Монферрато — Вікіпедія

Монферрато
Зображення
Країна  Італія
Адміністративна одиниця Провінція Алессандрія
Провінція Асті
Статус спадщини частина об'єкта Світової спадщини ЮНЕСКО[d]
Площа 2561 га і 16 943 га
Мапа розташування
Частково збігається з Маркграфство Монферратське
Мапа
CMNS: Монферрато у Вікісховищі

Координати: 44°36′31″ пн. ш. 7°57′49″ сх. д. / 44.6086111111387780° пн. ш. 7.96361111113887787° сх. д. / 44.6086111111387780; 7.96361111113887787

Монферрато (італ. Monferrato, лат. Mons ferratus, п'єм. Monfrà) — історична область у італійському регіоні П'ємонт. В червні 2014 року область Монферрато була внесена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО[1] за культурні ландшафти, видатні традиції виноградарства та виноробства.

Історія[ред. | ред. код]

Спочатку графство, Монферрато було підвищено до маркізату Священної Римської імперії за графа Алерамо в 961 році, після переходу влади в Північній Італії від Беренгара Іврейського до Оттона I. Маркізи та члени їх сімей були пов'язані з королями Франції та імператорами Священної Римської імперії. Члени сім'ї часто брали участь у хрестових походах і одружувались з королівською родиною Єрусалиму та візантійськими імператорськими родинами Комніна, Ангела та Палеолога. Монферрато було недовго контрольовано Іспанією (1533–1536), перш ніж перейшло до герцогів Гонзаги Мантуї (1536–1708). У 1574 році Монферратто стало герцогством за Максиміліана II. Після війни за мантуанську спадщину (1628–1631) частина герцогства перейшла до герцогства Савойя, а решта перейшла до Савойї в 1708 році, коли Леопольд I, імператор Священної Римської імперії, отримав в володіння територію Гонзага. Внаслідок французької окупації департаментом Танаро (1798) Монферрато в 1814 остаточно об'єдналося з Сардинським королівством.

Географія[ред. | ред. код]

Монферрато майже повністю розташовано у провінції Алессандрія, частково у провінції Асті[2]. Область поділяється на Нижнє Монферрато (італ. Basso Monferrato), Монферрато Астіджано (італ. Monferrato Astigiano), Верхнє монферрато (італ. Alto Monferrato). Нижнє Монферрато характеризується м'якими пагорбами, які, за винятком Сакро-Монте-ді-Креа (455 м), ніколи не досягають висоти вище 400 метрів. Територіально включає частину провінції Алессандрія, що складається з сіл, розташованих навколо Казале-Монферрато, однієї з історичних столиць цієї території. На півночі та сході межує з річками По та Танаро. Територія являє собою суміш горбистого ландшафту та рівнини. Монферрато Астіджано включає значну частину провінції Асті і характеризується переважно горбистою місцевістю та кількома історичними селами, такими як Монкальво, Граццано-Бадольйо, Монтеманьо, Монтільйо-Монферрато, Ніцца-Монферрато, Момбаруццо, Інчиза-Скапаччино, Бруно, Фонтаніле. Асті — географічне серце цієї макротериторії. Альто Монферрато простягається на південь від провінції Алессандрія, на кордоні з Лігурією та провінцією Асті. Для нього характерні невеликі села, розташовані на пагорбах, укріплені замки, тут є численні культові споруди. Пагорби Альто Монферрато сьогодні відомі насамперед своїми виноградниками, що спеціалізуються на виробництві чудових вин, таких як Гаві, італ. Brachetto d'Acqui та Дольчетто д'Овада. Місцеві термальні джерела Акві-Терме були відомі ще в Стародавньому Римі.

Виноробство[ред. | ред. код]

Регіон є визначним у виробництві червоних сухих вин, здебільшого з сортів барбера та дольчетто, а також ігристих та десертних вин з білих сортів винограду, зокрема використовується мускат білий та мальвазія. Найбільш відомі виноробні зони Монферрато:

Кухня[ред. | ред. код]

Агнолотті «al plin» — типова страва Монферрато

Типова кухня Монферрато включає широкий асортимент страв, починаючи з м'яса, риби, овочів, сирів та типових страв Монферрато. Серед перших страв — агнолотті[it] «al plin», таджарин (дрібна локшина, з великим вмістом яєць, приправлена різними соусами), ризотто Казалезе, рис з грибами, овочеві супи, полента зі смаженою тріскою. Варто згадати і bagna càuda[it] (чимось нагадує фондю). Серед м'ясних страв: трипа, італ. batciuà, нут з головою, бичачий хвіст (нині готується з барберою) та варена салямі. Також типовими для Монферрато є вітелло тоннато, салат із сирого м'яса типової п'ємонтської породи корів (м'ясо дрібно нарізане ножем і приправлене лише олією, сіллю і лимоном), солений анчоус в зеленому соусі[3], салат з овочів в майонезі (дещо схожий на олів'є), фаршировані квіти кабачків. Серед в'яленого м'яса — мулетта (різновид салямі), традиційно виготовлена ​​з додаванням вина барбера. Також варто згадати п'ємонтське фріто місто[it] та варене м'ясо. Серед овочів виділяється cardo gobbo di Nizza Monferrato[it]. Серед десертів виділяються пана-кота і боне[it]. Це десерт, виготовлений з какао, амаретті та марсали, разом з молоком, яйцями та цукром[4].

Сільське господарство[ред. | ред. код]

У Монферрато вирощується велика кількість яблук різних сортів [5]. На рівнинних ділянках вирощується рис. Регіон також відомий вирощуванням місцевого сорту дині — диня Мірабелло. Свою назву вона отримала від містечка Мірабелло-Монферрато, найбільшого виробника. Монферрато, разом з Альбою, відомий як район виробництва білого трюфеля. Існує багато місцевих ярмарків з продажу цього гриба, одним з яких є регіональний ярмарок трюфелів у Монтек'яро-д'Асті[6].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. [CNN - UNESCO's newest World Heritage sites(англ.). Архів оригіналу за 20 жовтня 2016. Процитовано 6 травня 2021. CNN - UNESCO's newest World Heritage sites(англ.)]
  2. [Monferrato(італ.). Архів оригіналу за 7 травня 2021. Процитовано 6 травня 2021. Monferrato(італ.)]
  3. Acciughe al verde(італ.) [Архівовано 2014-03-11 у Wayback Machine.]. Sapori piemontesi in tavola. Ricetta.
  4. Bonet (Ricetta tradizionale)(італ.) [Архівовано 2010-11-12 у Wayback Machine.]
  5. [Mele del Monferrato(італ.). Архів оригіналу за 22 січня 2021. Процитовано 7 травня 2021. Mele del Monferrato(італ.)]
  6. Prodotti tipici del Monferrato e delle langhe: Il tartufo bianco(італ.) [Архівовано 2011-03-19 у Wayback Machine.]