Земля Палмера — Вікіпедія

Земля Палмера
Названо на честь Натаніель Палмер
Координати 71°30′ пд. ш. 65°00′ зх. д. / 71.500° пд. ш. 65.000° зх. д. / -71.500; -65.000
У межах Антарктичний півострів
Включає Берег Блека[en],
Берег Інгліша[en],
Берег Лассітера,
Берег Орвілла[en],
Берег Раймілла[en],
Берег Вілкінса[en],
Берег Зумбержа[en]
Географічні об'єкти шельфові льодовики Ларсена, Ронне, Георга VI[en]
Акваторія Тихий океан, Атлантика
Найвища точка Маунт-Гоуп (гора Надії) — 3239 м
Материк Антарктида Антарктида
Територіальні претензії Велика Британія Британська антарктична територія,
Чилі Чилійська Антарктика,
Аргентина Аргентинська Антарктида
Населення (2010) 0

Земля Палмера (англ. Palmer Land) — південна частина Антарктичного півострова, між Землею Ґреяма і Землею Елсворта. До 1964 року на американських картах так називався весь Антарктичний півострів.

Назва[ред. | ред. код]

Земля названа на честь американського капітана Натаніеля Палмера, який досліджував район Антарктичного півострова в 18201821 роках.

Розташування та межі[ред. | ред. код]

Земля Палмера розташована на півдні Антарктичного півострова, в його основі.

  1. Пряма лінія від фіорда Карлсона[en] (78° 0'пд.ш., 78° 30' з.д.) і далі по меридіану 80 ° з.д. до моря Беллінсгаузена[1]. Це також східний кордон Британської Антарктичної території.
  2. По межі Антарктичного півострова: це умовна лінія від мису Адамс[en] (75° 40'пд.ш., 62° 20' з.д.) до точки 73° 24'пд.ш., 72° 00' з.д.[2]
  3. Уявна лінія, що з'єднує півострів Рюдберга[en] (73° пд.ш., 80° з.д.) і лінію налягання льодовика Еванса[en] (76° 34'пд.ш., 75° 00' з. д.)[3].

Рельєф[ред. | ред. код]

гора Джексон

Рельєф регіону — високогірний. Земля вкрита масивними льодовиками, за винятком найвищих піків та скель, деякі з них утворюють вільні від льоду ділянки берегової лінії моря Ведделла. Північну частину Землі Палмера займає плато Дайєра[en].

Основні гірські хребти: хребет Вічності, гори Сьюарда[en], гори Суіні[en], гори Гутенко[en], гори Летеді[en], Пегасові гори[en].

Найвищі вершини: Маунт-Гоуп (гора Надії, 3239 м, найвища на Антарктичному півострові), гора Джексон (3184 м), гора Милосердя[en].

Береги: Вілкінса[en], Блека[en] Лассітера, Орвілля[en], Інглиш[en].

Шельфові льодовики: Ларсена, Ронне, Георга VI[en].

Геологія[ред. | ред. код]

На Землі Палмера були виявлені[4] такі мінерали як магнетит, гематит, лімоніт, пірит, халькопірит і азурит, а також сліди золота та срібла.

Пам'ятки[ред. | ред. код]

Злітно-посадкова смуга і польовий табір на Скай-Блю
  • Скеля Альдебаран (англ. Aldebaran Rock, 70° 50'пд.ш., 66° 41' з.д.) — яскраво-червоний нунатак, помітно виділяється на тлі снігу. Розташована за 8 кілометрів на північний схід від Пегасових гір, в західній частині Землі Палмера.

Назва була затверджена Британським комітетом антарктичних топонімів на честь зірки Альдебаран в сузір'ї Тельця. Географічні об'єкти по сусідству також отримали «зоряні» назви: нунатак Тельця, пагорб Кита, нунатак Фомальгаута, скеля Капела, стрімчаки Персея тощо.

Територіальні претензії[ред. | ред. код]

За текстом договору про Антарктику Земля Палмера, як і інші території, які лежать південніше 60-й паралелі, не належить жодній державі. Проте, на цю територію претендують Велика Британія, Чилі та Аргентина. Земля Палмера повністю входить в Британську Антарктичну територію та Чилійську Антарктику, і частково в Аргентинську Антарктиду.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Palmer Land. Інформаційна система географічних назв, Геологічна служба США (USGS). Процитовано: 2015-12-24 (англ.)
  2. Encyclopedia of the Antarctic /edit. Beau Riffenburgh. — Taylor & Francis Group, LLC, 2007
  3. John Stewart. Antarctica: an encyclopedia / by John Stewart., 2nd ed. — McFarland & Company, Inc., 2011. Vol. 2, p. 1173.
  4. Земля Палмера в енциклопедії «Британіка». Архів оригіналу за 12 листопада 2014. Процитовано 21 листопада 2014.