Івот (село) — Вікіпедія

село Івот
Герб Прапор
Країна Україна Україна
Область Сумська область
Район Шосткинський район
Громада Шосткинська міська громада
Основні дані
Населення 904
Поштовий індекс 41113
Телефонний код +380 5449
Географічні дані
Географічні координати 51°58′56″ пн. ш. 33°30′03″ сх. д. / 51.98222° пн. ш. 33.50083° сх. д. / 51.98222; 33.50083Координати: 51°58′56″ пн. ш. 33°30′03″ сх. д. / 51.98222° пн. ш. 33.50083° сх. д. / 51.98222; 33.50083
Середня висота
над рівнем моря
144 м
Водойми р. Лопатина
Місцева влада
Адреса ради 41113, Сумська обл., Шосткинський р-н, с. Івот, вул. Сіверська, 65
Карта
Івот. Карта розташування: Україна
Івот
Івот
Івот. Карта розташування: Сумська область
Івот
Івот
Мапа
Мапа

CMNS: Івот у Вікісховищі

Іво́т — село в Україні, у Шосткинському районі Сумської області. Населення становить 904 осіб. Після адміністративно-територіальної реформи входить до Шосткинської міської територіальної громади. Орган місцевого самоврядування представлений старостою та діловодом. Розташоване за 18 км від райцентру.

Географія[ред. | ред. код]

Село Івот знаходиться на правому березі річки Івотка, вище за течією на відстані 4,5 км розташоване село Антонівка. Селом протікає річка з загатами Лопатина, права притока Івотки.

До села примикають лісові масиви (береза​​, сосна). Через село проходить автомобільна дорога Т 1908.

Назва[ред. | ред. код]

Перша назва – “Івіт” – найдавніша, вона походить від назви ріки життя – Віть – відгалуження Десни, в яку втікає Івіт. Цей варіант було введено в обіг в 20-х роках українізації. В академічному виданні 1928 року під редакцією Михайла Грушевського, присвяченому історії “Чернігова і Північного Лівобережжя”, вказано всі виявлені на 1925 рік поселення (7-тисячної давнини) між селами Пирогівка та Івіт (одне поряд з селом).

Одна з назв – “Івот” – як кажуть самі івотчани, пішла від Петра І, коли він у 1708 році вийшов відпочити на берег тоді безіменної річки. Саме перед тим, як знищити Батурін – нашу справжню, неупокорену царату козацьку столицю.

Символіка[ред. | ред. код]

Герб розділений на 3 частики. У верхньому синьому плакуча верба. В нижньому лівому бола оточена бджолиними стільниками, а в правому нижньому - козак з мушкетом. Віти плакучої верби означає назву села (герб є промовистим), синє тло - річка Івотка. Стільники і бджола символізують івотських бортників (бджолярів). Коричневий колір - символ борті (дерева), зелений - Сіверської землі. Козак, що символізує Івотську республіку, взятий з герба Української Держави Скоропадського.

Історія[ред. | ред. код]

Поблизу села виявлене поселення часу неоліту. На острові в івотській заплаві, виявлено селище 4-х тисячної давнини, тобто поселення перших землеробів Сіверського краю – нащадків трипільських племен.[1]

Село відоме з другої половини XVI ст. За описом українських міст 1654 р., маємо в Новгород-Сіверському повіті село Івойти.

Раніше царі віддавали монастирям великі земельні території разом з селянами. В царській грамоті, яка датовано 6 вересня 1551 року і підписана Іваном Васильовичем, значиться, що івотчани мають право на землеволодіння. Але як монастирське село, Івот існував і раніше. Про це розповідає грамота, яка була видана батьком Івана Грозного –Василем ІІІ на земельні угіддя Новгород – Сіверського Спасо-Преображенського монастиря. На території села Івот були поселення ще до татарського іга. В 1552 році біля річки Івотки були ниви і жили івотські бортники (бджолярі).

