Бутаєва Фатіма Асланбеківна — Вікіпедія

Бутаєва Фатіма Асланбеківна
ос. Бутаты Асланбеджы чызг Фатимае
Народилася 1 грудня 1907(1907-12-01)
Алагир, Російська імперія
Померла 19 червня 1992(1992-06-19) (84 роки)
Москва, Росія
Поховання Котляковське кладовищеd
Країна  СРСР
Діяльність фізик
Alma mater Московський педагогічний державний університет
Другий Московський державний університетd
Галузь фізика
Заклад Московський енергетичний інститут
All-Russian Electrotechnical Instituted
Науковий ступінь кандидат технічних наук
Науковий керівник Фабрикант Валентин Олександровичd
Нагороди
орден «Знак Пошани» медаль «За трудову доблесть»
Сталінська премія

Фатіма Асланбеківна Бутаєва (ос. Бутаты Асланбеджы чызг Фатимае, 1 грудня 1907(19071201), Алагир, Терська область, Російська імперія — 19 червня 1992, Москва) — радянська вчена-фізик, педагог. Лауреат Сталінської премії другого ступеня (1951).

Життєпис[ред. | ред. код]

Народилася в сім'ї відомого адвоката і журналіста Асланбека Савовича Бутаєва[1]. Дядько — Казбек Савович Бутаєв[ru]. Її мати померла, коли Фатімі було сім років.

1925 року вступила до Горського педагогічного інститут[ru], 1926 перевелася на фізико-математичне відділення педагогічного факультету Другого Московського державного університету[ru]. 1932 року закінчила університет і стала працювати викладачем математики в Куйбишеві. Того ж року повернулася в Москву, де протягом двох років працювала викладачем теоретичної механіки в технікумі Навчального комбінату Метробуду[ru]. Потім, 1934 року, перейшла на роботу до Всесоюзного електротехнічного інституту (ВЕІ)[ru] в лабораторію джерел світла, яку очолював тоді В. О. Фабрикант[ru]. Почавши роботу у ВЕІ інженером, згодом, після призначення В. О. Фабриканта на посаду завідувача кафедри, стала керувати лабораторією[1][2].

1937 року були репресовані її батько[3] і рідний дядько К. С. Бутаєв[4] (реабілітовані 1956 року), в зв'язку з чим протягом року перебувала під загрозою звільнення з інституту, але в підсумку звільнена не була.

У роки війни перебувала в евакуації у Свердловську.

1943 року відновила роботу з вивчення люмінесценції. 1946 року за результатами виконаних нею робіт у галузі газового розряду і люмінесценції захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук[1].

Після організації 1951 року на базі ВЕІ нового Всесоюзного науково-дослідного світлотехнічного інституту (ВНДСІ)[5] стала працювати в ньому. Більше двадцяти п'яти років керувала в цьому інституті лабораторією люмінесцентних ламп.

Під її керівництвом було підготовлено і успішно захищено багато дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук.

Була членом Вченої ради та членом Науково-технічної ради ВНДСІ, працювала в складі комісії з лампових люмінофорів Ради з люмінесценції АН СРСР .

Померла 19 червня 1992 року. Похована на Котляковському кладовищі[ru] в Москві.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Зовнішні зображення
Ф. А. Бутаева — портрет
Пропуск военного времени
Справка о принятии на рассмотрение заявки на изобретение

Займалася дослідженнями фізики газового розряду і вивченням спектрального складу і інтенсивності випромінювання іонізованих газів у широкому інтервалі зміни струмів і тисків. Спільно з В. О. Фабрикантом розробила і застосувала оригінальний метод дослідження дифузії фотонів в плазмі, заснований на застосуванні люмінесцентних зондів. Протягом ряду років вела роботу з дослідження люмінесценції різних люмінофорів в оптичній ділянці спектра. Практичним результатом цих робіт є розробка і початок випуску перших в СРСР люмінесцентних ламп. 1951 року за розробку ламп цього типу Ф. А. Бутаєва спільно з С. І. Вавиловим , В. Л. Льовшиним[ru], М. О. Константиновою-Шлезінгер, В. О. Фабрикантом і В. І. Долгополовим[ru] була відзначена званням лауреата Сталінської премії другого ступеня[1][2].

Разом з В. О. Фабрикантом і М. М. Вудинським[ru] виконала піонерські дослідження з негативної абсорбції світла. Було встановлено, що під час поширення світла в середовищі з інверсною заселеністю відбувається експоненціальне зростання його інтенсивності. Було також доведено, що для збільшення посилення необхідне багаторазове проходження електромагнітної хвилі в середовищі з негативним коефіцієнтом поглинання, запропоновано три методи переведення середовищ у нерівноважний стан[6], рекомендовано три способи отримання активних середовищ. Підкреслено спрямованість поширення посиленої хвилі і відзначено, що квантовий спосіб посилення електромагнітних хвиль придатний для хвиль, що належать різним ділянкам спектра, включно з інфрачервоним, видимим і ультрафіолетовим спектром. На основі отриманих результатів автори сформулювали новий принцип посилення світла, пізніше покладений в основу дії лазерів[2][7].

