Генератор документації — Вікіпедія

Генератор документації — програма або пакет програм, що дозволяє отримувати документацію, призначену для програмістів (документація на API) та/або для кінцевих користувачів системи, з особливим чином коментованого початкового коду і, в деяких випадках, з виконуваних модулів (отриманими на виході компілятора).

Зазвичай генератор аналізує початковий код програми, виділяючи синтаксичні конструкції, що відповідають значущим об'єктам програми (типами, класам та їх членам/властивостями/методам, процедурам/функціям тощо). В ході аналізу також використовується мета-інформація про об'єкти програми, подана у вигляді документувальних коментарів. На основі всієї зібраної інформації формується готова документація, як правило, в одному із загальноприйнятих форматів HTML, HTMLHelp, PDF, RTF тощо.

Документувальні коментарі[ред. | ред. код]

Документувальний коментар — це особливим чином оформлений коментар до об'єкту програми, призначений для використання певним генератором документації. Від того, який генератор документації застосовується, залежить синтаксис конструкцій, що використовуються в документувальних коментарях.

У документувальних коментарях може міститися інформація про автора коду, описуватися призначення об'єкта програми, зміст вхідних і вихідних параметрів для функції/процедури, приклади використання, можливі виняткові ситуації, особливості реалізації.

Документувальні коментарі, як правило, оформляються як багаторядкові коментарі в стилі мови Сі. У кожному разі коментар розташовується перед документованим елементом. Першим символом у коментарі (та на початку рядків коментарю) має бути *. Блоки відокремлюються порожніми рядками.

Приклад документувального коментаря в мові PHP:

/** * Назва або короткий опис об'єкта *  * Розгорнутий опис *  * @назва_дескриптора значення * @return тип_даних */ 

Приклад документувального коментаря до функції в програмі на Java, призначеного для використання Javadoc:

 /**  * Перевіряє, чи допустимий хід.  * Наприклад, щоб задати хід e2-e4, напишіть isValidMove (5,2,5,4);  * @author John Doe  * @param theFromFile Вертикаль, на якій міститься фігура (1 = a, 8 = h)  * @param theFromRank Горизонталь, на якій міститься фігура (1 ... 8)  * @param theToFile Вертикаль клітинки, на яку виконується хід (1 = a, 8 = h)  * @param theToRank Горизонталь клітинки, на яку виконується хід (1 ... 8)  * @return true, якщо хід припустимий, і false, якщо неприпустимий  */  boolean isValidMove(int theFromFile, int theFromRank, int theToFile, int theToRank)  {    . . .  } 

Популярні генератори документації[ред. | ред. код]

Приклади для різних мов і середовищ програмування:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. HappyDoc Source Documentation. Архів оригіналу за 27 листопада 2020. Процитовано 9 серпня 2020.
  2. PasDoc — pasdoc. Архів оригіналу за 20 грудня 2016. Процитовано 9 серпня 2020.
  3. Perl programming documentation — perldoc.perl.org. Архів оригіналу за 30 січня 2009. Процитовано 9 серпня 2020.
  4. RDoc — Document Generator for Ruby Source. Архів оригіналу за 6 червня 2022. Процитовано 10 червня 2022.
  5. ROBODoc — automating the software documentation process. Архів оригіналу за 13 травня 2011. Процитовано 9 серпня 2020.
  6. NDoc Online. Архів оригіналу за 3 липня 2006. Процитовано 9 серпня 2020.
  7. http://www.helixoft.com/vbdocman/[недоступне посилання]