Об'єднання українських націоналістів (державників) — Вікіпедія

Об'єднання українських націоналістів державників
(ОУН(д))
Дата заснування2005
ТипМіжнародна громадсько-політична організація
ГоловаПавло Дорожинський (до 2015), Віктор Світайло (з 2015)
ПоложенняСтатут ОУНД
АдресаУкраїна, м. Київ, 01015, вул. Князів Острозьких, 36. к. 18
Офіційний сайтfacebook.com/ОУН-д

Об'єднання українських націоналістів (державників) ОУН(д) — громадсько-політична організація, яка керується у своїй діяльності ідеологією українського націоналізму. У 1997-2005 роках існувала під назвою "Організація українських націоналістів (державників)", під сучасною назвою - з 2005 року. Офіційно зареєстрована 26 квітня 2006 року[1].

Виникнення партії «Організація українських націоналістів в Україні» (ОУНвУ)

[ред. | ред. код]

ОУН(д) виникла внаслідок певних розходжень та суперечностей у поглядах і тактиці усередині ветеранів УПА та підпілля Організації українських націоналістів, а також серед тих її прихильників, котрі входили у Львівське братство вояків УПА, та в новоутворене 1990 року Всеукраїнське об'єднання «Державна самостійність України» (ДСУ).

Політична партія «Організація Українських Націоналістів» (ОУН) створена 30 грудня 1991 р. на Установчому зборі у м. Львові як «Організація українських націоналістів в Україні» внаслідок об’єднання частини членів Всеукраїнського політичного об’єднання «Державна самостійність України» та частини націоналістів, які не поділяли позицію прихильників Слави Стецько.

9 травня 1993 року проведено 1-ий Великий збір, на якому прийнято статут. Статут зареєстровано 17 листопада 1993 року під назвою "ОУН в Україні", першим головою зареєстрованої структури був Сливка Микола Іванович, мешканець м. Львів, 1925 року народження, уродженець с. Верхнє Синьовидне Сколівського району, колишній вояк УПА.

Партія під назвою "Організація Українських Нацоналістів в Україні" виникла в результаті фактичного розколу, що стався в ДСУ. Почесний голова ДСУ І.Кандиба разом з активістами ДСУ Балинським та Сливкою відійшов до новоствореної ОУНвУ, прихопивши партійний часопис “Нескорена нація”, засновником якого він був. Часописи ОУНвУ (“Нескорена нація” та “Хлібороб”) переповнені статями, що викривають “іудомасонську” загрозу. Цікавим у цьому сенсі є часопис “Хлібороб” (в свій час орган КУН, пізніше - ОУНвУ), який виходить на Полтавщині. Як для сенсації національного масштабу, редакція “Хлібороба” виділила першу полосу для заяви, що справжнє ім’я О.Мороза - Ісайя Морош.

Великий надзвичайний збір проведено 25 лютого 1995 року. Сформовано новий Головний провід, головою обраний Степан Балинський, 1 - ий заступник голови - Орися Курило , члени проводу - Іван Дзядик, Іван Кандиба, Михайло Круків, Віктор Педченко, Йосип Фурдин, Іван Шрамко, Вячеслав Шталтовний.

9 грудня 1995 року частина активістів ОУН на чолі з Кандибою виявили недовіру голові Головного проводу С. Балинському, вони ж вирішили 27 січня 1996 року провести конференцию ОУНвУ.

3-я конференція ОУН відбулася 27 січня 1996 року в Києві, прийнято доповнення до Статуту та Програмні засади Обрано нове керівництво: голова Іван Кандиба, заступник голови Петро Рубан, члени Головного проводу Орися Курило, Юрій Попов, Віталій Цапович, гол. Етичної комісії Вячеслав Шталтовний (голова Київської міської "Просвіти"), пол. Контрольної комісії Іван Дзядик (За С. Балинським, рішення конференці було не правочинне).

Перша Організація українських націоналістів (державників)

[ред. | ред. код]

2-й Великий збір ОУН в Україні відбувся 13-14 вересня 1997 року в Києві.

На зборі вирішено змінити назву на "Організація українських націоналістів (державників)". Обрані до керівництва: голова Головного проводу Кандиба Іван Олексійович, члени Головного проводу Григорій Охріменко, Яків Дубров, Віталій Цапович, Мирослав Різванюк, Володимир Лака, голова Контрольної комісії Іван Федорак, голова Етичної комісії Андрій Коваленко.

