Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1909–1911 – Wikipedia
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1909–1911.
Yrkestiteln anger ledamöternas huvudsakliga sysselsättning. Riksdagsarbetet var vid den här tiden ingen heltidssyssla. I de fall ledamoten saknar egen sida har födelseår skrivits ut. Även valkrets anges.
Stockholms stad[redigera | redigera wikitext]
Första valkretsen[redigera | redigera wikitext]
(Nikolai och Katarina församlingar)
- Charles Lindley, transportarbetarförbundets förtroendeman, s, f. 1865
- Johannes Hasselquist, tunnbindare, s, f. 1860
- Sven Persson, journalist, s, f. 1873
- Ernst Söderberg, kassör, s, f. 1871
- Hjalmar Rissén, tullvaktmästare, s, f. 1876
Andra valkretsen[redigera | redigera wikitext]
(Klara, Jakobs och Johannes församlingar)
- Carl Albert Lindhagen, revisionssekreterare, s, f. 1860
- Sven Theodor Palme, direktör, lib s, f. 1854
- Knut Kjellberg, med. dr, lib s, f. 1867
- Karl Staaff, vice häradshövding, lib s, f. 1860
Tredje valkretsen[redigera | redigera wikitext]
(Adolf Fredriks, Gustaf Vasa och Matteus församlingar samt östra delen av Ulrika Eleonora församling)
- Jakob Byström, redaktör, lib s, f. 1857
- Edvard Otto Vilhelm Wavrinsky, försäkringsdirektör, vänstervilde, f. 1848
- Curt Wallis, professor, vänstervilde, f. 1845
- Ernst Blomberg, förtroendeman, s, f. 1863 (till 1910)
- Carl Winberg, redaktör, s, f. 1867
Fjärde valkretsen[redigera | redigera wikitext]
(Hedvig Eleonora, Engelbrekts och Oscars församlingar)
- Erik Palmstierna, friherre, kapten, lib s, f. 1877
- Gustaf Kobb, docent, lib s, f. 1863
- Fridtjuv Berg, fil.dr, folkskollärare, lib s, f. 1851
- Thorvald Fürst, yrkesinspektör, lib s, f. 1866
Femte valkretsen[redigera | redigera wikitext]
(Maria samt västra delen av Ulrika Eleonora församling)
- Herman Lindqvist d.ä., landsorganisationens ordf., s, f. 1863
- Karl Hjalmar Branting, redaktör, s, f. 1860
- John Johansson, redaktör, s, f. 1872
- Knut Tengdahl, försäkringstjänsteman, s, f. 1867
Stockholms län[redigera | redigera wikitext]
- Carl Sandquist, hemmansägare, högervilde, f. 1841, för Norra Roslags domsagas valkrets
- Erik Åkerlund, godsägare, nfr, f. 1853, för Mellersta Roslags domsagas valkrets
- Johan Åberg, handelsföreståndare, s, f. 1852, för Färentuna och Sollentuna häraders valkrets
- Ernst Beckman, direktör, lib s, f. 1850, för Danderyds, Åkers och Värmdö skeppslags valkrets (till 1910)
- ersatt av: Karl Martin, sergeant, lib s, f. 1880 (från 1911)
- Wilhelm Lundin, godsägare, lmp, f. 1846, för Stockholms läns västra domsagas valkrets
- Johan Wallin, kopparslagare, s, f. 1873, för Svartlösa härads valkrets
- Hans von Horn, godsägare, nfr, f. 1871, för Sotholms och Öknebo häraders valkrets
- Jakob Pettersson, borgmästare, lib s, f. 1866, för Södertälje stads valkrets
- Rikard Hagberg, folkskollärare, lib s, f. 1865, för Vaxholms, Norrtälje, Östhammars, Öregrunds och Sigtuna städers valkrets
Uppsala län[redigera | redigera wikitext]
- Nils Edén, professor, f. 1871, för Uppsala, lib s
- Lars Mallmin, godsägare, för Uppsala läns södra domsaga, lmp
- Alfred Berg, godsägare, f. 1862, för Uppsala läns mellersta domsaga, nfr
- Karl August Borg, förtroendeman, f. 1866, för Örbyhus härad, s
