Григор'єв Олександр Олександрович — Вікіпедія

Олександр Григор'єв
Олександр Олександрович Григор'єв
 Полковник
Загальна інформація
Народження 1983(1983)
Литовська РСР, СРСР
Смерть 28 лютого 2022(2022-02-28)
с. Макарів Бучанський район Київська область
(влучення ракети в борт Мі-8)
Громадянство Україна Україна
Національність українець
Alma Mater ХНУПС
Псевдо Шумахер
Військова служба
Приналежність Україна Україна
Вид ЗС ЗСУ Збройні сили
Рід військ  Армійська авіація
Формування 16-та ОБрАА «Броди»
Війни / битви Російсько-українська війна Бої за Київ
Нагороди та відзнаки
Герой України
Медаль «За сумлінну службу» III ст. (Міністерство оборони України)
Медаль «За сумлінну службу» III ст. (Міністерство оборони України)
Медаль «15 років Збройним Силам України» (Міністерство оборони України)
Медаль «15 років Збройним Силам України» (Міністерство оборони України)
Медаль «15 років сумлінної служби» (Міністерство оборони України)
Медаль «15 років сумлінної служби» (Міністерство оборони України)

Олександр Олександрович Григор'єв (1983, Литовська РСР, СРСР — 28 лютого 2022, с. Макарів Бучанський район Київська область) — полковник, військовий льотчик-штурман, начальник служби безпеки польотів 16 ОБрАА[1] Збройних сил України. Учасник АТО/ООС, досвідчений льотчик-інструктор. Брав участь у звільненні Києва під час російського вторгнення в Україну.

Біографія[ред. | ред. код]

Син військовослужбовця, який був зв'язківцем на літаках Іл. Спочатку родина, у якій є ще старша сестра, мешкала у Литві, після того переїхала у Мелітополь, де Олександр й пішов до школи[2].

Навчався в Харківському національному університеті Повітряних Сил імені Івана Кожедуба. Під час навчання познайомився з майбутньою дружиною.

Після закінчення навчання був розподілений у 16 ОБрАА, що базувалася у місті Броди, Львівська область.

Невдовзі після цього одружився.

2010 року в родині народився син Максим[3].

Брав участь у миротворчих місіях у Ліберії та Конго, був інструктором. Один з небагатьох українських вертолітників, хто виконував посадку у кратер вулкана Ньямлагіра в Республіці Конго[4].

З 2014 року в зоні АТО/ООС евакуйовував поранених військовослужбовців та цивільних.

Був великим шанувальником Формули-1, тому й отримав прізвисько «Шумахер».

Після повномасштабного вторгнення рф в Україну, що почалося 24 лютого 20222 року, у складі екіпажу вертольота Мі-8 разом із побратимами вдень і вночі обстрілював колони ворога.

Загинув 28 лютого 2022 року в складі екіпажу вертольота Мі-8 разом з Дмитром Нестеруком та Василем Гнатюком під час виконання польотного бойового завдання з відбиття збройної агресії російської федерації. Поблизу населеного пункту Макарів Бучанського району Київської області у вертоліт влучила ворожа ракета. Зв'язок з екіпажем був втрачений. Лише після звільнення Київської області від загарбника вдалося забрати тіла наших захисників[5].

Похований у Бродах, на Львівщині[6].

Нагороди[ред. | ред. код]

  • звання «Герой України» з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (2022, посмертно) — за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі[7].
  • Медаль за 15 років сумлінної служби.
  • Медаль за 15 років ЗСУ.
  • Нагрудний знак «Учасник АТО».
  • Медаль за сумлінну службу II ступеня.
  • Нагрудний знак Козацький хрест I ступеня.
  • Нагрудний знак МОУ.
  • Нагрудний знак «За зразкову службу».

Родина[ред. | ред. код]

В Олександра залишилася дружина та син.

Вшанування[ред. | ред. код]

1 липня 2022 року Експертна група з перейменувань Київської міської ради рекомендувала перейменувати вулиця Червону на вулицю Олександра Григор'єва[8].

Рішенням Бродівської міської ради від 3 листопада 2022 року на вшанування та увічнення пам'яті Героя України полковника Олександра Григор'єва перейменовано вулицю Володимира Короленка у місті Броди[9].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Цензор.НЕТ. У Бродах на Львівщині попрощалися із трьома авіаторами 16-ї бригади, які в перші дні війни загинули на Київщині. ФОТО. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 9 лютого 2023.
  2. «Він був для мене всім світом»: дружина про вертолітника-аса Олександра Григор'єва з позивним «Шумахер». fakty.ua (укр.). Процитовано 9 лютого 2023.
  3. У бою загинув досвідчений льотчик. Свого часу він садив вертоліт у кратер вулкана. gazetapl (укр.). Процитовано 9 лютого 2023.
  4. Ганюкова, Ольга (26 квітня 2022). Український полковник із позивним Шумахер загинув під час бойового вильоту на Київщині: йому надали звання Героя. Фото. WAR OBOZREVATEL (укр.). Процитовано 9 лютого 2023.
  5. У Бродах на Львівщині попрощалися із трьома авіаторами 16-ї бригади, які в перші дні війни загинули на Київщині. censor.net. Цензор.нет. 17 квітня 2022. Архів оригіналу за 17 квітня 2022. Процитовано 16 квітня 2022.
  6. Полковник-авіатор Олександр Григор'єв, позивний Шумахер, загинув 28 лютого 2022 року у повітряному бою за Київську область. Меморіал жертв війни (укр.). Процитовано 21 листопада 2023.
  7. Указ Президента України від 20 квітня 2022 року № 264/2022 «Про присвоєння звання Герой України»
  8. ​Дерусифікація та декомунізація: нові назви, які отримають вулиці тисячолітнього Києва. Українська правда (укр.). Процитовано 9 лютого 2023.
  9. Рішення ХV сесії VIІІ скликання Бродівської міської ради від 3 листопада 2022 р. № 785 «Про вшанування та увічнення пам'яті Героя України полковника Олександра Григор'єва». mrbrody.dosvit.org.ua. Бродівська міська громада. Процитовано 24 березня 2023.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)

Джерела[ред. | ред. код]