Вікіпедія:Адміністратори інтерфейсу — Вікіпедія

Адміністратори інтерфейсу — це користувачі, які мають доступ до редагування сторінок, написаних з допомогою Cascading Style Sheets (CSS), JavaScript та JavaScript Object Notation (JSON), і всі сторінки у просторі назв «MediaWiki»[k 1]. Ці сторінки виконуються у браузерах усіх редакторів і читачів Вікіпедії як програмний код, який може бути використаний для зміни стилю вмісту, зміни поведінки сторінок або навіть для створення складних інструментів.

Адміністратори інтерфейсу — це єдина локальна група користувачів, в яких є доступ до редагування усіх CSS/JavaScript сторінок в українській Вікіпедії[k 2]. Наразі в українській Вікіпедії є 4 адміністратори інтерфейсу. На цій сторінці міститься детальніша інформація про ці права, а також правила надання і позбавлення цього прапорця.

Загальна інформація[ред. код]

Редагування CSS/JS, що виконуються у браузерах користувачів, є дуже потужним та потенційно небезпечним інструментом для зловмисників. Тому адміністраторами інтерфейсу мають бути користувачі з високим рівнем довіри; вони повинні мати щонайменше базові знання CSS та JS, мають бути ознайомлені з правилами приватності проєктів Вікімедіа, а також мати чітке уявлення про безпеку облікових записів (обирати безпечний унікальний пароль, не наражатися на шкідливе програмне забезпечення, обов'язково застосовувати двофакторну авторизацію).

До 2018 року права адміністратора інтерфейсу мали всі адміністратори Вікіпедії, але у 2018 році ці функції були виділені в окремий прапорець[k 3].

Надавати та знімати прапорець адміністратора інтерфейсу можуть бюрократи української Вікіпедії.

Рівні доступу до файлів CSS/JavaScript/JSON у просторі MediaWiki та в особистому просторі інших користувачів
Дозвіл Користувач Адміністратор Адміністратор інтерфейсу
Перегляд Так Так Так
Створення Ні Ні Так
Редагування Ні Ні Так
Перейменування Ні Ні Так
Вилучення Ні Так Так/Ні[k 4]
Перегляд вилученої історії Ні Ні Так/Ні[k 4]
Відновлення Ні Ні Так/Ні[k 4]

Отримання прав[ред. код]

Права адміністратора інтерфейсу в українській Вікіпедії може отримати будь-який користувач, у якого є великий досвід роботи у Вікіпедії, довіра спільноти та відповідні технічні знання.

Користувачі, які мають права адміністратора (sysop) можуть отримати права за спрощеною процедурою; вона описана в окремому розділі нижче.

Критерії[ред. код]

Формальні критерії

Виконання цих критеріїв саме по собі не є достатнім для отримання прав, воно лише дозволяє подати заявку.

  • Наявність не менше 1500 редагувань у будь-яких просторах, 6 місяців стажу в українській Вікіпедії та 100 редагувань службових просторів «Шаблон», «Модуль» та «MediaWiki».
  • Наявність технічних знань (при поданні заявки на отримання права потрібно у вільній формі довести й надати приклади, що претендент має базові знання CSS та JS).
  • Необхідно увімкнути двофакторну авторизацію і мати надійний пароль до облікового запису[k 5].
Змістовні критерії

Виконання цих критеріїв не вимірюється формальними показниками, воно визначається за результатами обговорення спільноти.

  • Значний досвід роботи у Вікіпедії, зокрема у «технічних» сферах (наприклад, створення й редагування шаблонів та гаджетів; для користувачів, що були адміністраторами до виділення прав адміністратора інтерфейсу — досвід роботи у просторі MediaWiki).
  • Довіра спільноти до користувача та відсутність у його внеску очевидно деструктивних дій (прикладами таких дій можуть бути редагування, які призвели до блокувань за вандалізм чи підрив нормального функціонування Вікіпедії).

Порядок обговорення[ред. код]

Права адміністратора інтерфейсу надаються за результатами обговорення спільноти: в обговоренні можуть брати участь усі зареєстровані користувачі. Підсумок підбивають бюрократи за результатами обговорення[k 6].

Заявку на отримання прав потрібно подавати на сторінці Вікіпедія:Заявки на права адміністратора інтерфейсу. Термін обговорення заявки відраховується з моменту, коли її анонс додано до загального оголошення. Якщо заявник не відповідає формальним критеріям, заявку закриває достроково будь-який бюрократ.

У разі невдалої номінації або в разі позбавлення прав користувач може знову висунути свою кандидатуру не раніше, ніж через 60 днів.

Процедура обговорення дещо відрізняється для користувачів, які на момент подачі заявки мають права адміністратора, та для користувачів, які не мають цього статусу: див. нижче.

Для адміністраторів[ред. код]

  • Обговорення триває три дні.
  • У випадку відсутності в обговоренні обґрунтованих зауважень і заперечень права адміністратора інтерфейсу надаються будь-яким бюрократом
  • У суперечливих випадках (при наявності обґрунтованих зауважень і заперечень) рішення приймається консенсусом більшості бюрократів.

Для користувачів без прав адміністратора[ред. код]

  • Обговорення триває сім днів.
  • У випадку відсутності в обговоренні обґрунтованих зауважень і заперечень права адміністратора інтерфейсу надаються будь-яким бюрократом за умови підтвердження позитивного підсумку принаймні одним іншим бюрократом.
  • У суперечливих випадках (при наявності обґрунтованих зауважень і заперечень) рішення приймається консенсусом більшості бюрократів.

