Ньюелл Конверс Ваєт — Вікіпедія

Ньюелл Конверс Ваєт
Newell Convers Wyeth
Фотопортрет Ньюелла Ваєта у 1904 році
При народженні Newell Convers Wyeth
Народження 22 жовтня 1882(1882-10-22)
Нідхем, Массачусетс [1]
Смерть 19 жовтня 1945(1945-10-19) (62 роки)
  Чаддс Форд, Пенсільванія, США
(залізнична аваріяd)
Поховання Birmingham Lafayette Cemeteryd
Країна США США
Жанр побутовий жанр, портрет, ілюстрація, пейзаж
Навчання Нормальна школа мистецтв (нині Массачусетський коледж мистецтв і дизайна), Художня школа Еріка Папе, Школа мистецтв Говарда Пайла
Діяльність ілюстратор, художник
Напрямок реалізм
Роки творчості 1900—1944
Вплив Говард Пайл, Вінслов Гомер, Джордж Беллоуз
Вчитель Говард Пайл
Відомі учні Ендрю Ваєт
Твори Острів скарбів
Батько Andrew Newell Wyeth Jr.d[2]
Мати Henrietta Zirngiebeld[2]
У шлюбі з Caroline Brenneman Brockiusd
Діти Ендрю Ваєт[3], Henriette Wyethd[3], Nathaniel Wyethd[2], Carolyn Wyethd[3] і Ann Wyeth McCoyd
Роботи в колекції Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Музей мистецтва Метрополітен[4], Художня галерея Нового Південного Уельсу, Пенсільванська академія образотворчих мистецтв, Міннеаполіський інститут мистецтваd, Музей мистецтв Індіанаполіса, Музей образотворчих мистецтв, Художній музей Сієтла, Вустерський музей мистецтв, Далласький музей мистецтв, Gilcrease Museumd, Редінзький громадський музейd, Брендівайн-Рівер, Brigham Young University Museum of Artd, Нью Бритн музей американського мистецтва і Delaware Art Museumd

CMNS: Ньюелл Конверс Ваєт у Вікісховищі

Ньюелл Конверс Ваєт (англ. Newell Convers Wyeth, 22 жовтня, 1882, Нідхем, Массачусетс — 19 жовтня, 1945, Чаддс Форд, Пенсільванія) — художник зі Сполучених Штатів першої половини ХХ ст.

Предки[ред. | ред. код]

В Америку прибув ще 1645 року предок родини — Ніколас Ваєт. Згодом його нащадки будуть вояками, бо лихі часи вимагали вояків і на боці французів, і з місцевими індіанцями, і у громадянську війну. Наприкінці ХІХ ст. в родині зберігали перекази і старовинні легенди, що породило особливу атмосферу у провінційному будинку із зацікавленням і до історії колонізації цих земель, до історії взагалі. Предки з боку матері Ньюелла походили із Швейцарії. Як більшість жінок у ХІХ ст., мати Ньюелла цікавилась літературою і була навіть знайома із творами американських літераторів, серед котрих були Генрі Лонгфелло та Генрі Девід Торо. Здібності матері, не дуже реалізовані в її житті, передалися сину, що розвинувся пізніше у непересічного художника.

Біографія, ранні роки[ред. | ред. код]

Він був старшим в родині, де було четверо синів. Діти проводили багато часу на свіжому повітрі, рибалили і навіть полювали. Їх рано заохочували до праці на фермі. В домівці були акварельні фарби і мати заохочувала дітей до малювання у вільні часи. Здібностями відрізнявся старший Ньюелл, що у віці 12 років створював непогані акварелі[5].

Художня освіта[ред. | ред. код]

Для художника-початківця Ньюелл Ваєт здобув непогану освіту. Спочатку це була Нормальна школа мистецтв, потім Художня школа Еріка Папе. Студенту порадили займатися ілюстраціями, позаяк у Сполучених Штатах на хвилі бурхливого розвитку капіталізму розпочався друкарський бум. Виникло чимало періодичних видань і була потреба у репортерах і художниках-ілюстраторах. Два знайомі хлопці Ньюелла були прийняті у Школу мистецтв Говарда Пайла, що сам створював ілюстрації. Ньюелла, про котрого розповіли у школі, теж запросили на навчання у Школу мистецтв Г. Пайла. Г. Пайл, письменник і викладач[1], широко використовував для освіти студентства екскурсії по історичним місцям, заохочував учнів до широких спостережень за реальними особами і подіями та до постійних замальовок. Прагнення стати фаховим художником примусило Ньюелла використати усі ці настанови. Він почав відрізнятися здібностями і у художній школі, жваво цікавився літературою і особливо музикою (як всі молоді), а також театром.

Початок самостійності[ред. | ред. код]

21 лютого 1903 року керівництво видання «The Saturday Evening Post» виплатило молодому художникові перший гонорар за малюнок з конем, хоча творчі завдання митець ставив собі набагато раніше. Він також відрізнявся прихильністю до американських сюжетів, чим нагадував прагнення художників Вінслова Гомера та Джорджа Беллоуза. В його ранніх творах не було нічого іноземного. Згодом молодий художник отримав замову від «The Saturday Evening Post» на ілюстрації з історії колонізації західних земель США. Аби бути переконливим і достовірним, Ньюелл Ваєт (за порадами Г. Пайла) вирушив у західні штати, аби набратися досвіду і працювати на натурі.