Отже, головами були: Микола Сливка (у 1993-1995 рр.), Степан Балинський - технік-електрик, 1945 року народження, походив з села Дегова Рогатинського району (у 1995-1996 рр.), Іван Кандиба (у 1996-1998 рр.), Клос Юліан Степанович - доктор біологічних наук, 1936 року народження (у 1998-2002 рр.), та мешканець м. Івано-Франківськ Цапович Віталій Володимирович, роки життя 1974-2022 (у 2002-2022 рр.). Останній у 2001-2002 роках був афільований з партією "Народний рух України за єдність" Богдана Бойка, балотувався від блоку Бойка у Верховну Раду. Було утворено робочу групу з підготовки VII з'їзду ОУН в Україні , який мав затвердити приєднання ОУН в Україні до блоку «НРУ» . Приєднання не відбулося, тоді ж від Цаповича відокремилася значна частина його прихильників.

У серпні 2002 р. у м. Львові на засіданні політради партії головою був затверджений В. Цапович (до цього був першим заступником голови). Була прийнята нова політична платформа партії, у якій партія відмовлялася від будь-якої співпраці з Всеукраїнським об’єднанням «Батьківщина».

З 2001 року у Львові виходили друковані органи партії - бюлетень "Вісник ОУН в Україні" та газета "Сурма", пізніше їхні редакції перемістились у київську штаб-квартиру ОУН. Там, за адресою: м. Київ, вул . Гоголівська , 39 Козак видавав газети «Нескорена нація», «Сурма».

25 березня 2003 р. у м. Києві відбувся VІІІ Великий збір партії (125 делегатів), який зобов’язав головний провід партії подати необхідні документи про перереєстрацію партії. Було утворено "альтернативний" Цаповичу так званий "Центральний провід ОУН в Україні".

Головою партії та проводу обраний обраний Козак Роман Миколайович, який у 2004 р. балотувався на посаду президента України 2004 року і агітував проти Ющенка. Козака підтримали голова Хмельницької обласної організації ОУН в Україні Василь Гищук (м. Кам'янець - Подільський), голова Волинської обласної організації ОУН в Україні Мирослав Різванюк (м. Луцьк), та інші.

В складі "ОУН в Україні" в епоху президентства Ющенка велику актиність проявляли зареєстрована 11 червня 2003 року Волинська обласна організація (з 2004 року її очолив Кучинський Олександр Павлович), Луцька міська організація (голова - студент юрфаку Волинського університету Волошинович Олег Петрович), Івано-Франківська обласна організація (голова Матківський Осип Миколайович), Львівська міська організація (голова Тимчишин Ярослав Дмитрович), та інші.

У лютому 2005 р. з’явилася інформація, підписана В. Цаповичем, про те, що: «Рада політичної партії «ОУН в Україні» за участі 19 голів обласних організацій ОУН ухвалила рішення усунути Р. Козака з посади голови партії". Однак офіційного підтвердження ця інформація не знайшла.

У лютому 2020 року Міністерство юстиції України звернулося до суду з адміністративним позовом про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії "Організація Українських націоналістів" (далі - політична партія "ОУН") від 17 листопада 1993 року № 518. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 квітня 2021 року в позові відмовлено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2021 року скасовано рішення суду першої інстанції, а позов задоволено частково. Анульовано реєстрацію Політичної партії "Організація Українських Націоналістів". У задоволенні іншої частини вимог відмовлено.

24 грудня 2022 року, у зв’язку зі смертю Першого заступника Голови Партії Цаповича Віталія Володимировича, повноваження керівника Партії перейшли до заступника Голови Партії, куратора Волинської обласної організації Різванюка Мирослава Івановича (мешканець м. Луцьк, 1957 року народження).

Далі, у січні 2023 року новим головою "ОУН в Україні" обраний Кроча Геннадій Степанович, 1967 року народження, мешканець м. Умань Черкаської області.

24 жовтня 2023 року в Києві волонтер Кроча Геннадій Степанович зареєстрував громадську організацію під назвою "Благодійна організація "Благодійний Фонд Організація Українських Націоналістів", громадське об'єднання.

ОУН (д) з 2005 року

[ред. | ред. код]

У 2005-2006 роках сформувалася ще одна ОУН (державників) на платформі мельниківців. Де-факто фракція "державників" існувала у рамках ОУН(мельниківців), котра отримала реєстрацію в листопаді 1993 року, та виступала за активізацію роботи в Україні, посилення боротьби проти режиму Л. Кучми.

Подальше непорозуміння поглибилося після обрання президентом В. Ющенка, і призвело до відходу від ОУН(м), у 2005 році члена мельниківського ПУН Павла Дорожинського, котрий очолював Київський провід ОУН, з оточенням останнього, та виникнення нової націоналістичної організації.

Вона зареєстрована 2006 року під назвою «Об'єднання українських націоналістів (державників)».

ОУН(д) перейняла від ОУН свою символіку, гімн та основоположні ідейні засади.

Після смерті Дорожинського, в 2015 році ОУН(д) очолив Світайло Віктор Миколайович, колишній дописувач газети "Українське слово" та колишній активіст партії "Патріот".

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Реєстраційний номер 796258

Джерела

[ред. | ред. код]