Восьме покоління ігрових систем — Вікіпедія

В історії відеоігор восьме покоління включає консолі, випущені з 2012 року компаніями Nintendo, Microsoft і Sony. Для домашніх консолей восьме покоління розпочалося 18 листопада 2012 року з випуском Wii U і продовжувалося з випуском PlayStation 4 15 листопада 2013 року та Xbox One 22 листопада 2013 року. У підсумку виробництво Wii U було припинено в 2017 році через низький обсяг продажів, а 3 березня 2017 року їй на заміну вийшла нова консоль — Nintendo Switch. Ці пристрої слідують своїм попередникам сьомого покоління: Nintendo Wii, Sony PlayStation 3 і Microsoft Xbox 360, відповідно. Для портативних консолей покоління почалося в лютому 2011 року з випуском Nintendo 3DS, наступника Nintendo DS, в Японії, а пізніше в березні вийшло північноамериканське та європейське видання. Пізніше Nintendo випустила додаткові варіанти в сімействі 3DS, такі як New Nintendo 3DS і New Nintendo 2DS. Наступник PlayStation Portable, PlayStation Vita, була випущена в Японії в грудні 2011 року, а на західному ринку у лютому 2012 року.

Передбачається що в цього покоління будуть суперники у вигляді: смартфонів, планшетів, ТВ-приставок. У 2013 році дохід від ігрових операцій на Android перевищив дохід від портативних ігрових консолей. У 2013 фіскальному році Nintendo продало 23,7 мільйона консолей, а Apple продала 58,2 мільйона iPad у 2012 фінансовому році. Одна з великих загроз для традиційної моделі продажу консольних ігор — це модель безкоштовної гри (free to play), в якій більшість користувачів грають безкоштовно, а гра підтримується через рекламу та вбудовані покупки.

До 2017 року у всіх трьох домашніх консолях восьмого покоління використовувались графічні процесори AMD. Microsoft, Nintendo та Sony не знали, що всі вони використовують процесори AMD, поки всі їх консолі не були анонсовані. Обидва AMD та Nvidia працюють для ринку ПК, оскільки процесори Unified CPU / GPU в PlayStation 4 та Xbox One використовують таку ж архітектуру програмування x86, що знаходиться на комп'ютерах, а AMD планує вводити аналогічні процесори на настільні та портативні комп'ютери в найближчому майбутньому. Тим не менш, з випуском Nintendo Switch, Nintendo використала GPU Nvidia та чип Nvidia Tegra X1 як процесор.

З 2012 року випускаються різні мікроконсолі, хоча їх рідко називають частиною восьмого (або будь-якого) покоління консолей. До них входять консолі: Ouya, Nvidia Shield Console, MOJO, Razer Switchblade, GamePop, GameStick, Steam Machine і Atari VCS.

Перехід на нове покоління[ред. | ред. код]

Хоча попередні покоління консолей, як правило, тривали протягом п'яти-шести років, перехід від сьомого до восьмого покоління тривав більше шести років. Перехід на нове покоління є також незвичайним тим, що найпопулярніша консоль попереднього покоління Wii — стала першою, хто отримав свого наступника. У 2011 році Microsoft заявила, що вони почали розробляти свою наступну консоль, але разом з Sony вони вважали що їхні консолі лише на півдорозі через десятирічний життєвий цикл для своїх систем сьомого покоління. Представники Sony та Microsoft заявили, що додавання контролерів руху та контролерів на основі камери, таких як Kinect та PlayStation Move, розширило термін служби Xbox 360 та PS3. Президент Nintendo Саторо Івата заявив, що його компанія випустить Wii U через зниження продажів домашніх консолей сьомого покоління і що «ринок зараз очікує на нові консолі». Компанія Sony хотіла зробити наступну консоль без blu-ray приводу, але відмовилась від ідеї через побоювання щодо невідповідності швидкостей Інтернету, доступних у всьому світі, особливо в країнах що розвиваються.

Китайський ринок[ред. | ред. код]

Восьме покоління консолей також випустили в Китаї, після скасування у 2014 році 14-річної заборони ігрових консолей. У 2000 році китайський уряд заборонив ігрові консолі, вказуючи на стурбованість їх впливом на молодь, тобто консолі офіційно були заборонені для продажу, але це не стосувалося ігор для них, через що з'явився чорний ринок для імпортованих ігрових консолей. Microsoft і Sony оголосили, що планують випустити свої консолі в Китаї через зону вільної торгівлі Шанхаю, так в Китаї з'явився Xbox One у вересні 2014 року, а Playstation 4 вийшла 20 березня 2015 року.

