Іщенко Микола Павлович — Вікіпедія

Іщенко Микола Павлович
Народився 26 травня 1946(1946-05-26) (77 років)
с. Вершина-Згарська Драбівського району | Черкаської обл.. Українська РСР, СРСР
Місце проживання Черкаси
Країна Україна Україна
Національність Українець
Діяльність філософ, політолог
Alma mater Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Галузь філософія, політологія, державне управління, місцеве самоврядування
Заклад Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького
Вчене звання Професор
Науковий ступінь Доктор філософських наук
Членство Національна спілка журналістів України
Нагороди
Заслужений працівник освіти України
Заслужений працівник освіти України
Особ. сторінка facebook.com/nikpav.ishchenko

Микола Павлович Іщенко (26 травня 1946) – український вчений, філософ, гуманіст-демократ, політолог, педагог, доктор філософських наук (1990), професор (1992), заслужений працівник освіти України (2008).


Освіта, службова кар'єра[ред. | ред. код]

Микола Іщенко народився в сім`ї офіцера Радянської армії. Здобув спеціальну середню освіту, закінчивши в 1965 р. Золотоніський технікум ветеринарної медицини. У роки навчання особливу увагу приділяв вивченню медичної, історичної та філософської проблематики. Паралельно закінчив Золотоніську середню школу № 4 (1964) і Драбівську середню заочну школу (1965). У 1964–1965 рр. працював фельдшером ветеринарної медицини в Черкаській області.

У 1965–1968 рр. перебував на дійсній службі в ракетних військах стратегічного призначення Збройних Сил СРСР.

Вищу освіту здобув на філософському факультеті Київського державного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «філософські науки 09.00.02, діалектика і методологія пізнання», отримавши фах філософа, викладача філософських дисциплін. Був переможцем Всесоюзного конкурсу студентських наукових робіт (1970), у студентські роки друкувався в наукових журналах ВАК СРСР.

Захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук в КДУ ім. Т. Шевченка (1977 р.). У 1973–1977 рр. – викладач, доцент Донецького політехнічного інституту. Від 1977 р. – доцент Черкаського державного педагогічного інституту. Докторську дисертацію «Сутність, протиріччя і тенденції соціального становлення молоді (соціально-філософський аспект юнознавства)» захистив у Москві в квітні 1990 р.

Від 1991 р. – професор кафедри філософії, у 1994–2008 рр. – завідувач кафедри політології і права, з 2008 р. – завідувач кафедри державного управління і соціально-політичних наук Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Завдяки ініціативі й дворічній підготовчій роботі М. Іщенка відкрито в 2008 р. в університеті магістратуру зі спеціальності «Державна служба». З 2018 р. – професор кафедри державної служби, публічного адміністрування та політології.

Наукові досягнення[ред. | ред. код]

У колі пріоритетних дослідницьких проблем ученого – соціальна філософія, філософія гуманізму і демократії, ювенологія, філософія науки, філософська методологія глобального еволюціонізму, розвиток інституцій держави, публічного управління, громадянського суспільства. Він є автором понад 310 наукових публікацій, серед них понад 30 монографій, підручників і навчальних посібників. Результати своїх наукових досліджень оприлюднював на 160 конференціях міжнародного, всеукраїнського та регіонального рівнів.

Професором М. Іщенком створена власна філософська система, висунуто та обґрунтовано чимало оригінальних філософських ідей і теорій, які генеровані на основі методології еволюціонізму, коеволюції і людиноцентризму, на новій загальноцивілізаційній мегапарадигмі прогресу. В основу своєї філософії він поклав істину, науково доведену Е. Шредінгергом у науковій праці «Що таке життя?» та Ч. Дарвіном, Р. Клаузіусом, Г. Хакеном, І. Пригожіним, І. Стенгерс та ін., про всезагальну дієвість об'єктивних законів еволюції.

