Кримський Юхим Степанович — Вікіпедія

Юхим Степанович Кримський
Фотографія Юхима Степановича Кримського з дружиною Аделаїдою Матвіївною.
Народився 1838
Звенигородка, Київська губернія, Російська імперія
Помер 22 листопада (5 грудня) 1915[1]
Звенигородка, Київська губернія, Російська імперія
Країна  Російська імперія
Діяльність педагог, видавець, літератор
Діти Кримський Агатангел Юхимович

Юхим Степанович Кримський (1838 — † 5 грудня 1915, м. Звенигородка Черкаської обл.) — український літератор, педагог і видавець. Батько Агатангела Кримського. Автор підручників і методичних посібників з географії, арифметики, мови, численних брошур на етнографічно-побутові теми, краєзнавчих і бібліографічних праць.

Біографія[ред. | ред. код]

З 1871 року переїхав разом з родиною у місто Звенигородка, де працював у двокласному міському училищі — викладав географію та історію. Вечорами він працював над написанням підручників та посібників: «Підручник географії», «Арифметичні задачі в картках», «Російська азбука» і інші.

1872 року в московській друкарні В. Готьє вийшов підручник з географії Юхима Кримського.

1874 у друкарні братів Салаєвих опублікована книга Кримського «Арифметические задачи в карточках».

У 1877 році Кримський видає «Способ преподавания арифметики в народных, приходских училищах и подготовительных классах».

1878 виходить з друком «Русская азбука».

В 1881 році Юхим Кримський відкрив першу в Звенигородці бібліотеку, у фонді якої нараховувалося понад 3000 томів. Значне місце в фонді новоутвореної бібліотеки займали твори Котляревського, Гребінки, Квітки-Основ'яненка, Шевченка, Костомарова, Куліша. Частину книг зі своєї бібліотеки подарував місту, яке стало для нього рідним, — і його син Агатангел.

У 1882 році Юхимом Кримським була заснована у Звенигородці друкарня, оснащена найкращим на той час обладнанням. Першою виданою книгою стала «Французька азбука для росіян». Згодом виходить фундаментальна книга «Повний провінційний календар-альманах на десять років», де були вміщені, його дослідження і поради в галузі хліборобства та твори російських поетів Пушкіна, Лермонтова, Некрасова. Всього видав понад півтора десятка назв книг.

Затятий мисливець, Юхим Кримський в 1885 році видав книгу «Охота на птиц и зверей в Малороссии», в якій, крім опису мисливських пригод, значне місце відведено мисливським прикметам, переказам, повір'ям, легендам.

Популярності в Звенигородці набули публіцистичні брошури накладом до 30 примірників і обсягом до 35 сторінок. У них Юхим Кримський висміював місцевих хабарників, бюрократів, здирників, шахраїв. Ось лише деякі з назв: «Щоденник провінційного ледаря» (1883), «Записки провінційного шалапая» (1884), «Хроніка провінційного життя».

Така сатирична діяльність не сподобалась секретарю міської думи, дворянину без освіти (але з цілим набором куплених атестатів і дипломів), Йордану Ганському, який подав у суд за «наклеп». Хід судового процесу привернув увагу громадськості всієї Російської імперії. Про нього писали в Києві, Одесі, Петербурзі та Москві.

Література[ред. | ред. код]

  • Юхим Кримський: біогр. довідка, бібліографія та нарис про Звенигородку // Штрихи до біографій / авт.-упоряд. В. М. Бурій. — Черкаси: «ІнтролігаТОР», 2014. — С. 15-28.
  • Історія української бібліотечної справи в іменах (кінець ХІХ ст. — 1941 р.): матеріали до біобібліографічного словника / авт.-уклад. Л. В. Гарбар ; ред. кол.: Г. В. Боряк, Л. А. Дубровіна (голова), В. І. Попик та ін. ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т рукопису. — Київ, 2017. — C. 237. http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0002146 [Архівовано 27 березня 2019 у Wayback Machine.]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. https://ck.archives.gov.ua/images/news/%D0%92%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B8/%D0%9A%D1%80%D0%B8%D0%BC%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9/10.2.jpg