Медичні банки — Вікіпедія

Медичні банки
Стандартні банки

Медичні банки — невеликі грушоподібні скляні посудини, які використовують у медицині з метою викликати місцевий приплив крові (зазвичай при захворюванні органів грудної клітки)[1]. Сама процедура постановки банок асоціюється, насамперед, з народною медициною. Наукові докази користі банок відсутні[2], застосування цього методу може бути шкідливим для здоров'я[3]. Тим не менш, на початку XXI століття банки виявилися популярними серед провідних спортсменів у всьому світі[4].

Принцип дії[ред. | ред. код]

Медична банка, завдяки створюваному в ній стану схожого до вакууму, присмоктується до шкіри та, як прийнято вважати, підсилює лімфо- і кровообіг в шкірі і більш глибоко розташованих тканинах і органах, що покращує живлення тканин, сприяючи, в свою чергу, більш швидкому лікуванню запалень. Також передбачається, що такий масаж підвищує тонус і еластичність м'язів і пружність шкіри, хоча немає жодних наукових досліджень, які підтверджують, що банки мають який-небудь ефект на здоров'я людини.[3]

Ефективність і безпека[ред. | ред. код]

Ефективність банок є недоведеною. Американське онкологічне товариство зазначає, що «наявні наукові дані не підтверджують, що використання банок має яку-або користь для здоров'я» і «застосування банок несе в собі певний ризик опіків»[5].

Показання та протипоказання[ред. | ред. код]

Методик застосування банок, відповідних критеріям науковості, не розроблено. Показання до постановки банок зазвичай визначає лікар, але поширене і «самолікування» банками. Можна виділити основні захворювання, при яких традиційно застосовуються медичні банки. Це запальні процеси в органах грудної клітки (пневмонія і т. ін.), міжреберні невралгії, радикуліти, гострі і хронічні міозити, фурункульоз. Протипоказаннями до постановки банок є: легенева кровотеча, туберкульоз легенів, злоякісні пухлини, захворювання і пошкодження шкіри, загальне виснаження, лихоманка, збуджений стан хворого. Банки застосовують у спортивній медицині як лікувальний засіб для зменшення болю, що виникає за надмірного фізичного навантаження[6].

Постановка медичних скляних банок[ред. | ред. код]

Банки ставляться на такі ділянки тіла, які відрізняються гарним м'язовим і підшкірно-жировим шаром (підключичні, підлопаткові, міжлопаткові області і т. д.).

Для проведення цієї процедури необхідно наступне обладнання:

Пацієнт лягає на живіт, повернувши голову в бік і обхопивши подушку обома руками. На його спину (або на інше потрібне місце) наноситься тонкий шар вазеліну. Робиться гніт (з вати і корнцанга). Гніт змочується спиртом, підпалюється і поміщається в банку на 0,5—1 с. Потім банка прикладається до шкіри (полум'я наповнює банку теплим газом, тиск якого знижується при охолодженні до кімнатної температури, і шкіра втягується в банку, отримуючи потім яскраво-червоне або багрове забарвлення). Пацієнт накривається ковдрою і лежить так 10-15 хвилин. Знімаються банки по черзі шляхом відхилення банки в бік і придавлюванням шкіри у краї банки пальцем. Після зняття всіх банок шкіра протирається ватою або марлевою серветкою.

Після проведення вакуумтерапії пацієнту необхідно полежати тепло вкритим протягом 20-30 хвилин.

Постановка медичних вакуумних банок з балоном[ред. | ред. код]

На сьогоднішній день найбільш проста процедура проведення вакуумтерапії. Для її проведення необхідні тільки медичні вакуумні банки з балоном і деяка кількість нейтральних жирів, наприклад, вазелін. Подальше проведення процедури ідентичне проведенню вакуумтерапії скляними банками без використання вогню. Балон з ПВХ дозволяє регулювати внутрішній вакуум у банці, тим самим керуючи ступенем створення вакууму і знижуючи больові відчуття. Знімаються банки легким стисканням балона.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Значение слова банки. Архів оригіналу за 9 серпня 2020. Процитовано 18 серпня 2020.
  2. Crislip, Mark. «Acupuncture Odds and Ends». Архів оригіналу за 17 серпня 2020. Процитовано 18 серпня 2020.
  3. а б An Updated Review of the Efficacy of Cupping Therapy. Архів оригіналу за 15 листопада 2017. Процитовано 6 листопада 2017.
  4. Madison Park. Olympics in bright red spots: What is cupping? [Архівовано 10 серпня 2020 у Wayback Machine.]. // Си-Эн-Эн, 9 августа 2016 года.
  5. Cupping // American Cancer Society Complete Guide to Complementary and Alternative Cancer Therapies / Russell J; Rovere A. — 2nd. — American Cancer Society, 2009. — С. 189—191. — ISBN 9780944235713.
  6. Ailes, Emma (9 серпня 2016). Why are so many Olympians covered in large red circles? (англ.). BBC News. Архів оригіналу за 20 серпня 2020. Процитовано 10 серпня 2016.

Література[ред. | ред. код]

  • Ослопов В.Н., Богоявленская О.В. Общий уход за больными в терапевтической клинике. — М. : ГЭОТАР-Медиа, 2008. — 464 с.
  • Улащик В.С. Банка медицинская // Физиотерапия. Универсальная медицинская энциклопедия. — Мн. : Книжный дом, 2008. — С. 77.
  • Справочник медицинской сестры по уходу / Под ред. академика РАМН Н.Р. Палеева. — Изд. 2-е, испр. и доп. — М. : НИО «Квартет», «Крон-Пресс», 1994. — С. 13.
  • Алексей Водовозов. Хорошо забыть бы старое // Троицкий вариант — Наука. — 2016. — Т. 211, Число 23 (08). — С. 7. Архівовано з джерела 13 липня 2020. Процитовано 18 серпня 2020.