Системоутворюючими теоріями в його філософській системі є: 1) теорія соціального становлення людини і механізму дії об’єктивного закону соціального становлення людини/особистості/молоді, відкритого М. Іщенком; 2) системна теорія й методологія двоєдиності гуманізму і демократії; 3) теорія і динамічна модель гуманно-демократичної життєтворчості; 4) теорія гуманно-демократичного публічного управління; 5) теорія цінностей патріотизму і створення Кодексу честі патріотів України; 6) теорія і методологія ювенології як нового, започаткованого М. Іщенком, напрямку фундаментальних досліджень в Україні.

Ним розроблені гносеологічні основи пізнаванності світу та аргументаційно-верифікаційний метод, який включає в себе евристичний потенціал цифрової технологізації знань. Вчений вперше здійснив розробку й увів у науковий обіг категорії «соціогенез» і «соціальне становлення людини/особистості/молоді».

У 1980-і роки М. Іщенко розробив теорію соціального становлення людини, аргументовану на основі ідей Ч. Дарвіна про еволюцію та ідеї Геракліта про становлення всього сущого як принцип, а також філософських праць Арістотеля і Георга Гегеля про виникнення наявного буття із становлення. Він усебічно обґрунтував згідно з об’єктивним законом рівності і протилежності сил дії і протидії своє формулювання об’єктивного закону соціального становлення людини: «На людину, включену в життєтворчість суспільства в сферах освіти, культури, науки, виробництва та ін., впливають два протилежні процеси, які визначають співвідношення сил дії і протидії зростанню соціальності людини, розвитку розуму людини і еволюції її соціальної гуманності і демократичності, як сутнісних, вроджених конструктів соціального становлення людини розумної (Homo sapiens)».

Закон соціального становлення людини полягає в співвідношенні дії і протидії в ньому: ККД=А/(А+В) ×100 %, де ККД — коефіцієнт корисної дії соціального становлення людини; А — сума корисних витрат на сприяння соціальному становленню людини; В — сума витрат на протидію соціальному становленню людини.

Він дослідив і аргументував об’єктивний закон нерозривної взаємозалежності принципів гуманізації/дегуманізації – демократизації/тоталітаризації – деетатизації/етатизації – децентралізації/централізації – деконцентрації/концентрації й показав їхню дієвість у сферах трудових відносин, власності, влади, в соціальних групах. На основі цього закону він запропонував модель визначення коефіцієнту корисної дії публічної влади.

З кінця 1980-х років учений є засновником і керівником наукової школи України з філософії гуманізму і демократії, яка базується на соціально-гуманістичних і ліберально-демократичних цінностях та принципах гносеологізму, плюралістичності, світоглядно-антропоцентричної аргументації й нелінійного, поліцентричного мислення. У 1994–2015 рр. очолював розробку низки комплексних кафедральних наукових тем, упродовж 20 років очолював аспірантуру з політичних наук та готував кандидатів наук.

Входив до складу спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських дисертацій та до вченої ради і науково-експертної ради Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Дійсний член (академік) Української академії політичних наук (2007) і Української академії національного прогресу (1993).

Громадська діяльність[ред. | ред. код]

У 1986–1991 рр. М. Іщенко працював у робочих групах Верховної ради СРСР з питань помилування дисидентів та Ради міністрів СРСР з питань соціально-економічних реформ, розробив моделі становлення гуманного, демократичного суспільства і утворення Співдружності Незалежних Держав та де-юре визнання суверенітету колишніх союзних республік.

За результатами наукових досліджень та за участі М. Іщенка був прийнятий Закон України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» від 05.02.1993. №2998-ХІІ. Ним впроваджені в життя такі його ідеї: критичне ставлення до марксистсько-ленінського вчення та до партійно-номенклатурної бюрократії, відмова від примусового вступу до ВЛКСМ, боротьба з антиподами гуманного, демократичного способу життя, боротьба зі свавіллям, корупцією комуністичних партійних чиновників-бюрократів, вимога відміни 6 ст. Конституції СРСР (керівна роль КПРС) та ін. Бюрократична партійна і педагогічна номенклатура сприйняла його ідеї негативно і піддавала нападкам та створювала перешкоди в науково-освітній діяльності.

