Hazal Selçuk

Hazal Suzan Selçuk (d. 17 Ocak 1973, Paris), Türk müzisyen, tiyatro oyuncusu.

Müzik üstadları Münir Nurettin Selçuk ile İstanbul Şehir Tiyatroları tiyatro sanatçısı Şehime Erton'un torunu, bankacı İbrahim Betil'in yeğeni,[1][2] Timur Selçuk ile Ayşegül Betil'in[1][2] kızıdır. Babasının o yıllarda müzik çalışmalarına Fransa'da devam etmesi sebebiyle Paris'te doğdu. Küçük yaşta müzikle ilgilenmeye başladı.

1989 yılında 16 yaşında iken, Sarper Semiz, Vedat Sakman ve Arzu Ece ile birlikte Grup Pan adlı müzik grubunda 34. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Bana Bana adlı şarkı ile Türkiye'yi temsil etti.

Tango öğretmeni annesinin sayesinde dansa başladı. Viyana ve Boston gibi şehirlerde dans çalışmalarını sürdürdü. Şan eğitimi için gittiği Viyana'da tesadüfen tiyatro çalışmalarına başladı. Tiyatro eğitimini önce 1998 yılında Boston Konservatuvarı'nı bitirerek, daha sonra York Üniversitesi’nde Tiyatro bölümünde yüksek lisans yaparak tamamladı. Bu okullarda müzikal ve hareket tiyatrosu eğitimi aldı. Önce okuduğu yurt dışındaki üniversitelerde, sonra Bahçeşehir Üniversitesi'nde eğitmen olarak görev aldı.

2006 yılında hareket tiyatrosu oyunu olarak yazıp, oynadığı "Doğu Batı ve Bir Yağmur Damlası" adlı oyun 15. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'nin yanında; ABD, Kanada, Almanya, Hollanda, Yunanistan ve Danimarka'da da çeşitli festivallerde yer aldı. Daha donra "Mağara Çiçekleri" ve "Su Yeşili Hikayesi" adlı solo oyunlarını yurt içi ve yurt dışında çeşitli festivallerde sergiledi.[kaynak belirtilmeli]

23 Kasım 2009'da Balet Plak etiketiyle "Su Yeşili" adlı ilk solo albümünü yayımladı. "Su Yeşili"ni, 5 Aralık 2012'de Odeon Müzik etiketli "Gece" adlı ikinci solo albümü izledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Betil: Tango ile şifa dağıtıyorum". 
  2. ^ a b "Bir insan birkaç hayat". 26 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]