Домашні консолі[ред. | ред. код]

Wii U[ред. | ред. код]

Докладніше: Wii U

У листопаді 2010 року, CEO Nintendo of America Реджі Фіс-Еме заявив, що випуск наступної консолі Nintendo буде залежати від подальшого успіху Wii. Nintendo оголосили про наступника Wii — Wii U, на Electronic Entertainment Expo 2011, 7 червня 2011 року. Після оголошення кілька журналістів класифікували цю систему як першу домашню консоль восьмого покоління. Проте, відомі джерела заперечували це, через нестачу потужності в порівнянні із заявленими специфікаціями для PlayStation 4 і Xbox One.

Головний контролер Wii U — Wii U GamePad, має вбудований сенсорний екран, який може працювати в якості допоміжного інтерактивного екрану, він схожий на дисплей Nintendo DS/3DS, може навіть виступати в якості основного екрану для гри, що дозволяє грати в ігри без телевізора. Wii U сумісна з периферійними пристроями свого попередника, такими як Wii Remote Plus, Nunchuk і Wii Balance Board .

Wii U була випущена в Північній Америці 18 листопада 2012 року, в Європі 30 листопада 2012 року, а в Японії 8 грудня 2012 року. Вона вийшла в двох версіях, базова модель і Deluxe/Premium модель, за ціною від $300 і $349 американських доларів відповідно. 28 серпня 2013 року, Nintendo оголосила що виробництво базової моделі закінчилася, і очікується що її залишки будуть вичерпані до 20 вересня 2013 року. 4 жовтня 2013 року, було оголошено про зниження цін на моделі Deluxe/Premium з $349 до $300.

Продажі Wii U впродовж усього життєвого циклу становили близько 13 мільйонів, що було на багато менше ніж у Wii, продажі якої протягом життя перевищили 100 мільйонів. Це фінансово завдало шкоди Nintendo. Компанія передбачала, що число проданих Wii U буде аналогічно Wii. Nintendo офіційно припинила випускати Wii U 31 січня 2017 року, за місяць до виходу Nintendo Switch.

Nintendo Switch[ред. | ред. код]

Докладніше: Nintendo Switch

Через малі продажі Wii U, а також конкуренцію з боку мобільних ігор, тодішній президент Nintendo Сатору Івата прагнув пожвавити компанію, створивши нову стратегію для Nintendo, яка включатиме охоплення мобільних ігор і розробку нового обладнання, яке було б привабливим для ширшого спектра аудиторії. Приставка була анонсована під кодовою назвою NX на пресконференції, що відбулася 17 березня 2015 року, і стала повністю відома як Nintendo Switch 20 жовтня 2016 року. Ця консоль була випущена у всьому світі 3 березня 2017 року.

Nintendo розглядає свою консоль, як таку що має декілька способів для гри. Основний пристрій — Console це пристрій у вигляді планшета із сенсорним екраном. Він може бути встановлений в док-станцію, що дозволяє грати в ігри на підключеному телевізорі. Як альтернатива, два Joy-Con, чутливі до руху контролери, схожі на Wii Remote, можуть бути встановлені на два боки консолі, так що пристрій перетворюється на портативну консоль. Крім того, консоль можна встановити на якійсь поверхні, що дозволяє декільком гравцям бачити екран та грати в ігри за допомогою двох Joy-Con.

Консоль зустріли позитивні відгуки та комерційний успіх. Nintendo очікувала продати близько 10 мільйонів екземплярів в перший рік випуску, але в підсумку, загальні обсяги продажів за рік склали більш ніж 17 мільйонів одиниць, що перевищило продажі Wii U за весь час.

PlayStation 4[ред. | ред. код]

Докладніше: PlayStation 4

20 лютого 2013 року Sony анонсувала PlayStation 4 під час прес-конференції в Нью-Йорку, вона була випущена 15 листопада 2013 року в Північній Америці. Нова консоль робить акцент на функціях соціальної взаємодії. Геймплейними відеороликами можна ділитися через PlayStation Network та інші служби, а користувачі можуть транслювати ігри, які грають самі або з іншими гравцями (через консоль або безпосередньо через Twitch). Контролер PS4 — DualShock 4 схожий на попередню модель, але отримав сенсорну панель і кнопку «Share», а також світлодіодний датчик на передній панелі для відстеження руху. Також вийшла нова версія камери, тепер вона використовує дві камери 1280×800 пікселів з підтримкою глибини чутливості, подібної до Kinect, і залишається сумісною з периферійним пристроєм PlayStation Move. PS4 також має можливість використовувати другий екран, через мобільні додатки та PlayStation Vita.