Брав участь у підготовці нової Конституції України, прийнятої на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р.

Член Національної спілки журналістів України від 2010 р.

На початку 1990-х років залучив значні муніципальні та спонсорські кошти задля вдосконалення соціальної інфраструктури (асфальтування вулиць, спорудження водогону, ставка тощо) в селі Вершина-Згарська.

Нагороди[ред. | ред. код]

Основні праці[ред. | ред. код]

Монографії і посібники[ред. | ред. код]

  1. Социалистический образ жизни и личность: [монографія] / Н. П. Ищенко. — Киев, 1985. — 182 с.
  2. Социальное становление советской молодежи: [монографія] / Н. П. Ищенко. — Киев, 1989. — 239 с.
  3. Социально-философские проблемы юноведения. — М.; Киев, 1992. — 50 с.
  4. История Украины: учеб. пособие / Н. И. Бушин, Н. П. Ищенко, В. И. Коваль, В. Ю. Крушинский. — Киев - Черкассы, 1996. — 384 с. (гриф МОНУ).
  5. Людинознавча компетентність керівника, менеджера, спеціаліста: [монографія] / М. П. Іщенко, І. І. Руденко ; за ред. М. П. Іщенка. — Черкаси, 2003. — 200 с.
  6. Політологія: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / М. П. Іщенко.– Черкаси, 2004. — 388 c. (гриф МОНУ).
  7. Практикум з політології: навч.-метод. посіб. / М. П. Іщенко, О. М. Іщенко ; ред. М. П. Іщенко. — Черкаси, 2004. — 324 с.
  8. Політологія: питання теорії і методики: навч.-метод. посіб. / М. П. Іщенко, Ж. В. Деркач ; ред. М. П. Іщенко. — Черкаси, 2006. — 320 с.
  9. Культурологія: навч. посіб. / М. П. Іщенко, П. І. Гаман, О. М. Іщенко, А. О. Овчаренко ; за ред. М. П. Іщенка. — Черкаси, 2008. — 292 с. (гриф МОНУ).
  10. Філософія науки: питання теорії і методології: навч. посіб. / М. П. Іщенко, І. І. Руденко ; за ред. М. П. Іщенка. — К., 2010. — 442 c. (гриф МОНУ).
  11. Основи демократії: навч.-метод. посіб.: 2-е вид., доп / М. П. Іщенко, О. М. Іщенко, П. І. Гаман ; за ред. проф. М. П. Іщенка. . — Черкаси, 2011. — 232 с.
  12. Соціальна і гуманітарна політика: навч.-метод. посіб. / М. П. Іщенко, А. О. Овчаренко, Я. В. Подолян ; за ред. проф. М. П. Іщенка. — Черкаси, 2011. — 400 с.
  13. Правове забезпечення державного управління і місцевого самоврядування: навч.-метод. посіб. / М. П. Іщенко, Б. М. Гук ; за ред. М. П. Іщенка. — Черкаси, 2011. — 228 с.
  14. Вища освіта України і Болонський процес: навч.-метод. посіб. / М. П. Іщенко, А. О. Овчаренко, В. П. Ткаченко ; за ред. проф. М. П. Іщенка. — Черкаси, 2012. — 360 с.
  15. Людина у Всесвіті і світовій цивілізації: [монографія] / М. П. Іщенко, І. І. Руденко ; за ред. М. П. Іщенка. — Київ, 2013. — 458 c.
  16. Публічне управління та адміністрування: навч.-метод. посібник / М. П. Іщенко, О. М. Іщенко, Л. Я. Самойленко; за ред. М. П. Іщенка. — Черкаси, 2017. — 476 с.
  17. Іщенко М. П., Іщенко О. М. Методичні рекомендації до написання курсових і кваліфікаційних робіт на здобуття освітніх ступенів «бакалавр» і «магістр»/ за ред. проф. М. П. Іщенка. — Черкаси, 2020. — 84 с.
  18. Патріот України у системі цінностей філософії гуманізму і демократії: навч. посібник / М. П. Іщенко. — Черкаси, 2021. — 188 с.

