Мгеладзе Власа Джарисманович — Вікіпедія

Мгеладзе Власа Джарисманович
груз. ვლასა მგელაძე
Народився 1868
Зомлеті, Чохатаурський муніципалітет, Грузія
Помер 1943
Париж
Поховання Левільський цвинтарd
Діяльність політик
Партія Російська соціал-демократична робітнича партія

Власа Джарисманович Мгела́дзе (груз. ვლასა მგელაძე; 1868-1943) — грузинський революціонер і політик. Член бюро ЦК РСДРП. Член Установчих зборів Грузії.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 1868 року в селянській сім'ї у селі Зомлеті в Гурії. Його батько брав участь у османсько-російській війні 1877—1878 років, та помер повернувшись додому, коли Власу було 10 років. Через сильну бідність не зміг закінчити школу. Його дядько, Лука Цуладзе, взяв Власу учнем у друкарню Петра Цулукідзе у Кутаїсі, де той відпрацював три роки. У Кутаїсі він часто слухав проповіді єпископа Гавриїла Кікодзе, познайомився з письменником Георгієм Церетелі, поетом Мамія Гурієлі.

Через три роки він переїхав до Тбілісі і спершу почав працювати майстром листів у Еквтіме Хеладзе, а потім у Максима Шарадзе в друкарні газети «Іверія». При ній же розміщувалася редакція газети, там проходили знамениті «четверги» Іллі Чавчавадзе, в яких взяли участь Олександр Казбегі, Егнате Ніношвілі, Ніко Ніколадзе, Акакій Церетелі, Іване Мачабелі, Важа Пшавела, Сілібістро Джибладзе.

У XIX столітті в Грузії сформувалася нова соціал-демократична організація — «Месаме-дасі» (третя група), Власа Мгеладзе став її послідовником та поступово професійним революціонером. Гаслом його боротьби було повалення самодержавства, самовизначення Грузії, національні та політичні свободи. 1900 року він брав участь у демонстрації, організованій соціал-демократичними організаціями Тифлісу у сільській місцевості. Того ж року під час страйку на залізниці він видав прокламацію. 1900 року його ненадовго заарештували, а наступного року заарештували в Тифлісі за участь у масовій демонстрації і вислали з міста після тримісячного тюремного ув'язнення. Жив у Батумі, де почав брати активну участь у роботі місцевої соціал-демократичної організації, організував нелегальну друкарню. У 1901 році він допомагав Володимиру Кецховелі у нелегальному отриманні шрифтів та заснуванні нелегальної друкарні у Баку. 1901 року його заарештували на Тифліському вокзалі. Він провів 17 місяців у в'язниці Метехі, потім був засланий до Іркутська на три роки, звідки втік у 1904 році.

У 1904 році працював у нелегальній друкарні «Ніна» у Баку. У 1905 році працював у Батумі, паралельно в Тифлісі керував організацією майстерні з виробництва вибухівки, брав участь у ліквідації вірмено-тюркських зіткнень. Активний учасник революції 1905 року.

Делегат з'їзду РСДРП у Стокгольмі (1906)[1], виступив із промовою. У 1907 році брав активну участь у виборчій кампанії у Другу Державну Думу. У 1907 році був делегатом лондонського з'їзду РСДРП від тифліської організації. У 1907 році від імені робітників виступив на похороні Іллі Чавчавадзе.

У 1908 році нелегально подорожував Європою, відвідав Відень, потім Цюрих. Зустрічався із Павлом Аксельродом, Георгієм Плехановим, Петром Кропоткіним, Максимом Горьким тощо.

У 1908 році він вирушив до Персії і взяв участь у революції в Тебризі. Був командувачем червоних частин з Кавказу та членом місцевого революційного уряду. Внаслідок нещасного випадку (граната вибухнула в його руці) отримав каліцтво правої руки. Він був присутній на відкритті меджлісу в Тегерані в 1909 році і виступив із промовою про прийняття Конституції Ірану.

З другої половини 1910 року знову жив у Європі, як активний член соціал-демократичної партії займався революційною діяльністю, робив доповіді про перську революцію у різних місцях, у тому числі на запрошення Максима Горького приїжджав на Капрі, де зустрічався з Леніним та Михайлом Коцюбинським.

