Ерзац — Вікіпедія

Ерза́ц (нім. Ersatz — замінник) або сурогат — товар-замінник, який зазвичай поступається якістю оригіналу. Термін походить з часів Першої світової війни, коли в Німецькій імперії через недостачу товарів їх стали замінювати іншими. Наприклад, вершкове масло — маргарином, каву — цикорієм, цукор — сахарином.

Етимологія[ред. | ред. код]

Ерзац — німецьке слово, яке означає субститут або замінник.[1]

Історичний контекст[ред. | ред. код]

Термін ерзац, ймовірно, отримав міжнародну увагу в ході Першої світової війни, коли внаслідок військово-морської блокади Німецької імперії було задушено морську торгівлю з Німеччиною, що змусило її розвивати замінники продуктів. Ерзац-продукти, розроблені протягом цього часу включали: синтетичний каучук (виробництво з нафти), бензол для пічного палива (вугільний газ), чай, що складається з листя малини або котячої м'яти, каву, для виготовлення якої використовували смажені жолуді замість кавових бобів. Хоча подібна ситуація також виникла в Третьому Рейху в роки Другої світової війни, цей термін майже вийшов з ужитку в Німеччині.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ersatz — Definition and More from the Free Merriam-Webster Dictionary. [Архівовано 26 лютого 2019 у Wayback Machine.] — Переглянуто: 30 травня 2020.

Джерела[ред. | ред. код]