Anasayfa

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

Türkçe Vikipedi'deki madde sayısı: 454.312

The Simpsons Logo.svg
"Homer's Phobia", Simpsonlar'ın sekizinci sezonunun on beşinci bölümüdür ve ilk kez 16 Şubat 1997'de, Amerika Birleşik Devletleri'nde Fox Broadcasting Company'de yayınlanmıştır. Bölümde, Homer, yeni aile dostu John'un eşcinsel olduğunu öğrenince ondan uzaklaşır. Arkadaşının, oğlu Bart üzerinde olumsuz bir etki yaratmasından korkar ve Bart'ın heteroseksüelliğini garantiye almak için onu ava çıkarmaya karar verir. Bölüm Mike B. Anderson tarafından yönetildi ve Ron Hauge tarafından yazıldı. "Homer's Phobia", Hauge'ın yazdığı ilk Simpsonlar bölümüdür. "Homo Bart", dizi sorumluları Bill Oakley ile Josh Weinstein'in Lisa'nın "şaşaalı şeylerin sevincini keşfetmesi" konusunu içeren bir bölüm yapmayı planlarken bir bölüm için bir başlangıç ​​fikri olarak ortaya çıktı. Oakley ve Weinstein iki fikri birleştirdi ve sonuç olarak "Homer's Phobia" ortaya çıktı. Fox, konusundan ötürü bölümü yayınlamayı uygun bulmayarak sansürledi fakat Fox personelinde iş kaybı sonrası karar iptal edildi. Film yapımcısı John Waters, John karakterini seslendirerek diziye konuk oyuncu olarak katıldı. Dizinin tamamen eşcinsel temalar etrafında dönen ilk bölümü olan "Homer's Phobia", sunduğu mizah ve anti-homofobi mesajıyla olumlu eleştiriler aldı. En İyi Animasyon Programı (Bir Saatten Daha Kısa Programlar İçin) dalında bir Emmy Ödülü ile "En İyi TV-Bireysel Bölüm" dalında bir GLAAD Medya Ödülü dâhil olmak üzere dört ödül kazandı. (Devamı...)
Candan Erçetin fyk (cropped).jpg
Kırık Kalpler Durağında, Türk şarkıcı Candan Erçetin'in altıncı stüdyo albümü. 16 Aralık 2009'da Pasaj Müzik etiketiyle yayımlanmıştır. Şarkıcının bu şirketten çıkan ikinci, 2004 çıkışlı Melek albümünden bu yana ise sanatçının satışa sunulan ilk stüdyo albümüdür. Pop müzik, halk müziği ve hip hop ritimleri içerir. Candan Erçetin albümde en çok adı geçen söz yazarıdır, on şarkının sözlerini tek başına yazmıştır; bu on şarkıdan altısını da tek başına bestelemiştir. Albümdeki tüm şarkıların düzenlemesini Alper Erinç yapmıştır.

Toplam 16 şarkıdan oluşan Kırık Kalpler Durağında, müzik eleştirmenlerinden genel anlamda olumlu eleştiriler aldı ve Erçetin'in önceki albümlerinden temel farkının Balkan müziği ögelerinin daha fazla kullanılması olduğu söylendi. Albümün ilk duyulan şarkısı olan "Ben Kimim", 2009 yapımı Gölgesizler filminin müziklerinden biri olarak kullanıldı ve Billboard Türkçe Top 20'de iki numaraya kadar yükseldi. Albümde yer alan bir başka şarkı olan "Kader" ise 2010 yapımı Kaptan Feza filminde kullanıldı. Erçetin, bu iki şarkıya klip çekilmesinin ardından "Kırık Kalpler Durağında" ve "Git" şarkılarına da klip çekildi. (Devamı...)

Amelia Earhart (16571444402).jpg

Herkesi kadın havacılar listesinin halen kırmızı gözüken biyografilerinin oluşturulması konulu iş birliği projesine davet ediyoruz!

  • Geçmişten günümüze havacılığa gönül vermiş kadınları daha iyi tanımak ve tanıtmak istemez misiniz?
  • Kadın havacılar listesi sayfasından henüz oluşturulmamış maddeleri bulun ve hemen oluşturmaya başlayın.
  • Katkılarınızla puan toplayın, haftanın sonunda ilk beşe girerek "Kadın Yıldızı" kazanın ve kullanıcı sayfanızda sergileyin.

1 Aralık:

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
Tempest
William Shakespeare'in Fırtına oyununun I. perde 1. sahnesi: Sol taraf: Fırtınaya yakalanıp bir yalnız adaya sürüklenen ve Napoli Kralı Alonso ve Milano Dükası Antonio'nun bindiği gemi, sağ taraf: 12 yıl önce kardeşi Antonio tarafından Milano Dükalığından alınıp sınırdışı edildikten sonra o adada yaşayan Prospero ve kızı Miranda. (Gravür, 1797).

Üreten: George Romney, John Boydell, Josiah Boydell, B[enjamin?] Smith (gravür)