Праця у західних штатах[ред. | ред. код]

У штаті Колорадо Ньюелл працював скотарем (ковбоєм), мандруючи за стадом і виконуючи роботу на ранчо. У штаті Аризона він близько стикнувся із культурою індіанців навахо. Це збагатило його як спостерігача і художника новим досвідом.

Неприємна подія затримала його перебування у західних штатах — у нього викрали зароблені гроші. Аби заробити суму на повернення додому, він почав працювати поштарем, укладаючись у важкі вимоги швидкості і збереженості усіх поштових відправлень. Випробування першої подорожі у західні штати не охололи молодика. І Ньюелл Ваєт створив другу подорож через два роки. З цієї подорожі він привіз не тільки замальовки, а і етнографічні речі і реальний одяг скотарів-ковбоїв та тамтешніх індіанців. Відтепер його малюнки помітно відрізнялись від дешевих театральних образів ковбоїв чи індіанців.

Власна родина[ред. | ред. код]

Його дружиною стане Керолайн Бокіус. В родині народиться п'ятеро дітей[1]. Художні здібності розвинуть троє дітей -

  • Генріета Ваєт
  • Енн Ваєт
  • Ендрю Ваєт, що стане живою візитівкою мистецтва США у 20 ст.
  • Натаніель Ваєт стане науковцем.

Власна ферма[ред. | ред. код]

Чаддс Форд. Будинок родини Ваєт. Фото 2010 року.

1908 року він разом із родиною оселився на фермі у Чаддс Форд. За землю і ферму треба було виплачувати кредит. Ньюелл Ваєт багато працював ілюстратором і почав відходити від тематики з історією західних штатів. Художник почав робити ілюстрації до класичних літературних творів. Особливо вдалими були його ілюстрації до «Острову скарбів» Стівенсона 1911 р. Він отримав значну грошову суму і зумів розплатитися за землю і ферму. Він став фінансово успішним художником, коли усвідомив, що родина і ферма потребують постійного прибутку і як йому важко покинути кар'єру художника-ілюстратора. Він мріяв про живопис, до котрого звертався лише уривками.

Товариський Ньюелл Ваєт полюбляв приятелів і до нього на ферму приїздили спілкуватись відомі особи художнього світу, серед котрих Скот Фіцджеральд, Ліліан Гіш, Джозеф Хергешеймер, Хью Уолпол та ін.

Твори художника[ред. | ред. код]

Ньюелл Конверс Ваєт. «Комора у осінньому пейзажі»

Ньюелл Конверс Ваєт став популярним художником-ілюстратором, що зробив візуальні ряди для " Робін Гуда " (1917 р.), «Останнього з могікан» (1919 р.), «Робінзона Крузо» (1920 р.), «Одіссеї» (1929 р.) та ін. Він автор ілюстрацій до ста дванадцяти (112) різних книг.

Водночас він робив ілюстрації до низки періодичних видань, серед котрих «Harper's Monthly», «Century», «Outing», «The Popular Magazine», навіть для «Домашнього журналу дам» («Ladies' Home Journal»). Окрім того він створював календарі, плакати, рекламні афіші тощо.

Згодом він спробував себе як художника-монументаліста і створив стінописи для Першого Національного банка та Федерального резервного банка міста Бостон, у школі Весттауна, у готелі «Рузвельт», Ощадбанку Франкліна, Національному географічному товаристві та інших суспільних спорудах.

Постійно пам'ятав, як багато у нього перешкод і як несподівано можуть втрутитися у його творчий процес діти або гості, навчився працювати досить швидко. В такі періоди на задум, створення композиції і закінчення картини він витрачав всього три години. При цьому досить уважно ставився до мистецтва, намагався не робити халтур, часто виконував твори у більшому розмірі, ніж це було по замові.

До 1930 року Ньюелл Конверс Ваєт встиг відновити у штаті Мен на узбережжі у Порт Клайд будинок старого капітана, куди вивозив на літо дітей і де працював над морськими пейзажами. Тепер вже його живопис почали купувати музеї. 1941 року Ньюелл Конверс Ваєт був обраний членом Національної академії і його твори брали на всі виставки.

Смерть[ред. | ред. код]

Загинув внаслідок нещасного випадку у жовтні 1945 р. разом із власним онуком. Його автівку збив вантажний потяг неподалік від Чаддс Форд. Ньюеллу Конверсу було 62 роки.

Ілюстрації до «Одіссеї» Гомера[ред. | ред. код]

«Одіссей і чарівна пісня сирен», 1929 р.

Ілюстрації до «Острова скарбів»[ред. | ред. код]

Обкладинка видання «Острів скарбів», 1911 рік.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Wyeth, N. C., Douglas Allen, and Douglas Allen. N.C. Wyeth: The Collected Paintings, Illustrations, and Murals. New York: Crown Publishers, 1972. ISBN 051750054X
  • Юрьева Т. С."Эндрю Уайет", М., «Изобразительное искусство», 1986, (рос)
  • An American Vision: Three Generations of Wyeth Art, Little Brown and Company, Boston, 1987, ISBN 0-8212-1652-X
  • Wyeth, N. C., and Kate F. Jennings. N.C. Wyeth. New York: Crescent Books, 1992. ISBN 0517067137

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Архівована копія (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 10 лютого 2007. Процитовано 10 лютого 2007.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  2. а б в Pas L. v. Genealogics.org — 2003.
  3. а б в Зведений список імен діячів мистецтва — 2018.
  4. https://www.metmuseum.org/art/collection/search/481452
  5. An American Vision: Three Generations of Wyeth Art, Little Brown and Company, Boston, 1987, ISBN 0-8212-1652-X

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ньюелл Конверс Ваєт