Контрабанда наркотичних засобів — Вікіпедія

Світові маршрути наркотрафіку
Злочин (КК України)
Контрабанда наркотичних засобів
Загальна характеристика
Номер розділу XIII
Вид злочину наркотичні злочини
Номер статті 305
Кримінальне покарання
види і термін покарань ч.1: від 5 до 8 років ПВ
ч.2: від 8 до 10 років ПВ з Км
ч.3: від 10 до 12 років ПВ з Км


Контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів також часто в ЗМІ зветься скорочено Наркотрафік (від англ. narcotraffic) — злочин, передбачений статтями карного кодексу у більшості цивілізованих країн світу, в тому числі статтею 305 КК України.

Склад злочину[ред. | ред. код]

Об'єктом злочину є встановлений порядок переміщення через державний кордон України наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також фальсифікованих лікарських засобів. Цей порядок встановлено з метою захисту здоров'я населення, тому здоров'я теж може вважатися об'єктом даного злочину.

Предметом злочину можуть бути наркотичні засоби, психотропні речовини, прекурсори, які вказані в Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів [Архівовано 24 серпня 2020 у Wayback Machine.], а також аналоги наркотичних засобів чи психотропних речовин, які самі по собі не є наркотиками і не включені до вищезазначеного Переліку, але за хімічною будовою і хімічними властивостями є подібними до наркотичних засобів та психотропних речовин, психоактивну дію яких вони відтворюють. Аналоги наркотиків і психотропних речовин також заборонені до обігу на території України і є предметом даного злочину, якщо незаконно перевозяться через митний контроль України. Крім того, предметом злочину є фальсифіковані лікарські засоби. Перевезення поза митним контролем або з переховуванням від митного контролю інших предметів не утворює складу злочину, передбаченого цією статтею, а за певних умов кваліфікується за 201 статтею Кримінального кодексу України.

Об'єктивна сторона злочину збігається з об'єктивною стороною злочину, передбаченого 201 статтею КК України — тобто характеризується діями, які направлені на переміщення предмета злочину поза митним контролем чи з приховуванням його від митного контролю.

Суб'єктом злочину є осудна фізична особа, яка досягла 16 років.

Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом.

Кримінальне покарання[ред. | ред. код]

  • За контрабанду наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів (ч.1) — позбавлення волі (5—8 років).
  • За контрабанду:
    • вчинену повторно
      або
    • вчинену за попередньою змовою групою осіб
      або
    • особливо небезпечних наркотичних засобів або психотропних речовин
      або
    • наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів у великих розмірах (ч.2) — позбавлення волі (8—10 років) з конфіскацією майна.
  • За контрабанду наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів, вчинену організованою групою або в особливо великих розмірах (ч.3) — позбавлення волі (10—12 років) з конфіскацією майна.
  • Поняття великого та особливо великого розміру визначає спеціально уповноважений орган виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Контрабанда наркотичних засобів: проблеми протидії: монографія / С. О. Сорока ; Львів. держ. ун-т внутр. справ. — Львів: ЛьвДУВС, 2012. — 227 с. : табл., портр. ; 20 см. — Бібліогр.: с. 194—221 (287 назв). — 300 пр. — ISBN 978-617-511-120-8
  • О. В. Задорожній. Наркотиків незаконний обіг // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т./Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К.:Знання України, 2004 — Т.2 — 812с. ISBN 966-316-045-4

Посилання[ред. | ред. код]