PlayStation 4 була випущена 15 листопада 2013 року в Північній Америці за 399$ та 29 листопада 2013 року в Європі за 399 євро.

Xbox One[ред. | ред. код]

Докладніше: Xbox One

21 травня 2013 року корпорація Microsoft анонсувала Xbox One в Редмонді, штат Вашингтон. Консоль фокусується на мультимедійних розвагах, включаючи можливість транслювати ТВ-програми через телевізор або HDMI, а також можливість багатозадачного використання додатків (наприклад, Skype та Internet Explorer) на одному екрані, аналогічно Windows 8. Xbox One оснащений новим контролером з «Імпульсними триггерами», які забезпечують вібрацію, а також можливість автоматично записувати та зберігати найважливіші моменти гри. Оновлена ​​версія Kinect була розроблена для Xbox One, з камерою 1080p та розширеними голосовими елементами управління. Спочатку Kinect йшов в комплекті з консоллю, але згодом він був вилучений.

Xbox One був випущений в Північній Америці, Європі та Австралії 22 листопада 2013 року за ціною 499$ та 499 євро, а пізніше вийшов на 26 інших ринках у 2014 році. Було випущено два оновлення консолі, Xbox One Slim в 2016 році та Xbox One X в 2017 році. Slim це дешевший варіант у зменшеному корпусі, а One X — це потужніша консоль розрахована на запуск ігор в 4K.

Порівняння[ред. | ред. код]

Назва Wii U PlayStation 4 Xbox One
Компанія Nintendo Sony Computer Entertainment Microsoft
Логотип
Зображення
Wii U
Wii U
Дата релізу США 18 листопада 2012
Європейський Союз 30 листопада 2012
Японія 8 грудня 2012
Росія 21 грудня 2012
США 15 листопада 2013
Європейський Союз 29 листопада 2013
Австралія 29 листопада 2013
Японія 22 лютого 2014
США 22 листопада 2013
Європейський Союз 22 листопада 2013у (деякі країни)
Австралія 22 листопада 2013
Японія кінець 2014
Ціна при запуску Basic Model

Deluxe/Premium Model

  • $349.99
  • £/€, різна
  • A$428.00
  • ¥31,500
Launch Model[1]
  • $399.99
  • €399
  • £349
  • A$549
  • ¥41,979
Launch Model
  • $499.99
  • €499
  • £429
  • A$599
Ціна зараз

Deluxe/Premium Model

  • $299.99
Та ж, що при запуску Та ж, що при запуску
Носій Wii U Optical Disc 25 GB (односторонній), 50 GB (двосторонній) Blu-ray Disc Blu-ray Disc (лише для інсталяції ігор на жорсткий диск)
Процесор Триядерний IBM Power 750 «Espresso» 1,24 ГГц, використовує 45нм техпроцес.[2] Восьмиядерний AMD Jaguar 1,6-2 ГГц, побудований на x86-64 архітектурі, використовує 28нм техпроцес. Восьмиядерний AMD Jaguar 1,6 ГГц, побудований на x86-64 архітектурі, використовує 40нм техпроцес.
Графічний процесор AMD Radeon HD 352 GFLOPS[3] AMD Radeon 1,84 TFLOPS AMD Radeon 1,23 TFLOPS
Оперативна пам'ять 2 Гб DDR3 SDRAM 1600 МГц.
(Ігри використовують 1 Гб, 1 Гб використовує ОС).
Пропускна здатність 25 Гб/с.
32 MB eDRAM
8 Гб GDDR5 5500 МГц.
(Ігри використовують 7 Гб, 1 Гб використовує ОС).
Пропускна здатність 176 Гб/с.
8 Гб DDR3 SDRAM 2133 МГц.
(Ігри використовують 5 Гб, 3 Гб використовує ОС).
Пропускна здатність 68 Гб/с.
32 MB eSRAM
Пам'ять Флеш-пам'ять, розширювана за допомогою SD і USB. HDD 500 Гб Незнімний HDD 500 Гб, розширюваний за допомогою зовнішніх HDD.
Інтеграція тривимірного телебачення Так[4] Так Так
Додатковий екран
  • Wii U GamePad
    • Off-TV Play
  • Remote Play
  • Smart Glass
Зображення основного ігрового контролера.
Контроллер Wii U
Контроллер Wii U
Ігровий контролер
Характеристики основного ігрового контролера

