Вікіпедія:Автобіографії — Вікіпедія

Написання автобіографії у Вікіпедії є прикладом конфлікту інтересів і, хоча ви можете писати про себе, але це категорично не рекомендується. Редагувати біографію про себе рекомендується лише в тому разі, якщо ви усуваєте однозначний вандалізм або чіткі та серйозні порушення нашої політики щодо біографій живих людей.

У Вікіпедії було багато тривалих суперечок щодо значущості, фактичної точності та нейтральності таких статей. Уникання таких редагувань підтримує Вікіпедію нейтральною та допомагає уникнути просування певної точки зору.

Створення автобіографії у Вікіпедії не рекомендується, оскільки написати власну біографію нейтрально, щоб її при цьому можна було би верифікувати, дуже важко, і тут є багато підводних каменів.

Якщо ви маєте публікації на якусь тему в іншому місці, ми запрошуємо поділитись вашими знанням з цього питання у Вікіпедії. Однак кожна стаття у Вікіпедії повинна висвітлювати свою тему нейтрально, справедливо та всебічно, щоб покращити знання цієї теми в цілому. Будь ласка, визнайте та мінімізуйте свої упередження, одночасно збагачуючи знання читачів Вікіпедії. Статті, які існують переважно для просування інтересів користувача, швидше за все, будуть видалені.

Проблеми з автобіографіями[ред. код]

Існує низка принципових проблем з автобіографіями:

  • Вони зазвичай упереджені, часто позитивно. Люди будуть писати надмірно позитивні враження про себе і часто представлятимуть думки як факти. Вікіпедія прагне уникати неенциклопедичного стилю викладу та подання думок як фактів. (Нейтральна точка зору — це не просто написання статті від третьої особи).
  • Вони можуть не піддаватись верифікації. Якщо єдиним джерелом конкретного факту про вас є ви самі, тоді читачі не можуть це перевірити. (Найпроблемніше, коли це стосується надій, мрій, думок та прагнень. Читачі не можуть перевірити, що ви думаєте.) Усе в статтях Вікіпедії має бути перевірним.
  • Вони можуть містити оригінальні дослідження. Люди часто включають в автобіографії інформацію, яка ніколи раніше не публікувалась або яка є відомостями з перших вуст. Цей тип інформації вимагатиме від читачів проведення первинного дослідження для її перевірки. Вікіпедія не поширює неопубліковану раніше інформацію; оригінальні дослідження не дозволяються у Вікіпедії.

У цьому контексті «автобіографія» означає не тільки те, що ви пишете самі, але й те, за що ви платите або доручаєте комусь писати від вашого імені.

Чому ці проблеми існують?[ред. код]

Навіть якщо ви чесно вірите, що дотримуєтесь нейтральної точки зору, це не означає, що це дійсно так. Несвідомі упередження існують і є поширеною причиною проблем з автобіографічними статтями, що впливає як на нейтральність, так і на верифікованість. Пишучи про себе, ви, швидше за все, включаєте інформацію, яку неможливо перевірити.

Навіть якщо ви вважаєте, що можете написати автобіографію, засновану лише на матеріалі, що перевіряється та без проведення оригінальних досліджень, ви все одно не зможете досягти нейтрального результату. Наприклад, як визнаний авторитет чи видатний діяч, ви можете наголосити на об'єктивних даних, таких як обсяг опублікованих матеріалів, або той факт, що ваша робота була перекладена різними мовами або опублікована в інших країнах. Приклади обсягу або масштабу можуть створити ненейтральний тон, який зазвичай розпізнається як навмисне самозвеличення. Подібним чином, глибокі біографічні подробиці, такі як деталі ваших релігійних переконань, кар'єри ваших незначущих членів сім'ї, або сам факт, що у вас є відомі друзі, можуть бути нерелевантними та неверифіковуваними.

Якщо у Вікіпедії вже є стаття про вас[ред. код]

Написати нейтральну та об'єктивну статтю про себе дуже важко (див. вище про несвідомі упередження). Залиште завдання писати такі статті іншим користувачам.

Рекомендованим вважається подання матеріалів або внесення пропозицій на сторінці обговорення статті — нехай незалежні редактори вписують їх у саму статтю.

У чітко визначених випадках допустимо редагувати сторінки, пов'язані з собою. Ви можете скасувати вандалізм; але, звичайно, це має бути простий, очевидний вандалізм, а не суперечка про зміст. Так само, ви повинні сміливо видаляти очевидно помилкові факти про себе, такі як сімейний стан, поточний роботодавець, місце народження тощо (зауважте це на сторінці обговорення). Ваші зміни, швидше за все, будуть прийняті, якщо вони є нейтральними та достатньо підкріплені посиланнями на незалежні джерела. Якщо якийсь факт трактується по-різному, нехай інші редагуватимуть його.

Оскільки Вікіпедія є енциклопедією, вона повинна бути третинним джерелом — вона не повинна містити жодної «нової» інформації чи теорій (див. Вікіпедія:Жодних оригінальних досліджень). Вся інформація повинна існувати у перевірених незалежних джерелах. Факти, перекази подій та уточнення, які, можливо, ви хотіли б додати до статті про себе, повинні перевірятися у авторитетних джерелах.

Ваша фотографія[ред. код]

Якщо у статті про вас немає фотографії, або ви можете надати кращу, сміливо додайте зображення, завантаживши його під вільною ліцензією. Якщо ви не створили фотографію самостійно (селфі, автоспуск тощо), а взяли портрет, який зробила інша людина, переконайтесь, що у вас є дозвіл від автора завантажити фотографію за такою ліцензією (або попросіть автора фото завантажити її власноруч).

Створення статті про себе[ред. код]

Якщо ваше життя та досягнення перевіряються та справді значущі, хтось інший, можливо, рано чи пізно створить статтю про вас, але створювати статтю про себе категорично не рекомендується: ми прагнемо до біографій, а не автобіографій.

  • Незалежне створення заохочує незалежну перевірку як значущості, так і верифікації; для людей природно перебільшувати, пишучи про себе. Усі редагування статей повинні відповідати таким правилам та настановам: Вікіпедія:Жодних оригінальних досліджень, Вікіпедія:Нейтральна точка зору та Вікіпедія:Перевірність.
  • Якщо жодна третя сторона ще не створила статтю про вас, існує небезпека, що, у разі створення статті вами, не буде зацікавлених редакторів, які спостерігатимуть за статтею, і вандалізм, який може опинитись на сторінці, залишатиметься невиправленим протягом тривалого періоду часу.
  • Самостійно створені статті часто номінують на вилучення, а аргументи в обговореннях часто є безкомпромісними. Багато користувачів вважають, що особи, які створюють автобіографії, використовують волонтерський проєкт для власного звеличування.
  • Все, що ви додасте до статті, може бути безжалісно відредаговано, щоб зробити інформацію нейтральною. Багато автобіографічних статей стали джерелом розчарування для своїх оригінальних авторів після періоду редагування спільнотою, і в низці випадків їхні оригінальні автори ставили статті на видалення. Але якщо ви виявитесь значущим, стаття залишиться — ви не можете її видалити лише тому, що незадоволені нею.

Якщо ви все ж вважаєте, що все одно хочете розмістити свою біографію в Вікіпедії, не намагайтеся самі створювати статтю. Додайте підготовлений вами текст у вигляді заготовки в чернетку в особистому просторі й запитайте думку спільноти. Це дасть вам можливість отримати незалежні відгуки, дозволить виявити упередження, а також продемонструє ваші добрі наміри і готовність поставити інтереси Вікіпедії вище за власні.