Карл Янський — Вікіпедія

Карл Янський
Karl Guthe Jansky
Народився 22 жовтня 1905(1905-10-22)
Норман, Оклахома, США
Помер 14 лютого 1950(1950-02-14) (44 роки)
Ред-Банк, Монмаут, Нью-Джерсі, США
·серцева недостатність
Країна США США
Діяльність астроном, фізик, винахідник, астрофізик
Alma mater Вісконсинський університет
Галузь радіотехніка
Заклад Bell
Відомий завдяки: піонер радіоастрономії

CMNS: Карл Янський у Вікісховищі

Карл Янський (англ. Karl Guthe Jansky; 22 жовтня 1905, Норман, Оклахома, США — 14 лютого 1950, Ред Банк, Нью-Джерсі, США) — американський фізик і радіоінженер, основоположник радіоастрономії.

Життя і діяльність[ред. | ред. код]

У 1927 році закінчив Вісконсинський університет, потім викладав у цьому університеті. З 1928 року працював інженером в лабораторіях телефонної компанії Bell Labs.

У серпні 1931 року відкрив космічне радіовипромінювання. Вивчаючи на Холмделському полігоні фірми «Белл» атмосферні радіоперешкоди в метровому діапазоні хвиль (14 м), виявив постійні радіошуми невідомого походження, джерело якого він ототожнив у квітні 1933 року із Чумацьким Шляхом.

У травні 1933 року опублікував у газеті «Нью-Йорк таймс» статтю, у якій вказував, що «зоряний шум» мав найбільшу інтенсивність, коли антена була спрямована на центральну частину Чумацького Шляху. Роботи Янського не знайшли відгуку ні серед радіоінженерів, ні серед астрономів, і в 1938 році він припинив дослідження, пов'язані з космічним радіовипромінюванням. Продовжував займатися вивченням радіоперешкод і розповсюдження радіохвиль у земній атмосфері, а також розробкою мікрохвильової радіоапаратури.

Помер у віці 44 років від серцевої недостатності.

Піонерські радіоастрономічні роботи Янського були продовжені на початку 1940-х років Ґроутом Ребером, Джеймсом Геєм, Дж. Саутвортом та іншими. Радіоастрономія остаточно оформилася як одна з найважливіших галузей астрономії лише після закінчення Другої світової війни.

Вшанування[ред. | ред. код]

На честь Карла Янського названа позасистемна одиниця вимірювання спектральної щільності потоку випромінювання — Янський (одиниця вимірювання), кратер на Місяці та астероїд 1932 Янський[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. IAU Minor Planet Center. minorplanetcenter.net. Процитовано 14 травня 2023. 

Література[ред. | ред. код]