Село Івот перебувало у складі Ямпольської сотні, як володіння Чернігівського кафедрального монастиря з 1673 року. Через село, що розташувалося по обидві боки річки Рольця походив тракт із Глухова в Новгород – Сіверській – Стародуб. Приналежність монастирю зовсім не означала відсутності козацького населення в селі. Землі, здобуті у ляха своєю кров’ю, козаки так легко не віддають навіть давньому землевласнику – християнському монастирю.

В XIX ст. було центром Івотської волості Новгород-Сіверського повіту Чернігівської губернії і налічувало 2 703 жителя.

З 1917 — у слкаді УНР. В часи Української революції існувала Івотська республіка, проголошена 1918 на території кількох волостей. Лідер — місцевий уродженець, полковник царської армії Андрій Ладинський. Якимсь чином він був пов’язаний з гетьманом Скоропадським. Ладинський робить спробу до утворення Івотської республіки, яка б підтримувала владу гетьмана. Він збирає у селі своїх прихильників. За розповідями односельців, у цей гетьманській гарнізон навіть була поставлена зброя та форма (сині жупани). Проіснувала ця республіка декілька днів (близько тижня).

Проте, що у селі встановлюється своя влада, стало відомо за межами села. Для з’ясування обставин сюди було послано Новгород – Сіверський партизанський загін, який підтримував більшовиків (командир Черняк). Підійшовши до села, більшовики помітили стадо корів івотчан. З розповіді пастухів вони дізналися про те, що коїться в селі. Більшовики захопили корів, пастуха послали до села, щоб оповістив односельців, що їхні корови у полоні і щоб вони прийшли домовлятися, бажано жінки (можливо, тому, що жінки здіймають більше галасу і можуть вплинути на своїх чоловіків). До загону прийшли селяни: жінки та чоловіки. Більшовики поставили умову, щоб селяни підтримали більшовиків із середини села, інакше корови не будуть повернені. Так і було зроблено. Більшовики наступали ззовні, селяни теж допомагали їм. У цій бійці полковник Ладинський був убитий. У селі залишились керувати люди, які підтримували більшовиків.

Під час організованого радянською владою Голодомору 1932—1933 років село було занесене на «чорну дошку»[2], померло щонайменше 4 жителі села[3].

10 березня 1943, через провокацію сталінських диверсантів, німецька влада спалила 223 двори села Івот Шосткинського району та вбила 392 жителя. Цей день вкарбований в історію, як день Івотської трагедії.

Пам'ятки[ред. | ред. код]

  • 9 травня 1976 року в селі було відкрити меморіал жертвам Другої світової війни. Це земельна насип, на якій встановлено залізобетонна скульптура - жінка з немовлям у вогні. З обох сторін від скульптури розташовані стели, на яких прикріплено 19 мармурових плит з прізвищами воїнів (4 плити) та івотчан, які були вбиті німцями.
  • Між будівлею школи та сільською радою встановлений пам'ятник солдату.

Економіка[ред. | ред. код]

На території села Івот працює агрофірма - ТОВ "Українсько-Голландська агрокомпанія".

Працюють 3 продовольчі магазини.

Соціальна сфера[ред. | ред. код]

В селі працює школа - Івотський навчально-виховний комплекс[4], та бібліотека.

Є музей присвячений Другій світовій війні.

На території села працює Івотський сільський клуб. Діє співочий жіночий хор "Журавка".

Медична сфера[ред. | ред. код]

Працює Івотська амбулаторія, де надаються послуги терапевта. В закладі є фельдшери, працює швидка допомога.

Видатні уродженці[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Церква села Івот
  2. Загальний перелік сіл/сільрад та колгоспів Української СРР, занесених на “чорну дошку” в 1932–1933 роках // Архіви України. — 2008. — № 3-4. — С. 29-40. Архівовано з джерела 28 липня 2020. Процитовано 4 серпня 2020.
  3. Івот. Геоінформаційна система місць «Голодомор 1932—1933 років в Україні». Український інститут національної пам'яті. Процитовано 18 червня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  4. Профіль - Івотський навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад. ivot-nvk.edukit.sumy.ua. Архів оригіналу за 1 квітня 2022. Процитовано 8 травня 2022.

Посилання[ред. | ред. код]