Енциклопедії, словники[ред. | ред. код]

  1. Соціально-політичний словник-довідник: навч.-метод. посіб. для вузів / М. Іщенко, В. Андрущенко, М. Титарчук, П. Маленко ; за ред. проф. М. Іщенка. — Київ – Черкаси, 1999. — 304 с. (гриф МОНУ).
  2. Філософія політики: короткий енциклопедичний словник / авт.-упоряд.: В. П. Андрущенко, Т. В. Андрущенко, М. П. Іщенко [та ін.]. — Київ, 2002. — 670 с. (гриф МОНУ).
  3. Соціально-політична енциклопедія / М. П. Іщенко, О. М. Іщенко ; за ред. М. П. Іщенка. — Черкаси, 2012. — 636 c.

Вибрані статті[ред. | ред. код]

  1. Закон перемены труда и его действие при социализме / Н. Ищенко, В. Г. Лиходей, Г. Постригань // Вестник Киевского университета. Серия Экономика: [сб. науч. тр.]. — 1971. — № 13. — C. 16–20.
  2. Здоровье как фактор социального поведения личности молодого человека // Социально-философские и мировоззренческие проблемы здоровья человека : материалы Всесоюз. конф., Львов, ноябрь 1984. — М., 1984. — С. 83–87.
  3. Підвищення культури потреб // Філософська думка. — 1984. — № 5. — С. 14–16.
  4. Вдосконалення способу життя як фактор виховання молоді // Філософська думка. — 1986. — № 2. — С. 10–17.
  5. Социальное становление молодежи в условиях современной цивилизации // Вторая международная науч.-практ. конф. «Молодежь в процессе обновления в социалистических странах», Москва, 10–15 ноября 1988 г. — М., 1988. — С. 7–9.
  6. Життя — найвища цінність у людини // Вісник Черкаського університету. Серія Філософія: [зб. наук. ст.]. — [Початок]: Черкаси, 1999. — Вип. 14. — С. 3–12; [продовження]: Черкаси, 2000. — Вип. 20. — С. 3–12.
  7. Феномен громадянського суспільства в сучасній цивілізації // Українська національна ідея: реалії та перспективи розвитку. Вип. 6. — Львів, 2001. — С. 33–39.
  8. Формування соціально-політичних пріоритетів у сучасної української молоді // Вісник Черкаського університету. Серія Педагогічні науки: [зб. наук. ст.]. — Черкаси, 2003. — Вип. 3. — С. 34–41.
  9. Актуальні питання методики і методології викладання політології у вищих навчальних закладах України / М. П. Іщенко, О. М. Іщенко // Вісник Черкаського університету. Серія Педагогічні науки: [зб. наук. ст.]. — Черкаси, 2007. — Вип. 99. — С. 74–84.
  10. Відносини України і Німеччини в контексті євроінтеграції / М. П. Іщенко // Niemcy w XXI wieku. Wybrane problemy polityczne I spoleczne. — Bydgoszcz, 2009. — С. 167—173.
  11. Теоретико-методологічні засади реформування державної служби та державного управління в Україні // Вісник державної служби України. — 2010. — № 3. — С. 13–18.
  12. Людина в суспільстві знань. Парадигми постнекласичної науки / М. П. Іщенко, І. І. Руденко // Українська людина в європейському світі: виміри ідентичності: навч. посіб. — Київ, 2015. — С. 395—428.
  13. Філософія гуманізму і демократії — квінтесенція соціально-гуманістичного становлення людини та світової цивілізації // Вісник Черкаського університету. Серія Філософія. — 2016. — № 2. — С. 3–10.
  14. Становлення української моделі демократичного, гуманного управління на основі філософії гуманізму і демократії // Пріоритети публічного управління в Україні: європейський досвід і вітчизняна практика: зб. матеріалів всеукраїнської наук.-практ. конф., 30 трав. 2017 р. — Черкаси, 2017. — С. 116—128.