- Johan Erik Cervin, lantbrukare, f. 1859, för Olands och Norunda härader, lib s
Södermanlands län[redigera | redigera wikitext]
- Malcolm Juhlin, godsägare, f. 1859, för Jönåkers härad, lib s
- Carl Gustaf Gripenstedt, v. häradshövding, f. 1853, för Rönö, Hölebo och Daga härader, lib s
- Gustaf Gustafsson i Västermo, f. 1856, hemmansägare, för Väster- och Österrekarne härader, lib s
- Carl Carlsson Bonde, friherre, överstekammarjunkare, f. 1850, för Oppunda härad, lib s
- Oscar Forssling, skollärare, f. 1855, för Villåttinge härad, lib s
- Knut Almquist, godsägare, f. 1863, för Åkers och Selebo härader, nfr
- Carl Svensson, redaktör, f. 1879, för Nyköping, Torshälla, Strängnäs, Mariefred och Trosa, s
- Evald Krispin Kropp, knivsmed, f. 1859, för Eskilstuna, s
Östergötlands län[redigera | redigera wikitext]
- Carl Johansson i Berga, hemmansägare, f. 1852, för Kinda och Ydre domsaga, lmp
- Wilhelm Andersson i Bråborg, arrendator, f. 1849, för Björkekinds, Östkinds, Lösings, Bråbo och Memmings domsaga, nfr
- David Pettersson i Bjälbo, lantbrukare, f. 1866, för Lysings och Göstrings domsaga, nfr
- Israel Lagerfelt, friherre, godsägare, för Åkerbo, Bankekinds och Hanekinds domsaga, lmp
- Carl Gustafsson i Mjölby, disponent, f. 1862, för Vifolka, Valkebo och Gullbergs domsaga, nfr
- Axel Ekman, bruksägare, f. 1869, för Finspånga läns domsaga, lib s
- Joseph Hermelin, godsägare, f. 1857, för Aska, Dals och Bobergs domsaga (till 1909), nfr
- ersatt av: Johan Alfred Petersson i Kvissberg, lantbrukare, f. 1850, för Aska, Dals och Bobergs domsaga, nfr
- Anders Edvard Andersson i Höckerum, lantbrukare, f. 1856, för Hammarkinds och Skärkinds domsaga, högervilde 1909, lmp 1911
- Olof Hellström, yrkesinspektör, f. 1861, för Linköping, lib s
- Theodor Zetterstrand, rådman, f. 1852, för Norrköping, vänstervilde 1909–1910
- Frans Johan Axel Swartling, disponent, f. 1840, för Norrköping, vilde
- Conrad Vahlquist, regementsläkare, f. 1856, för Vadstena, Skänninge, Söderköping, Motala, Gränna och Askersund, högervilde
Jönköpings län[redigera | redigera wikitext]
- Carl Felix Sjöberg, lantbrukare, f. 1853, för Västra härads domsaga, lmp
- Carl August Danielsson, lantbrukare, f. 1838, för Östra härads domsaga, lmp
- Wilhelm Bengtsson i Häradsköp, lantbrukare, f. 1841, för Östbo härad (avled 18 juni 1910), lmp
- ersatt av: Edvard Johansson i Häradsköp, hemmansägare, f. 1877, för Östbo härad (från 1910), lmp
- Gustaf Hazén, kontraktsprost, f. 1849, för Västbo härad (till 1909), lmp
- ersatt av: Bernhard Nilsson, lantbrukare, f. 1874, för Västbo härad (från 1910), lmp
- Erik Räf, disponent, f. 1858, för Tveta härad, partilös
- Carl Johansson i Avlösa, hemmansägare, f. 1851, för Vista och Mo härader (till 1910), nfr
- Malcolm Johansson, lantbrukare, f. 1858, för Vista och Mo härad (från 1910), lmp
- Johan August Jonsson i Hökhult, lantbrukare, f. 1851, för Norra och Södra Vedbo domsaga, lmp
- Robert Johansson, folkskolinspektör, f. 1862, för Jönköping, lib s
Kronobergs län[redigera | redigera wikitext]
- August Sjö i Linneryd, lantbrukare, f. 1839, för Konga härad, lmp
- Johan Gustaf Svensson i Betingetorp, hemmansägare, f. 1864, för Uppvidinge härad, lmp
- Carl Petersson i Dänningelanda, lantbrukare, f. 1839, för Mellersta Värends domsaga, lmp