У 1910 році прибув до Тифлісу з Ноєм Жорданія, за партійним завданням вів переговори з Джибладзе. У березні був заарештований у Батумі, сидів у в'язницях Батумі та в Метехі. У 1911 році був засланий до Ростова. Втік звідти до Фінляндії, але отримав повідомлення про складну ситуацію в Персії та вирішив переїхати туди. По дорозі, до Баку його заарештували 24 жовтня і знову заслали до Ростова, знову втік і таємно повернувся до Грузії.

1912 року Кавказький обласний комітет направив делегацію до Німеччини для отримання фінансової допомоги. Перебуваючи в Європі, дізнався про революцію в Китаї та вирішив поїхати туди, але у підсумку вирішив поїхати до Персії. Перебуваючи в Європі, разом із Григолом Уратадзе брав участь у Віденській меншовицькій конференції [2]. У 1912 році отримав кошти і повернувся до Тифлісу. 17 січня 1913 року його знову заарештували і засудили до п'яти років заслання в Нарим, але він втік. Його знову заарештували в Томську, але йому знову вдалося втекти і спочатку вирушити в Санкт-Петербург, потім в Баку і до Кутаїсі через Гурію.

Провідав свою стару маму і знову вирушив до Санкт-Петербурга. У травні 1914 був делегатом на конгресі в Брюсселі. 1915 року жив у Відні та працював з «Українським міжпартійним урядом». Був у Стамбулі протягом 1915—1916 років, де вів переговори із Комітетом визволення Грузії. Після лютневої революції 1917 року Власа Мгеладзе повернувся до Росії у пломбованому вагоні разом із Леніним.

Після жовтневого перевороту 1917 року активно опонував лідеру РСДРП (б) В. І. Леніну, відійшов від більшовиків і повернувся до Грузії. У 1918 році приєднався до фракції меншовиків. У листопаді 1917 був обраний членом Національної ради Грузії. У грудні 1917 року був одним із засновників Народної гвардії. 26 січня 1918 року виголосив промову на відкритті Тбіліського університету. Підписав Акт про незалежність Грузії 26 травня 1918 року[3][4].

З 1918 по 1921 роки — комісар народної гвардії Грузинської Демократичної Республіки. У 1918 році він був депутатом грузинського парламенту. 12 березня 1919 року обраний депутатом Установчих зборів.

Після встановлення в Грузії радянської влади в 1921 році емігрував до Європи. У 1923 році брав участь у об'єднаному німецькому соціал-демократичному конгресі в Аугсбурзі та Нюрнберзі. На початку 1924 року повернувся до Грузії для підготовки до повстання та очолив збройне повстання в Кутаїському районі. Після поразки повстання переховувався. У вересні 1925 року нелегально виїхав за кордон. У наступні роки він жив у Ніцці, працював над спогадами, розпочав літературну діяльність. Його твори — поема «Батьківщина», поема «Девятиоке сонце», «Скорба» (уривок із щоденника) — опубліковані в журналі «Какація». У 1934 році в друкарні Давіта Хеладзе в Парижі вийшла книга Власи Мгеладзе «26 травня». У ньому описані всі події загальнодержавного значення, починаючи з 1887 р. по 26 травня 1918 р., які призвели до посилення грузинського національно-суспільного руху та проклали шлях до проголошення незалежності. У Парижі 1936 року вийшла перша книга мемуарів Власи Мгеладзе, до якої увійшли оповідання 1921-24 років. Друга і третя книги вийшли в 1972-74 роках.

Власа Мгеладзе помер у 1943 році в Парижі. Похований на Левільському цвинтарі.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Делегаты IV-го съезда РСДРП. Архів оригіналу за 9 квітня 2009. Процитовано 30 жовтня 2019.
  2. Suny, The making of the Georgian nation, 1994, с. 176.
  3. Акт независимости Грузии
  4. Remix of «საქართველოს დამოუკიდებლობის დეკლარაცია» by Liza Buskhrikidze. Архів оригіналу за 3 серпня 2019. Процитовано 19 листопада 2021.

Посилання[ред. | ред. код]