На острові — Вікіпедія

На острові
Жанр новела
Автор Михайло Коцюбинський
Мова українська
Написано 1912
Опубліковано 1913

На острові – новела українського письменника Михайла Коцюбинського, написана у 1912 році.

Тема твору[ред. | ред. код]

Опис життя на острові: місцевого побуту та природи.

Ідея твору[ред. | ред. код]

Нескінченність життя, його постійне відродження, символом якого у новелі є квітка агави.

Історія створення[ред. | ред. код]

У 1911 році, перебуваючи на острові Капрі на запрошення М. Горького, М. Коцюбинський написав М. Могилянському: «…думаю зробити спробу написати щось про Капрі – се мають бути дрібнички, враження, картинки, сонце, море, природа і трошки людини, яка усе те любить»[1].

По поверненню, Коцюбинський з Чернігова писав Горькому: «Я вже почав працювати. Написав два оповідання та хочу впорядкувати свої капрійські враження»[2].

Новела була вперше надрукована у «Літературно-науковому віснику» у 1913 році.

Сюжет[ред. | ред. код]

Події у новелі передаються через думки людини, яка приїхала на острів задля відпочинку.

Чоловік подумки висловлює власні враження: йому подобається рух людей на вулицях; він відмічає дзвони годинника на башті, які можуть бути поважними або скромними. Його увагу привертає гора Монте Соларо, оповита сивим туманом.

Окреме місто в його думках займає море і старий рибак Джузеппе. Джузеппе завжди співає, радіючи життю і саме це подобається оповідачеві.

Далі – зустрічі очима із вродливою незнайомкою, роман на рівні поглядів.

Та понад усіма іншими – враження від агави, квітки, яка «цвіте, щоб умерти, і умирає, щоб цвісти»[3].

Сприйняття[ред. | ред. код]

За словами українського літературознавця Сергія Єфремова, М. Коцюбинський написав «нарешті ті твори», у т.ч. й новелу «На острові», «якими він себе вкоронував як дозрілий майстер слова»[4].

Як наведено у журналі «Слово і Час» , «… в оповіданні «На острові»… Коцюбинський майстерно передає цілий спектр пленерних вражень героя»[5].

У статті, опублікованій у збірнику наукових праць Харківського національного педагогічного університету  імені Г.С. Сковороди, зазначено, що «У своїй новелі «На острові» М. Коцюбинський із художньою яскравістю і психологічною точністю з текстовим і підтекстовим смисловими ритмами змальовує свідомість, її складні імпульси і функціонали, її безперервний плин»[6].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Читомо (17 вересня 2023). Мистецтво споглядання: чим для нас важливий Михайло Коцюбинський. chytomo.com (укр.). Процитовано 9 листопада 2023.
  2. Емануела Зґамбаті. Італія Михайла Коцюбинського та Лесі Українки: два обличчя одного міфу — Журнал «Всесвіт». www.vsesvit-journal.com. Процитовано 9 листопада 2023.
  3. Коцюбинський. На острові. — С. 6. УКРЛІТ.ORG. Процитовано 9 листопада 2023.
  4. Михайло Коцюбинський. Критика. Творчий спадок Михайла Коцюбинського в оцінках Сергія Єфремова на сорінках часопису «Книгарь» (1917–1919 роки). md-eksperiment.org (укр.). Процитовано 9 листопада 2023.
  5. Дем'яненко, Людмила. Імпресіонізм у музиці та літературі (Михайло Коцюбинський та Клод Дебюссі). Слово і час. Архів оригіналу за 12 серпня 2013. Процитовано 09.11.2023.
  6. Зайцева, Олена. Новела "На острові" Михайла Коцюбинського кризь призму техніки потоку свідомості. dspace.hnpu.edu.ua. Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди. Процитовано 09.112023.