Управління:

  • 6,2 дюйм (15.7 см) резистивний сенсорний екран формату 16:9 з роздільною здатністю 854 * 480 пікселів
  • Стилус
  • Фронтальна камера
  • Мікрофон і динаміки
  • 3-х осьовий акселерометр
  • 3-х осьовий гіроскоп
  • Два аналогових стіки
  • Два аналогових тригера
  • Кнопки: Power, Select, Start, Home, A/B/X/Y, L/R, кнопки гучності, кнопка синхронізації.

З'єднання:

Акумулятор:

  • Час роботи — 3-5 годин.
  • Час зарядки — 2,5 години.

Вага:

  • 500 г

Габарити:

  • 259 мм × 40 мм × 134 мм[5]

Управління:

  • 3-х осьовий акселерометр
  • 3-х осьовий гіроскоп
  • 2 аналогових стіки (L3, R3)
  • 2 аналогових тригера (L2, R2)
  • 2 бампера (L1, R1)
  • Двоточкова мультитач сенсорна панель.
  • Кнопки: , , , , «PS», SHARE, OPTIONS, натискання тачпада, d-pad

З'єднання:

Акумулятор:

  • 3.7 В
  • 1000 мАг літій-іонна батарея
  • Зарядка за допомогою USB 3.0

Вега:

  • 280 г

Габарити:

  • 275 мм × 53 мм × 305 мм

Управління:

  • 3-х осьовий акселерометр
  • 3-х осьовий гіроскоп
  • 2 аналогових стіки (LS, RS)
  • 2 аналогових тригера (LT, RT)
  • 2 бампера (LB, RB)
  • Кнопки: 'A, 'B, 'X, 'Y, «Guide», Menu, View, d-pad,

З'єднання:

Відео

^ Роздільна здатність вище 576i і 480i можлива тільки через HDMI та YPbPr

  • 4K, 1080p, 1080i, 720p, 480p, 576i, 480i; стандартна роздільна здатність екрана 4:3 та 16:9^
  • Підтримка аналогового AV:
  • HDMI

^ Роздільна здатність вище 576i і 480i можлива лише через HDMI

  • 4K, 1080p, 1080i и 720p
  • HDMI in / HDMI out
Аудіо В очікуванні В очікуванні
Периферійні функції
  • Слот для SD
  • 4 USB 2.0 порти (2 на передній частині консолі, 2 ззаду)
  • Bluetooth
  • Порт живлення Sensor Bar
  • Порт «AV Multi Out»
  • HDMI-вихід
  • Bluetooth
  • Порт HDMI out
  • USB 3.0 (Кількість портів поки невідома)
Онлайн-сервіси
  • Nintendo Network[6]
  • Miiverse
  • Nintendo eShop
  • Nintendo TVii
PlayStation Network Xbox Live
Регіональне блокування Так Ні Ні
Можливість використання б/у дисків Так Так Так
Обов'язкове інтернет з'єднання Ні Ні Ні
Ігри Список ігор на Wii U Список ігор на Sony PlayStation 4 Список ігор на Xbox One
Зворотна сумісність

Nintendo Optical Disc

Цифрова дистрибуція

Оптичний диск / Цифрова дистрибуція

' Хмарний стримінг Gaikai'

  • Xbox 360
  • Xbox (відбрані найуспішніші ігри)

Портативні консолі[ред. | ред. код]

Тенденція, починаючи з восьмого покоління портативних систем, полягає в тому, що загальний перехід від портативних ігрових консолей до мобільних ігор на смарт-пристроях, таких як смартфони та планшети. Таким чином, вони знизили продажі портативних ігрових консолей, а аналітики прогнозують, що найближчим часом смарт-пристрої замінять портативні консолі.

Nintendo 3DS[ред. | ред. код]

Докладніше: Nintendo 3DS

Nintendo 3DS — це портативна ігрова консоль розроблена Nintendo. Це спадкоємець Nintendo DS. Пристрій здатний проектувати стереоскопічні 3D-ефекти без використання 3D-окулярів або будь-яких додаткових аксесуарів. Nintendo 3DS має зворотну сумісність із іграми Nintendo DS. Анонсувавши пристрій у березні 2010 року, Nintendo офіційно представила його на E3 2010, де компанія запросила учасників випробувати демонстраційні версії. Консоль замінила в серії портативних систем Nintendo DS, яка в першу чергу конкурувала з PlayStation Portable. Сама 3DS конкурує з Sony PlayStation Vita.

