духновича, при цьому повністю змінилася його орієнтація з української мови на русинську говірку, тому, хоча новий театр є правонаступником старого і перебуває в приміщенні старого Українського Народного театру, але має мало спільного із старим театром.

Через політичну кон'юнктуру нова театральна трупа відмежувала себе від українського театру й проводить свої постановки як трупа російського класичного театру з вкрапленнями русинської тематики на русинській мові (така тенденція дістала підтримку в політичних кругах Словаччини, які стимулюють розкол українсько-русинського суспільства по лінії українсько русинській та русинсько-москвофільській з метою культурної та національної асиміляції українців-русинів). Наразі серед українців та русинів вважається, що Український Народний Театр припинив свою діяльність й на його місці постали аматорські українські театральні трупи в окремих населених пунктах Пряшівщини, які по-де-коли ставлять свої вистави під час свят на народних фестинах.

Посилання[ред. | ред. код]