  15. Цінності філософії гуманізму і демократії — основний критерій прогресивності публічного управління та адміністрування / Іщенко М. П. — С. 261—286; Соціально-управлінський і морально-естетичний виміри освітньої та економічної діяльності / Іщенко М. П., Руденко І. І. — С. 338—359. // Соціально-філософські аспекти економіки, управління та освіти: [монографія] / за ред. Пантєлєєвої Н. М., Іщенка М. П., Руденка І. І. — Черкаси, 2017. — 461 с.
  16. Філософія гуманізму і демократії / М. П. Іщенко, О. М. Іщенко // Вісник Черкаського університету. Серія Філософія. — 2017. — № 1. — С. 64–71.
  17. Філософія гуманізму і демократії – основа становлення оптимального гуманного, демократичного суспільства / М. П Іщенко // Наукова конференція наукової школи філософії гуманізму і демократії докт. філос. наук, професора М.П. Іщенка. ЧНУ ім. Б. Хмельницького, 18.12.2017 (Див.: YouTube).
  18. Місце та роль філософії гуманізму і демократії в формуванні ціннісних установок сучасного державного службовця / М. П. Іщенко // Круглий стіл до 100-річчя державної служби України. ЧНУ ім. Б. Хмельницького, 22.06.2018 (Див.: YouTube).
  19. Патріот України в аксіології філософії гуманізму і демократії: аспект єдності українського суспільства / М. П. Іщенко // Філософські, історіософські та педагогічні аспекти єдності українського суспільства. – Київ, НАПНУ, 2021. – 356 с.
  20. Іщенко М. П. Виживання українського патріотизму в соціотектоніці містобудування та в соціальній еволюції цінностей філософії гуманізму і демократії // Просторове планування: містопланування, архітектура, політичні та соціокультурні засади : [зб. наук. пр.]. – Вип. ІІ. Урбаністичний форум 2021. Київ, КНУБА, 9–10 грудня 2021 р. – Київ–Тернопіль. - 2021. - В 2-х ч. Частина 1. – 283 с. – С. 23–28.
  21. Ищенко Николай Павлович. Закон социального становления человека разумного (Homo sapiens) // MODERN SCIENTIFIC CHALLENGES AND TRENDS: a collection scientific works of the International scientific conference (21-22 May, 2022) - Warsaw: Sp. z o. o. "iScience", 2022. - 208 p. – Р. 156–161.
  22. Іщенко М. П. Закон соціального становлення людини розумної (Homo sapiens) // Проблеми та перспективи сучасної науки та освіти: матеріали V Міжнародної наук.-практ. конф., м. Львів, 21-22 травня 2022 р., – Львів , 2022. – С. 48–50.
  23. Ищенко Н. Закон социального становления человека разумного (Homo sapiens) // «Гуманітарний простір науки: досвід та перспективи»: зб. Матеріалів 35 Міжнарод. наук.-практ. інтернет-конф., 31 травня 2022 р., Переяслав, 2022. – Вип. 35. – С. 150–155.
  24. Іщенко М. П. Об’єктивний закон соціального становлення людини: вплив на еволюцію українців // Проблеми цивілізаційної суб’єктності України: місія науки і освіти: матеріали Всеукраїнської міжгалузевої наук.-практ. онлайнконференції (Київ, НАПНУ, 29 вересня – 1 жовтня 2022 р.). – Київ : 2022. – 722 с. – С. 365–376.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Іщенко М. П. // Бушин М. І. Черкаський край в особах 1941—2001 рр. Драбівщина / М. І. Бушин, А. І. Лисенко. — Черкаси, 2003 — С. 178—179.
  2. Іщенко Микола Павлович // Журналісти Черкащини (1954—2004): бібліогр. довід. / упоряд. : С. А. Томіленко, Г. В. Суховершко. — Черкаси, 2003. — С. 78.
