Ізраїльський салат — Вікіпедія

Ізраїльський салат
Походження Палестина
Необхідні компоненти помідор, огірок, лимонний сік і оливкова олія

Ізраїльський салат (салат ісраелі́; івр. סלט ישראלי‎) — салат із дрібно нарізаних овочів, поширений в Ізраїлі. Вважається «найвідомішою національною стравою Ізраїлю»[1][2]. У самому Ізраїлі салат називається кацуц (івр. «рубаний салат», סָלָט קָצוּץ‎), а також салат араві (івр. «арабський салат», סָלָט עֲרָבִי‎) або салат єракот (івр. «овочевий салат», סָלָט יְרָקוֹת.‎)[3][4][3]. У палестинців салат також традиційною стравою і носить назви salatat al-bandura, salatat banadura («помідорний салат»)[5] або salata na’meh[6].

Базові інгредієнти салату — свіжі огірки, помідори, цибуля і болгарський перець або перець чилі[7]. Заправляється сіллю, оливковою олією та (або) лимонним соком.

В Ізраїлі подається усюди як у домашній кухні, так і в ресторанах, готелях, у тому числі у вигляді добавки до популярних видів вуличної їжі — фалафелю, шаурмі, хумусу та інших[8].

Салати, приготовані за одним і тим самим рецептом з різними назвами, широко поширені та популярні у всьому Східному Середземномор'ї[9]. Традиційна місцева страва була запозичена єврейськими іммігрантами в Леванті наприкінці XIX століття.

Опис страви[ред. | ред. код]

Ізраїльський салат готується із подрібнених сирих помідорів, цибулі та огірка, а також може включати перець, моркву, зелену цибулю, листову зелень та петрушку. Салат заправляють свіжим лимонним соком або оливковою олією, або сумішшю соку та олії. Поширені заправки для сніданку — заатар та йогурт, а сумах і тахіні використовуються при подачі салату в інший час доби. Як правило, огірки не очищаються від шкірки. Вміння нарізати помідори та огірки на «найкрасивіші та найідеальніші кубики» вважається ознакою майстерності для кухарів кібуців[10]. У традиційних рецептах ізраїльського салату не використовується салат-латук.

В ізраїльських ресторанах та кафе ізраїльський салат подають як самостійну страву, як супровід основних страв або як начинку у лаваші з фалафелем чи шаурмою. Ця страва була частиною традиційного Ізраїльського домашнього сніданку[en] до того, як із Заходу прийшла традиція вживати на сніданок пластівці. Салат залишається стандартною складовою сніданків на «шведському столі» в ізраїльських готелях, а також домашньому побуті.

Історія[ред. | ред. код]

Культивування огірка на Близькому Сході має давню історію. Помідори, які походять з Південної Америки, почали вирощуватися в Сирії тільки в XIX столітті, за часів Османської імперії. Гіл Ховав, ізраїльський кулінарний критик і шеф-кухар, простежує походження ізраїльського салату від палестинського арабського салату. Історик Гіл Маркс простежує знайомство єврейських іммігрантів наприкінці XIX століття з салатом з огірків та помідорів в Османській Палестині, та його походження від турецького çoban salatası (салату пастухів).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Israel, Jill DuBois and Mair Rosh, Marshall Cavendish Pub., 2003 . p. 130
  2. erusalem Diaries II: What’s Really Happening in Israel, Judy Lash Balint. Published by Xulon Press, 2007. p. 259
  3. а б Marks, Gil (2010). Encyclopedia of Jewish Food. John Wiley & Sons. ISBN 9780544186316
  4. Israel Food Guide.com Israeli Salad
  5. Wright, Clifford (8 May 2012). Mediterranean Vegetables: A Cook’s Compendium of All the Vegetables from the World’s Healthiest Cuisine, with More Than 200 Recipes. Houghton Mifflin Harcourt. ISBN 978-1558327757
  6. Nasser, Christiane Dabdoub (10 July 2013). Classic Palestinian Cuisine. Saqi. ISBN 9780863568794
  7. Claudia Roden (1996). The Book of Jewish Food: An Odyssey from Samarkand to New York. Knopf. p. 248.
  8. Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою автопосилання1 не вказано текст
  9. Levy, Faye (May 28, 1992). «A Salad for This Season». Los Angeles Times.
  10. [Mouth Wide Open: A Cook and His Appetite, John Thorne, Tor/Forge, 2007, p. 190]