Небувалий похід — Вікіпедія

Небувалий похід
Жанр документальний
Режисер Михаїл Кауфман
Оператор Михаїл Кауфман
Кінокомпанія Українфільм
Тривалість 70 хв.
Мова німий (українські/російські інтертитри)
Країна УРСР
Рік 1931
IMDb ID 9909462

«Небувалий похід» (також відомий як «Нечуваний похід») – український радянський німий документальний фільм 1931 року російського режисера Михаїла Кауфмана. Остання авангардистська робота школи кіноків в Україні.

Конструктивістський фільм-репортаж про рух «двадцятип'ятитисячників» – робітників, направлених Партією в 1929 році на підняття села.

Займає 90-94-у позицію у списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.

Погляд кінознавців[ред. | ред. код]

У «Небувалому поході» Кауфман уже відходив від ідеї механічної камери-ока, проте машинам – тракторам і комбайнам – все ще приділяв набагато більше уваги, ніж людям. Злидням тогочасних сіл Кауфман протиставляє геометричний ритм механізованих заводів.

Проблемою сіл, в дусі пропаганди того часу, показано куркулів, а прогресивним кроком – формування колгоспів. Колективізація у фільмі йде пліч-о-пліч з індустріалізацією, а от наступним етапом «небувалого походу» в останніх кадрах фільму зображена мілітаризація.

Фільмування[ред. | ред. код]

Фільм знімався в одному з найбільших радгоспів свого часу ростовському «Гіганті», на Харківському тракторному заводі, та на базі радянського Чорноморського флоту в Севастополі.

Ре-прем'єри[ред. | ред. код]

В березні 2016 року Національний центр Олександра Довженка представив фільм в межах української кінопрограми «Щаблі демократії» на фестивалі сучасного мистецтва, кіна і музики AV Festival[en] в Ньюкаслі (Англія). Показ фільму відбувся в музичному супроводі лондонського гурту Test Dept. У липні 2016 року стрічка була представлена на фестивалі «Німі ночі» в музичному супроводі колективу Антона Байбакова[1][2].

Джерела та примітки[ред. | ред. код]

  1. Програма [Архівовано 2016-06-17 у Wayback Machine.] Центру Довженка на AV Festival (Велика Британія).
  2. Небувалий похід. Історія віднайденого шедевру. dovzhenkocentre.org, 2017

Посилання[ред. | ред. код]