- Peter Magnus Olsson i Blädinge, hemmansägare, f. 1857, för Västra Värends domsaga, lmp
- Otto Magnusson i Tumhult, hemmansägare, f. 1864, för Sunnerbo domsaga, lmp
- Johan Alfred Uno Fornander, sparbankskamrerare, f. 1855, för Växjö och Eksjö, partilös
Kalmar län[redigera | redigera wikitext]
- Sigurd Carlsson i Solberga, lantbrukare, f. 1870, för Norra Tjusts härad, lmp
- Edvard Fleetwood, ryttmästare, för Södra Tjusts härad, lmp
- Erik Anderson i Hägelåkra, landstingsman och lantbrukare, f. 1870, för Aspelands och Handbörds domsaga, lmp
- Charodotes Meurling, kontraktsprost, f. 1847, för Sevede och Tunaläns domsaga, lmp
- Per Olof Lundell, lantbrukare, f. 1849, för Norra Möre och Stranda domsaga, lmp
- Wilhelm Andersson i Resebo, lantbrukare, f. 1865, för Södra Möre domsagas västra, lmp
- Klas Malmborg, godsägare, f. 1865, för Södra Möre domsagas östra, lmp
- Adolf Johansson i Möllstorp, lantbrukare, f. 1848, för Ölands domsaga, lmp
- John Jeansson, v. konsul, f. 1865, för Kalmar, nfr
- Axel Olof Rune, borgmästare, f. 1866, för Västervik, lib s
- Bertrand Lindgren, borgmästare, f. 1841, för Oskarshamn, Vimmerby och Borgholm, lib s
Gotlands län[redigera | redigera wikitext]
- Emanuel Svallingson, kronolänsman, f. 1852, för Gotlands södra domsaga, lmp
- Karl Laurentius Johan Larsson, lantbrukare, f. 1854, för Gotlands norra domsaga, lmp
- Knut Henning Gezelius von Schéele, biskop, f. 1838, för Visby, nfr
Blekinge län[redigera | redigera wikitext]
- John Jönsson i Boa, lantbrukare, f. 1862, för Listers domsaga, lmp
- Bernt Santesson, ingenjör, f. 1858, för Bräkne domsaga, lmp
- August Larsson, lantbrukare, f. 1856, för Östra domsaga, nfr 1909
- Axel Lindvall, lantbrukare, f. 1852, för Medelstads domsaga, lmp
- Ulrik Leander, fängelsedirektör, f. 1858, för Karlskrona, lib s
- Frithiof Söderbergh, borgmästare, f. 1864 (till 1910), för Karlshamn, Sölvesborg och Ronneby, lib s
- Ersatt av: Oskar Lagerblad, redaktör, f. 1848 (från 1911), lib s
Kristianstads län[redigera | redigera wikitext]
- Esbjörn Persson, hemmansägare, f. 1849, för Ingelstads och Järrestads domsaga, nfr
- Nils Larsson i Klagstorp, lantbrukare, f. 1870, för Villands härad, lib s
- John Erlansson, lantbrukare, f. 1863, för Östra Göinge härad, nfr
- Raoul Hamilton, greve, f. 1855, för Gärds och Albo domsaga, lib s
- Per Nilsson-Bosson, lantbrukare, f. 1853, för Västra Göinge domsaga, lib s
- Per Nilsson i Bonarp, lantbrukare, f. 1865, för Norra Åsbo domsaga, lmp
- Nils Åkesson i Rebbelberga, landstingsman, f. 1864, för Södra Åsbo och Bjäre domsaga, lmp
- Bror Petrén, assessor, f. 1870, för Kristianstad, lib s
Malmöhus län[redigera | redigera wikitext]
- Nils Edvard Lindberg, målare, f. 1868, för Oxie härad, s
- Jöns Pålsson i Anderslöv, hemmansägare, f. 1870, för Skytts härad, lib s
- Nils Nilsson i Skärhus, hemmansägare, f. 1841, för Färs domsaga, nfr
- Nils Jönsson i Kvarnberga, hemmansägare, f. 1855, för Frosta domsaga, nfr
- Jöns Jönsson i Slätåker, landstingsman, f. 1867, för Harjagers och Rönnebergs härader, lmp
- Jöns Jesperson på Dorisborg, lantbrukare, f. 1861, för Onsjö härad, lmp
- Otto Persson i Plöninge, lantbrukare, f. 1865, för Luggude domsagas norra (invald men avled 29 dec. 1908), nfr
