Паспорт громадянина Великої Британії — Вікіпедія

Паспорт громадянина Великої Британії
Обкладинка паспорта громадянина Великої Британії
Тип документу паспорт
Країна видання Велика Британія Велика Британія
Введений

1915 (перший сучасний паспорт)
6 лютого 2006 (біометричний паспорт)
7 жовтня 2015 (найновіший дизайн ЄС)
2019 (не дизайн ЄС)

2020 (нинішня версія)
Призначення ідентифікації особистості
Вимоги до власника громадянство Великої Британії
або будь-яка інша форма британської національності.

Паспорт громадянина Великої Британії  — документ, що видається громадянам Великої Британії для здійснення поїздок за кордон.

Британський паспорт дозволяє пред'явителю подорожувати по всьому світу і служить доказом громадянства. Це також полегшує доступ до консульської допомоги від британських посольств у всьому світі. Паспорти видаються з використанням королівської прерогативи, що здійснюються урядом її Величності.

Британські громадяни можуть використовувати свій паспорт як підтвердження права на проживання у Великій Британії. Всі паспорти, видані у Великій Британії з 2006 року, є біометричними.

Спадщина Сполученого Королівства, як імперської держави призвела до того, що існує кілька типів британського громадянства, і, як наслідок, різні типи британських паспортів. Крім того, кожна з залежних територій Корони та заморські території видають власні варіанти британських паспортів тим, хто пов'язаний з їхніми юрисдикціями, які мають невеликі відмінності від британського варіанту паспорта. Усі британські паспорти дають право звертатися за консульською допомогою до посольств Великої Британії та деяких посольств країн Співдружності в деяких випадках. Британські громадяни можуть використовувати свій паспорт як доказ права на проживання у Сполученому Королівстві.

У 1920-1992 роках стандартним дизайном британських паспортів була темно-синя книжечка у твердій обкладинці з королівським гербом, обрамленим золотом.

З 1988 року Велика Британія перейшла на машинозчитувані паспорти відповідно до стандарту 9303 Міжнародної організації цивільної авіації. Тоді ж було змінено колір паспорта на бордово-червоний, щоб привести його у відповідність до паспортів інших країн-членів Європейського Співтовариства. Попередній синій паспорт у твердій палітурці продовжував видаватися разом з новим дизайном, поки його запаси не вичерпалися в 1992 році.

У березні 2020 року було запроваджено новий темно-синій паспорт з дизайном, який базується на попередньому блакитному паспорті, востаннє виданому у 1992 році. Цей дизайн впроваджувався поетапно протягом кількох місяців, і на момент запровадження планувалося, що до середини 2020 року всі видані паспорти будуть блакитного кольору.[1][2] Наразі всі паспорти видаються у блакитному дизайні і виготовляються компанією Thales DIS (раніше Gemalto) у Польщі.

З моменту запровадження біометричних паспортів у 2006 році кожні п'ять років впроваджується новий дизайн.[3]

Візові вимоги для громадян Великої Британії[ред. | ред. код]

У 2017 році громадяни Великої Британії мали безвізовий доступ до 156 країн та територій, що відповідно до Індексу обмежень візового режиму паспорт громадянина Великої Британії став третім у світі.[4]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 'Iconic' blue British passport to return after Brexit. BBC News (en-GB) . 22 грудня 2017. Процитовано 6 лютого 2023.
  2. New blue British passport rollout to begin in March. BBC News (en-GB) . 22 лютого 2020. Процитовано 6 лютого 2023.
  3. New UK passport design. GOV.UK (англ.). Процитовано 6 лютого 2023.
  4. Compare Passports Power | Passport Index 2017. Passport Index - All the world's passports in one place. (амер.). Процитовано 22 серпня 2017.