  3. Присвоїти почесне звання «Заслужений працівник освіти України» Іщенку Миколі Павловичу — завідувачеві кафедри Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького [Електронний ресурс] // Указ Президента України «Про відзначення державними нагородами України від 26 червня 2008 р. № 584/2008». — Режим доступу : http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/584/2008. – Назва з екрану.
  4. Кафедра політичних наук, культурології і державного управління [М. П. Іщенко] // Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького: # Історія, звершення, особистості / упоряд. : Н. Струк, О. Матвійчук. — К., 2009. — С. 68–70.
  5. Іщенко Микола Павлович [Електронний ресурс] // Енциклопедія сучасної України. Том 11 / ред. колегія: І. М. Дзюба [та ін.]. — К., 2011. — С. 601. — Режим доступу : http://esu.com.ua/search_articles.php?id=12910 [Архівовано 27 жовтня 2020 у Wayback Machine.].
  6. Іщенко Микола Павлович// Голиш Г. М. Покликані високим і вічним. Викладачі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького — члени національних творчих спілок / Г. М. Голиш, Л. Г. Голиш. — Черкаси, 2013. — С. 14 — 18.
  7. Професору М. П. Іщенку — 70 років // Вісник Черкаського університету. Серія «Філософія». — 2016. — № 1. — С. 116—117.
  8. Іщенко Микола Павлович: доктор філософських наук, професор: біобібліографічний покажчик. Серія: Бібліографія вчених України. Випуск 8 / уклад.: Т. І. Іщенко, В. О. Кірєєва, Л. Г. Лисиця ; авт. вступ. сл.: Г. М. Голиш, А. Є. Конверський. — Черкаси: Бізнес інноваційний центр ЧНУ ім. Б. Хмельницького, 2016. — 116 с.
  9. Голиш Г. Служити гуманізму й демократії [про Іщенка М. П.] / Г. Голиш // Освіта. — 2017. — 1-8 березня. — № 9-10. — С. 8.
  10. Наукові школи України. Наукова школа філософії гуманізму і демократії М. П. Іщенка [Електронний ресурс] // Науковці України — еліта держави. Том V. — К.: ВИДАВНИЦТВО ЛОГОС УКРАЇНА, 2017. — С. 89. — Режим доступу : http://logos-ukraine.com.ua/project/index.php?project=nued5&image=1 [Архівовано 26 січня 2022 у Wayback Machine.]
  11. Іщенко Микола Павлович [Електронний ресурс] // Науковці України — еліта держави. Том V. — К.: ВИДАВНИЦТВО ЛОГОС УКРАЇНА, 2017. — С. 176. — Режим доступу : http://logos-ukraine.com.ua/project/index.php?project=nued5&image=1 [Архівовано 26 січня 2022 у Wayback Machine.]
  12. Збереження української філософії та розвиток філософського знання у ВНЗ України. Освіта, наукова, науково-технічна, інноваційна діяльність та інтелектуальна власність. // Урядовий портал. Петиція №41/001510-18еп. Автор: Філатов Костянтин Вікторович. - Режим доступу : https://petition.kmu.gov.ua/kmu/Petition/View/1510
  13. М. П. Іщенко // Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького: столітня історія. Колективна монографія / керів. автор. кол. і наук. ред. В. В. Масненко. Черкаси: Вид. Ю. Чабаненко, 2021. - 342 с. – С. 227, 257, 270, 286, 306, 322.
  14. Наукова школа філософії гуманізму і демократії доктора філософських наук, професора, заслуженого працівника освіти України М. П. Іщенка // Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького: столітня історія. Колективна монографія / керів. автор. кол. і наук. ред. В. В. Масненко. Черкаси: Вид. Ю. Чабаненко, 2021. - 342 с. – С. 292-293.