- ersatt av: Olof Olsson i Kullenbergstorp, lantbrukare, för Luggude domsagas norra, högervilde
- Gustaf Broomé, folkskollärare, f. 1853, för Luggude domsagas södra, lib s
- Sven Linders, lantbrukare, f. 1873, för Bara härad, s
- Johan Jönsson i Revinge, lantbrukare, f. 1875, för Torna härad, lib s
- Hans Andersson i Skivarp, lantbrukare, f. 1848, för Vemmenhögs, Ljunits och Herrestads domsaga, nfr
- Nils Persson i Malmö, murare, f. 1865, för Malmö stad, vänstervilde 1909, lib s 1910–1911
- Anders Thylander, folkskollärare, f. 1846, för Malmö stad, s
- Värner Rydén, folkskollärare, f. 1878, för Malmö stad, s
- Nils August Nilsson i Kabbarp, trädgårdsodlare, f. 1867, för Malmö stad, s
- Johan Thyrén, professor, f. 1867, för Lund, vänstervilde
- Adolf Christiernson, redaktör, f. 1875, för Helsingborg, s
- Ola Hansson Waldén, folkskollärare, f. 1869, för Landskrona, s
- Fredrik Vilhelm Thorsson, parkföreståndare, f. 1865, för Ystad, s
- Janne Tynell, postiljon, f. 1875, för Trelleborg, Skanör med Falsterbo, Simrishamn och Ängelholm, lib s
Hallands län[redigera | redigera wikitext]
- Johannes Bengtsson i Bjärnalt, lantbrukare, f. 1844, för Halmstads och Tönnersjö härader, lmp
- August Ifvarsson, lantbrukare, f. 1858, för Höks härad, nfr 1909, lib s 1910–1911
- Anders Henrikson i Heberg, lantbrukare, f. 1869, för Årstads och Faurås härader, lmp
- Anders Olsson i Tyllered, lantbrukare, f. 1849, för Himle härad, lmp
- Aron Christoffer Gunnarsson, lantbrukare, f. 1855, för Hallands läns norra domsaga, lmp
- Fredrik Elias Ahlfvengren, lektor, f. 1862, för Halmstad, lib s
- Johan Alfred Lundgren, musikdirektör, organist, f. 1843, för Laholm, Falkenberg, Varberg och Kungsbacka, lib s
Göteborgs och Bohus län[redigera | redigera wikitext]
- Jimmy Gibson, ingenjör, f. 1858, för Sävedals härad, lib s
- Herman Andersson i Grimbo, lantbrukare, f. 1869, för Askims samt Västra och Östra Hisings härader, lmp
- Cornelius Olsson i Berg, lantbrukare, f. 1857, för Inlands domsaga, lmp
- Carl Leonard Olausson, landstingsman, f. 1863, för Orusts och Tjörns domsaga, lib s
- Jacob Crafoord, kapten, f. 1861, för Norrvikens domsaga (t.o.m. 23 april 1910), lib s
- ersattes av: Georg Engström, komminister, f. 1865 (från 1911), lib s
- Oscar Natanael Olsson, lantbrukare, f. 1856, för Lane och Stångenäs härad, lmp
- Carl Wallentin, handlande, f. 1856, för Tunge, Sörbygdens och Sotenäs härader, lib s
- Johan Ekman, konsul, f. 1854, för Göteborgs stad, lib s
- Karl Gustaf Karlsson, handlande, förlikningsman i arbetstvister, f. 1856, för Göteborgs stad, lib s
- Daniel Broström, skeppsredare, f. 1870, för Göteborgs stad, lib s
- Hjalmar Wijk, handlande, f. 1877, för Göteborgs stad, lib s
- Oskar Berg i Göteborg, kamrerare, f. 1857, för Göteborgs stad, lib s
- Erik Petter Waldemar Röing, grosshandlare, f. 1866, för Göteborgs stad, lib s
- Emil Kristensson, folkskollärare, f. 1879 , för Göteborgs stad, s
- Anders Lindblad, redaktör, f. 1866, för Göteborgs stad, s
- Karl Johan Larsson, yrkesinspektör, f. 1857, för Göteborgs stad (avled 21 juni 1909), lib s
- ersattes av: Wilhelm Lundgren, skeppsredare, f. 1856 (från 1910), nfr
- Sixten Neiglick, borgmästare, f. 1862, för Uddevalla, lib s, liberal vilde