Nintendo 3DS була випущена в Японії 26 лютого 2011 року; в Європі 25 березня 2011 року; в Північній Америці 27 березня 2011 р. 28 липня 2011 року Nintendo оголосила про значне зниження цін, починаючи з 12 серпня. Крім того, станом на вересень 2011 року споживачі, які купили систему за своєю початковою ціною мали доступ до десяти ігор Nintendo Entertainment System, перш ніж вони стали доступні широкій аудиторії. У грудні 2011 року десять ігор з консолі Game Boy Advance були доступні безкоштовно для споживачів, які купили систему за початковою ціною, а Nintendo заявили що не планують випускати їх для всіх гравців.[7]

21 червня 2012 року Nintendo анонсувала нову більшу модель 3DS, назвавши її Nintendo 3DS XL. Вона має на 90 % більший екран, ніж 3DS і трохи більшу тривалість роботи акумулятора. Вона була випущена 28 липня 2012 року в Європі та 19 серпня 2012 року в Північній Америці.

28 серпня 2013 року Nintendo анонсувала нову, дешевшу версію консолі 3DS під назвою Nintendo 2DS. Цей модель запускає всі ігри Nintendo DS та Nintendo 3DS, хоча і не підтримує 3D. Консоль вийшла в продаж 12 жовтня 2013 року в Європі та Північній Америці.

29 серпня 2014 року компанія Nintendo розповіла про нові моделі 3DS, які отримали назву New Nintendo 3DS та New Nintendo 3DS XL. XL-модель була випущена в Японії 11 жовтня 2014 року; в Європі 13 лютого 2015 року; в Північній Америці 13 лютого 2015 року. 3DS — була випущена 25 вересня 2015 року в Північній Америці з грою Animal Crossing: Happy Home Designer. У квітні 2017 року Nintendo анонсувала нову Nintendo 2DS XL, яка вийшла в Японії 13 липня 2017 року та в Північній Америці 28 липня 2017 року. Це спрощена версія нової Nintendo 3DS XL з таким ж розміром екрана та оновленим процесором, але з оновленим дизайном та у зменшеному корпусі.

PlayStation Vita[ред. | ред. код]

Докладніше: PlayStation Vita

PlayStation Vita — це портативна ігрова консоль, розроблена компанією Sony Computer Entertainment. Це спадкоємець PlayStation Portable, як частина бренду ігрових пристроїв PlayStation. Вона була випущена в Японії 17 грудня 2011 року, а в Європі та Північній Америці 22 лютого 2012 року.

Консоль містить два аналогових стіки, 5-дюймовий (130 мм) сенсорний екран OLED/LCD, а також підтримує Bluetooth, Wi-Fi та 3G. Усередині PS Vita оснащена 4-ядерним процесором ARM Cortex-A9 MPCore та 4-ядерним процесором SGX543MP4 +, а також програмним забезпеченням LiveArea в якості основного інтерфейсу користувача, який схожий на XrossMediaBar.

Пристрій має зворотню сумісність з PlayStation Portable та PS One, чиї ігри випущені в PlayStation Store. Тим не менш, PS One Classics і TurboGrafx-16 не підтримувались під час виходу консолі. Подвійні аналогові стіки Vita підтримують ігри PSP. Ігри PSP мають покращену графіку, завдяки функції згладжування зображення.

Порівняння[ред. | ред. код]

