Коннемарський поні — Вікіпедія

Коннемарський поні
Конемара
Країна Ірландія Ірландія
Ріст 128-148 см

Коннемарський поні або конемара (англ. Connemara pony, ірл. Capaillín Chonamara) — порода поні, що походить з Ірландії. Вони відомі своїм атлетизмом, універсальністю і хорошою вдачею. З цієї породи виходять чудові виставкові поні.

Характеристики породи[ред. | ред. код]

Поні Коннемара має коротку голову.

Проміри[ред. | ред. код]

Оригінальний стандарт породи встановлено Товариством заводчиків поні Конемара Ірландії, а також використовується Британським товариством Коннемарських поні. Зріст дорослих представників зазвичай від 128 до 148см (12.2 до 14.2 хендів) у холці, з сильними спиною, попереком і крупом, глибокими і широкими у ребрах, і з добре відведеним назад плечем і правильно розташованою шиєю без надмірного гребеня, що дає достатню довжину повода верхи. Типова голова поні, широка між великими, вираженими добродушністю очима, з глибокою, але витонченою щелепою та чітко окресленою вилицею. Вуха відносно короткі, характерні для типу поні. Ноги повинні бути відносно короткими від колін і скакальних суглобів до землі, з сильною, м’язистою верхньою частиною гомілки, сильними і чітко окресленими колінами і скакальними суглобами, а також добре сформованими твердими копитами, які мають середній розмір.

Коннемари в Північній Америці дещо відрізняються за своїми характеристиками, наприклад, їх зріст коливається від 132 до 152см (від 13 до 15 хендів)[1].

Масть[ред. | ред. код]

Наявні масті: сіра, ворона, гніда, чала, руда, булана, солова та ізабелова. Савраса масть відсутня в породі, проте іноді можна зустріти коней, масть яких вказана саврасою помилково, найчастіше їх плутають з буланою мастю [2]. Плямисте забарвлення, а саме ряба та чубара масті під забороною.

Особливості[ред. | ред. код]

Поні Конемара розумні та мають хороший темперамент, придатні для дорослих і дітей. Це морозостійка та витривала порода поні з вільною, легкою на контакт поведінкою. Коннемарський поні повинен бути надійним, здоровим і активним. [3] [4] Якщо поні Конемара має бути оцінений як 1 клас під час перевірки Товариством заводчиків поні Конемара, він повинен відповідати стандарту породи; якщо він не відповідає цій специфікації, то під час перевірки йому буде присвоєно оцінку 2 або 3. [5]

Конемара відомі на сьогодні як спортивні поні. З ними займаються верховою їздою як діти, так і дорослі, порода вважається дуже універсальною та конкурентоспроможною у конкурі, [6] виїздці та троєборстві [7], а також має сили для довготривалих маршрутів. Застосовуються і в упряжі. Виставки Connemara Pony проводяться по всьому світу, особливо популярні в Ірландії та Великобританії.

Копито лошати поні Конемара, уражене хворобою розриву копитної стінки.

Connemara Pony Sales — це найбільший і провідний розпродаж поні Коннемара в Ірландії, щороку проводиться чотири розпродажі в лютому, травні, серпні та жовтні в Кліфдені[8]. Їх можна переглядати за допомогою відеопотоку в Інтернеті, що дає можливість потенційним покупцям легше отримати доступ до колекції поні. Минулого року найвища ціна на поні, продану на розпродажах, досягла 14 000 євро за 3-річне лоша[9].

Деякі поні породи Конемара є хворими на аутосомно-рецесивний розлад відриву стінки копит [10], тому всі народжені лошата перевіряються в рамках процесу реєстрації [11].

Історія[ред. | ред. код]

Регіон Коннемара в графстві Голвей на заході Ірландії, де порода вперше була визнана окремим типом, є дуже суворим ландшафтом, що дало початок породі поні з витривалими, сильними представниками. Деякі вважають, що Конемара походить від скандинавських поні, яких вікінги вперше привезли до Ірландії. Іншим джерелом, ймовірно, є Ірландський Хобі, нині вимерла порода, створена до XIII століття. Проте легенда говорить, що галеони з іспанської армади сіли на мілину в 1588 році, а Андалузькі коні , що були на борту, були випущені на свободу. Іспанські коні скрещувалися з місцевим поголів'ям, покращуючи місцевих поні.

Для додаткової сили та витривалості у XVIII столітті додали арабську кров. Їх також схрещували з Хакне та чистокровними верховими конями . Занадто багато схрещувань почало розріджувати лінії поні, тому Товариство заводчиків поні Конемара працювало над збереженням типу породи. Племінна книга заснована в 1926 році. Сьогодні Конемар розводять по всій Ірландії та Британії, а також на європейському континенті, Північній Америці, Австралазії та Південній Африці.

Товариство заводчиків поні Конемара було створено в 1923 році з метою забезпечення «збереження та покращення Коннемарського поні» як місцевої породи Ірландії. [12] Товариство проводить щорічну виставку поні і робить це з моменту свого заснування. Щорічна виставка дозволяє зібрати найбільшу колекцію поні Конемара з усього світу та використовується для купівлі та продажу поні з Ірландії та зза кордону[12].

Див. також[ред. | ред. код]

Список літератури[ред. | ред. код]

  1. Breed Standard. American Connemara Pony Society. Архів оригіналу за 17 May 2012. Процитовано 8 серпня 2012.
  2. The dun gene does not exist within the Connemara population, so "dun" refers specifically to buckskin coloration on ponies, particularly in their native Ireland and in the UK
  3. Breed Standards. British Connemara Pony Society. Архів оригіналу за 27 листопада 2016. Процитовано 27 листопада 2016.
  4. Definition. American Connemara Pony Society. Архів оригіналу за 26 April 2012. Процитовано 8 серпня 2012.
  5. Breed Standards. Connemara Pony Breeders Society (Ireland). Процитовано 20 березня 2012.
  6. Reeve, Moira C.; Biggs, Sharon (1 листопада 2011). The Original Horse Bible: The Definitive Source for All Things Horse. i5 Publishing. ISBN 9781937049256.
  7. Lynghaug, Fran (15 жовтня 2009). The Official Horse Breeds Standards Guide: The Complete Guide to the Standards of All North American Equine Breed Associations. MBI Publishing Company. ISBN 9781616731717.
  8. MartEye. connemaraponysales.marteye.ie. Процитовано 30 жовтня 2022.
  9. CLIFDEN SALES: Top price of €14,000 at Connemara Pony Sales. www.theirishfield.ie (англ.). Процитовано 30 жовтня 2022.
  10. PLOS Genetics April 13 2015: SERPINB11 Frameshift Variant Associated with Novel Hoof Specific Phenotype in Connemara Ponies, accessed 25 April 2015
  11. Foal Registration. Connemara Pony Breeder's Society (Ireland). Процитовано 27 листопада 2016.
  12. а б History – Connemara Pony Breeders' Society.

Посилання[ред. | ред. код]