- Assar Åkerman, häradshövding, f. 1860, för Strömstad, Lysekil, Marstrand, Kungälv och Åmål
Älvsborgs län[redigera | redigera wikitext]
- Hjalmar Hallin, disponent, f. 1859, för Marks härad, lmp
- Gustaf Odqvist, godsägare, för Vedens och Bollebygds härader, nfr
- Gustaf Strömberg, järnarbetare, f. 1880, för Flundre, Väne och Bjärke domsaga, s
- Sixten Oskar Nylander, ingenjör, f. 1853, för Kinds och Redvägs domsaga, lmp
- Herman Carlsson i Herrljunga, kommunalnämndsordförande, f. 1870, för Vättle, Ale och Kullings domsaga, lib s
- Otto Svensson, lantbrukare, f. 1857, för Ås och Gäsene domsaga, lmp
- Bengt Dahlgren, lantbrukare, f. 1836, för Nordals, Sundals och Valbo domsaga, lmp
- Johan Magnus Johansson, handlande, f. 1843, för Tössbo och Vedbo domsaga, lmp
- Axel Vennersten, fabriksidkare, f. 1863, för Borås, nfr
- Gottfried Thavenius, apotekare, f. 1846, för Vänersborg, Alingsås och Ulricehamn, lib s
Skaraborgs län[redigera | redigera wikitext]
- Anders Magnusson, lantbrukare, f. 1842, för Åse, Viste, Barne och Laske domsaga, lmp
- Anders Gustaf Månsson, hemmansägare, f. 1865, för Kinnefjärdings, Kinne och Kållands domsaga, lmp
- Sven Johan Larsson, hemmansägare, f. 1862, för Skånings, Vilske och Valle domsaga, lmp
- Lars Johan Jansson, hemmansägare, f. 1840, för Gudhems och Kåkinds domsaga, lmp
- Carl Persson i Stallerhult, lantbrukare, f. 1844, för Vartofta och Frökinds domsaga, lmp
- Sten Nordström, lantbrukare, f. 1840, för Vadsbo norra domsaga, högervilde 1909, lmp 1910–1911
- August Johanson, hemmansägare, f. 1839, för Vadsbo södra domsaga, lmp
- Oscar Bogren, redaktör, f. 1851, för Mariestad, Skövde och Falköping, lib s
- Georg Kronlund, häradshövding, f. 1860, för Lidköping, Skara och Hjo, lib s
Värmlands län[redigera | redigera wikitext]
- Carl Jansson i Edsbäcken, hemmansägare, f. 1858, för Östersysslets domsaga, lib s
- Nils A:son Berg, gjutmästare, f. 1861, för Mellansysslets domsaga, s
- Johan Igel, predikant, f. 1855, för Södersysslets domsaga, lib s
- Fredrik Canell, disponent, f. 1846, för Nordmarks domsaga, högervilde 1909, nfr 1910–1911
- Claes Johan Berggren, häradsdomare, f. 1853, för Fryksdals domsaga, nfr
- Per Anderson i Arvika, fabrikör, f. 1861, för Jösse domsaga, nfr
- Gustaf Jansson, hemmansägare, f. 1839, för Älvdals och Nyeds domsaga, lib s
- Axel Schotte, landssekreterare, f.d. statsråd, f. 1860, för Karlstad, lib s
- Karl Otto, redaktör, f. 1856, för Kristinehamn och Filipstad, lib s
Örebro län[redigera | redigera wikitext]
- Olof Erikson, lantbrukare, f. 1844, för Edsbergs, Grimstens och Hardemo häraders valkrets, lib s
- Ivan Svensson, bruksägare, f. 1858, för Kumla och Sundbo häraders valkrets, nfr
- Anders Gustafsson, husägare, f. 1852, för Örebro och Glanshammars häraders valkrets, nfr
- Folke Andersson i Helgesta, hemmansägare, f. 1829, för Askers och Sköllersta häraders valkrets, lmp
- Lars Eriksson i Bäck, hemmansägare, f. 1855, för Lindes domsagas valkrets, vänstervilde
- Gustaf Forsberg, bergsman, f. 1844, för Nora domsagas valkrets, lib s
- Erik Agabus Nilson, grosshandlare, f. 1862, för Örebro valkrets, lib s
Västmanlands län[redigera | redigera wikitext]
- Johan Forssell, folkskollärare, f. 1855, för Västmanlands södra domsaga, s