Лінія товарів Nintendo 3DS PlayStation Vita
Назва Nintendo 3DS Nintendo 3DS XL Nintendo 2DS PS Vita (PCH-1000) PS Vita (PCH-2000)
Компанія Nintendo Sony Computer Entertainment
Дизайн
Дата релізу JP February 26, 2011
EU March 25, 2011
NA March 27, 2011
AUS March 31, 2011
JP July 28, 2012
EU July 28, 2012
NA August 19, 2012
AUS August 23, 2012
EU October 12, 2013
NA October 12, 2013
AUS October 12, 2013
JP December 17, 2011
EU February 22, 2012
NA February 22, 2012
AUS February 23, 2012
JP October 10, 2013
Ціна при запуску
  • ¥25,000
  • US$249,99[8]
  • £/€, set by individual retailers[9]
  • A$349.95[10]
  • ¥18,900
  • US$199,99
  • £/€, set by individual retailers
  • A$249.90
  • US$129,99
  • £/€, set by individual retailers
  • A$
Wi-Fi
  • ¥24,980
  • US$249
  • €249
  • £229.99
  • A$349.95[11]
Wi-Fi+3G
  • ¥29,980
  • US$299
  • €299
  • £279.99[12]
  • A$419.95
  • ¥19,929
Ціна зараз
  • ¥15,000[13]
  • US$169,99[14]
  • £/€, set by individual retailers
  • A$249.99[13]
Та ж, що при запуску Та ж, що при запуску Wi-Fi / Wi-Fi+3G
  • ¥19,980
  • US$199,99[15]
  • €199
  • £, set by individual retailers[16]
  • A$269.95
Та ж, що при запуску
Продажі Worldwide: 34.98 мільйонів (на 30 вересня 2013)[17] Worldwide: 2.2 мільйонів (на 30 червня 2012)[18]
Гра, яка найбільше продалася Super Mario 3D Land, 8.29 мільйонів (на 31 березня 2013) TBA

Примітки[ред. | ред. код]

  1. E3 2013: PlayStation 4 Launching for $399. IGN. Архів оригіналу за 13 червня 2013. Процитовано 11 червня 2013. 
  2. IBM works with Nintendo. nintendoworldreport.com. Архів оригіналу за 30 жовтня 2012. Процитовано 7 червня 2011. 
  3. AMD and Nintendo Join Forces in Creating a New Way to Enjoy Console Gaming Entertainment. Marketwire.com. Архів оригіналу за 30 жовтня 2012. Процитовано 7 червня 2011. 
  4. Nintendo Begrudgingly Acknowledges Wii U 3D Support. Архів оригіналу за 19 жовтня 2012. Процитовано 11 червня 2013. 
  5. Wii U & GamePad Specs Detailed. Архів оригіналу за 26 травня 2013. Процитовано 11 червня 2013. 
  6. Corporate Management Policy Briefing/Third Quarter Financial Results Briefing for Fiscal Year Ending March 2012. Nintendo.co.jp. 27 січня 2012. Архів оригіналу за 30 жовтня 2012. Процитовано 17 серпня 2012. 
  7. Drake, Audrey (28 липня 2011). What Do You Think About Nintendo's Big 3DS Announcement?. IGN (амер.). Архів оригіналу за 24 червня 2018. Процитовано 5 липня 2018. 
  8. Kaluszka, Aaron (19 січня 2011). 3DS North American Price, Date, Colors Set. Nintendo World Report. Архів оригіналу за 30 жовтня 2012. Процитовано 11 листопада 2013. 
  9. $250 3DS launching March 27 [Архівовано 5 грудня 2011 у Wayback Machine.] GameSpot
  10. Nick Vuckovic (8 лютого 2011). Nintendo 3DS launches in Australia on March 31st for $349. Vooks.net. Архів оригіналу за 10 березня 2011. Процитовано 8 лютого 2011. 
  11. 11 October 2011. Retrieved 22 August 2013. Архів оригіналу за 7 вересня 2015. Процитовано 11 листопада 2013. 
  12. Bob Munir (6 червня 2011). E3: Sony's PlayStation Vita due end of 2011 for $249. destructoid.com. Архів оригіналу за 30 жовтня 2012. Процитовано 8 червня 2011. 
  13. а б 3DS price cut 40% in Japan, now $169.99 in the U.S. – Video Games Reviews, Cheats. Geek.com. 28 липня 2011. Архів оригіналу за 30 жовтня 2012. Процитовано 4 серпня 2011. 
  14. An exciting message for people who own a Nintendo 3DS and those who want to. Nintendo.com. Архів оригіналу за 30 жовтня 2012. Процитовано 4 серпня 2011. 
  15. IGN. 2013-08-20. Retrieved 2013-08-22. Архів оригіналу за 9 січня 2014. Процитовано 11 листопада 2013. 
  16. Dealspwn. 21 August 2013. Retrieved 22 August 2013. Архів оригіналу за 11 листопада 2013. Процитовано 11 листопада 2013. 
  17. Consolidated Sales Transition by Region (PDF). Nintendo. 16 грудня 2016. Процитовано 1 березня 2017. 
  18. Gilbert, Ben (20 серпня 2012). PlayStation Vita sales topped 2.2 million worldwise as of June 30. Joystiq.com. Архів оригіналу за 22 серпня 2012. Процитовано 20 серпня 2012.