1951 року В. О. Фабрикант, Ф. А. Бутаєва і М. М. Вудинський оформили заявку на наукове відкриття та дві заявки на винаходи «Спосіб посилення електромагнітних хвиль» і «Використання багаторазових проходжень посилюваної електромагнітної хвилі в нерівноважних середовищах». У першій із заявок на винахід було сформульовано[8]:

Метод посилення електромагнітного випромінювання, який відрізняється тим, що посилюване випромінювання пропускається через середовище, в якому за допомогою допоміжного випромінювання або іншими способами створюється надлишкова в порівнянні з рівноважною концентрація атомів, інших частинок або систем, що знаходяться на верхніх, збуджених рівнях.

Таке формулювання є точним описом способу посилення світла, використовуваного у всіх лазерах.

Згадані роботи з квантового способу посилення світла багато в чому випередили свій час і не отримали своєчасної адекватної оцінки. Так, позитивне рішення за заявкою на спосіб посилення світла (Авторське свідоцтво № 123 209 з пріоритетом від 18 червня 1951 року) було прийнято лише в 1959 році, тобто через вісім років після її оформлення.

Як наслідок, хоча і зі значною затримкою в часі, наукова новизна робіт і їх революційний характер отримали повне визнання. 1964 року Ф. А. Бутаєвій, В. О. Фабриканту і М. М. Вудинському було видано диплом про наукове відкриття «Явище посилення електромагнітних хвиль (когерентне випромінювання)» № 12 з пріоритетом від 18 червня 1951 року, а саме відкриття було внесено до Державного реєстру наукових відкриттів СРСР[7]. Тим самим, було офіційно визнано, що зазначені роботи «внесли корінні зміни в рівень пізнання»[9].

Винаходи[ред. | ред. код]

  • «Газорозрядна лампа низького тиску»
  • «Люмінесцентна лампа низького тиску» та інші.

Нагороди[ред. | ред. код]

Основні роботи[ред. | ред. код]

  • Бутаева Ф. А., Фабрикант В. А. О резонансном излучении разряда в смеси ртути и аргона // Известия АН СССР. Сер. физическая. 1945, т. IX, № 3.
  • Бутаева Ф. А., Фабрикант В. А. Влияние параметров разряда на интенсивность линий 1850 и 2537 Å в люминесцентных лампах // Известия АН СССР. Сер. физическая. 1949, т. XIII, № 2.
  • Бутаева Ф. А., Фабрикант В. А. Исследования при помощи люминесцирующих зондов в области 500—1200 Å// Журнал технической физики, 1956, т. 26.
  • Бутаева Ф. А., Фабрикант В. А. Чувствительность люминофоров для люминесцентных ламп в коротковолновом ультрафиолетовом излучении // Известия АН СССР. Сер. физическая, 1957, т. 21, № 4.
  • Фабрикант В. А., Бутаева Ф. А. Оптика среды с отрицательным коэффициентом поглощения // Сб. «Экспериментальные и теоретические исследования по физике». — АН СССР, 1959.

Література[ред. | ред. код]

  • Бутаев К. С. Избранное. — Владикавказ: Иристон, 2003.
  • Дунская И. М. Возникновение квантовой электроники. — М.: Наука, 1974.
  • Сахаров А. Д. Воспоминания // Знамя, 1991, ч. 1, гл. 5.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Фатима Асланбековна Бутаева, к 100-летию со дня рождения // Вестник Владикавказского научного центра. — Владикавказ, 2007. — Т. 7, № 4. — С. 66-67.[недоступне посилання з Сентябрь 2018]
  2. а б в Бутаев Б., Морозов В. У истоков создания лазера // Наука и жизнь. — М., 2007. — № 12.
  3. Асланбек Саввич Бутаев [Архівовано 31 січня 2011 у Wayback Machine.] — Из Книги памяти Республики Северная Осетия-Алания
  4. Казбек Саввич Бутаев [Архівовано 6 жовтня 2012 у Wayback Machine.] — на сайте «Хронос»
  5. Ныне Всероссийский научно-исследовательский проектно-конструкторский светотехнический институт (ВНИСИ) им. С. И. Вавилова [Архівовано 10 січня 2013 у Wayback Machine.]
  6. Биберман Л. М., Векленко Б. А., Гинзбург В. Л. и др.  // УФН. — 1991. — Т. 161, № 6. — С. 215-218.
  7. а б Научное открытие «Явление усиления электромагнитных волн (когерентное излучение)» [Архівовано 21 березня 2012 у Wayback Machine.] на сайте «Научные открытия России»
  8. Шмаонов Т.  // Наука и жизнь. — М., 2005. — № 11.
  9. Из определения термина «научное открытие», зафиксированного в «Положении об открытиях, изобретениях и рационализаторских предложениях», утверждённом Постановлением Совета Министров СССР № 584 от 21 августа 1973 г.