Позбавлення прав[ред. код]

Права адміністратора інтерфейсу знімаються у таких випадках:

  1. Добровільне зняття. Адміністратор інтерфейсу може подати запит на добровільне зняття цих прав, звернувшись до бюрократів.
  2. Рішення Арбітражного комітету. Як найвища арбітражна інстанція української Вікіпедії, Арбітражний комітет може виносити рішення про позбавлення будь-якого статусу, в тому числі й адміністратора інтерфейсу.
  3. Втрата прапорця адміністратора не за власним бажанням. Права адміністратора інтерфейсу знімаються, якщо користувач має прапорець адміністратора і втратив його не за власним бажанням (тобто за рішенням спільноти, Арбітражного комітету[k 7] чи через процедуру emergency desysop). При цьому, якщо користувач позбавляється прав адміністратора за власним бажанням, але хоче залишити права адміністратора інтерфейсу, вони залишаються.
  4. Неактивність: адміністратор інтерфейсу не зробив жодного редагування і зафіксованої в журналах дії протягом 3 місяців або не здійснив жодного редагування із використанням прав адміністратора інтерфейсу протягом одного року.
  5. Зловживання правами. Якщо користувач порушує правила при використанні прапорця адміністратора інтерфейсу (здійснив одноразове грубе порушення або систематично здійснює дрібні порушення), права можуть бути зняті шляхом обговорення на сторінці Вікіпедія:Заявки на права адміністратора інтерфейсу. Обговорення може ініціювати будь-яких зареєстрований користувач при наявності обґрунтованих аргументів[k 8]. В обговоренні можуть брати участь всі користувачі, рішення приймається консенсусом більшості бюрократів за результатами обговорення спільноти. За винятком термінових випадків (наприклад, вандалізму чи втрати адміністратором інтерфейсу свого облікового запису), обговорення триває сім днів з моменту додання інформації про нього до Загального оголошення.
  6. Відмова увімкнути двофакторну авторизацію. Згідно з офіційним правилом Фонду Вікімедіа, двофакторна авторизація є обов'язковою для всіх адміністраторів інтерфейсу. Якщо буде виявлено, що у адміністратора інтерфейсу не увімкнена двофакторна авторизація, йому буде запропоновано її увімкнути. Якщо користувач відмовляється це зробити, права знімаються без додаткового обговорення будь-яким бюрократом. Якщо користувач не відповідає протягом двох тижнів, права знімаються без додаткового обговорення будь-яким бюрократом, але можуть бути відновлені за запитом користувача без обговорення протягом 6 місяців із дати зняття прав у випадку його згоди увікмнути двофакторну авторизацію[k 9].

У випадках 1-3 прапорець знімається будь-яким бюрократом без додаткового обговорення. При знятті прав за неактивність потрібно попередити користувача про можливе позбавлення прав принаймні за два тижні, щоб дати можливість підтвердити потребу в збереженні прав.

Адміністратори інтерфейсу української Вікіпедії[ред. код]

Зараз в українській Вікіпедії 4 адміністратори інтерфейсу (див. автоматично оновлюваний список):

Шаблон[ред. код]

Цей користувач є адміністратором інтерфейсу української Вікіпедії (перевірити)

Користувач, який виконує функції адміністратора інтерфейсу, для повідомлення інших дописувачів про свій статус може розмістити таку позначку на особистій сторінці:

{{Адміністратор інтерфейсу}}

Коментарі[ред. код]

  1. Наприклад, MediaWiki:Common.js або MediaWiki:Vector.css, або сторінки гаджетів з переліку на сторінці Спеціальна:Додатки
  2. При цьому адміністратори можуть редагувати усі інші сторінки в просторі «MediaWiki», а всі зареєстровані користувачі можуть редагувати усі CSS/JavaScript/JSON сторінки у своєму особистому просторі
  3. Користувачі, які були адміністраторами української Вікіпедії на момент введення окремого прапорця адміністратора інтерфейсу, могли отримати статус адміністратора інтерфейсу автоматично. Процедура для цього описана на сторінці Вікіпедія:Адміністратори інтерфейсу/Згода адміністраторів.
  4. а б в Тільки при наявності ще й прав адміністратора
  5. Користувачі без прапорця адміністратора наразі не мають технічної можливості увімкнути двофакторну авторизацію. Якщо у користувача, що подається на статус адміністратора інтерфейсу, немає статусу адміністратора, потрібно підтвердити згоду увімкнути двофакторну авторизацію в разі успішного отримання прав.
  6. Бюрократи мають технічну можливість надавати права адміністратора інтерфейсу самим собі, однак не повинні нею користуватися. Щоб стати адміністратором інтерфейсу, вони мають подати заявку за загальними правилами. Якщо заявник є бюрократом, він не долучається до прийняття рішення за заявкою.
  7. За винятком випадків, коли рішення Арбітражного комітету містить пряму вказівку залишити права адмінстратора інтерфейсу
  8. Якщо номінатор не навів обґрунтованих аргументів за позбавлення, заявку може достроково закрити будь-який бюрократ
  9. Якщо Фонд Вікімедіа прийме іншу процедуру позбавлення прав у цьому випадку, вона матиме пріоритет над цим правилом