- Adolf Janson, hemmansägare, f. 1860, för Västmanlands västra domsaga, lib s
- Gustaf Adolf Rundgren, järnarbetare, f. 1879, för Västmanlands norra domsaga, s
- Johan Andersson i Stärte, landstingsman, f. 1860, för Västmanlands östra domsaga, lib s
- Viktor Larsson, järnarbetare, f. 1869, för Västerås, s
- Alfred Stärner, journalist, f. 1864, för Köping, Nora, Lindesberg och Enköping, lib s
- Ewert Camitz, förste stationsskrivare, f. 1855, för Arboga och Sala, lib s
Kopparbergs län[redigera | redigera wikitext]
- Daniel Persson i Tällberg, hemmansägare, f. 1850, för Leksands tingslag, lib s
- Ollas Anders Ericsson, hemmansägare, f. 1858, för Gagnefs och Rättviks tingslag, nfr
- Smeds Lars Olsson, hemmansägare, f. 1857, för Ovansiljans domsaga, högervilde
- Back Per Ersson, hemmansägare, f. 1840, för Hedemora domsaga, lib s
- Anders Hansson, hemmansägare, f. 1839, för Falu domsagas södra tingslag, lib s
- Samuel Söderberg, nämndeman, f. 1859, för Falu domsagas norra tingslag, nfr
- Bernhard Eriksson, järnarbetare, f. 1878, för Västerbergslags domsaga, s
- Johan Ström, hemmansägare, folkskollärare, för Nås och Malungs domsaga, lib s
- Theodor af Callerholm, häradshövding, f. 1852, för Falun, Hedemora och Säter, lib s
Gävleborgs län[redigera | redigera wikitext]
- Erik Andersson Leksell, murare, för Gästriklands östra tingslag, s
- Olof Olsson i See, hemmansägare, f. 1862, för Gästriklands västra tingslag, lib s
- Per Olsson i Fläsbro, hemmansägare, f. 1864, för Enångers och Forsa tingslag, lib s
- Johan Ericsson i Vallsta, hemmansägare, f. 1852, för Västra Hälsinglands domsaga, lib s
- Jonas Jonsson i Hå, lantbrukare, f. 1858, för Bollnäs domsaga, lib s
- Magnus Sundström, folkskollärare (avled 1909), för Sydöstra Hälsinglands domsaga, lib s
- Per Bengtson i Glösbo, handlande, f. 1867 (från 1910), lib s
- Gustaf Sandström, jurist, f. 1865, för Gävle, lib s
- Karl Starbäck, lektor, f. 1863, för Gävle, lib s
- Bernt Wilson, fabrikör, f. 1870, för Söderhamn, lib s
Västernorrlands län[redigera | redigera wikitext]
- Gustaf Thor, inspektor, f. 1860, för Medelpads västra domsaga, lib s
- Herman Kvarnzelius, förlikningsman i arbetstvister, f. 1864, för Sköns tingslag, lib s
- Robert Karlsson, glasbruksarbetare, f. 1869, för Njurunda, Indals och Ljustorps tingslag, lib s
- Johan Lindgren, hemmansägare, f. 1846, för Ångermanlands södra domsaga, lib s
- Sixten Mogren, komm. ordf., f. 1876, för Ångermanlands mellersta domsaga, lib s
- Per-Erik Hedström, hemmansägare, f. 1861, för Ångermanlands västra domsaga, lib s
- Zakris Åslund, hemmansägare, för Nätra och Nordingrå domsaga, nfr
- Carl Öberg, hemmansägare, f. 1859, för Själevads och Arnäs domsaga, nfr
- Julius Hagström, dövstumskolföreståndare, f. 1853, för Härnösand och Örnsköldsvik, lib s
- Johannes Hellgren, missionsbokhandlare, f. 1853, Sundsvall (1909), lib s
- Johan Norlén, folkskollärare, f. 1870, för Sundsvall (1910–1911), lib s
Jämtlands län[redigera | redigera wikitext]
- Karl Karlsson i Mo, lantbrukare, f. 1867, för Jämtlands norra domsaga, högervilde
- Johan Olofsson i Digernäs, hemmansägare, f. 1860, för Jämtlands västra domsaga, lib s
- Jöns Bromée, lantbrukare, f. 1841, för Jämtlands östra domsaga, lib s
- Ingebrekt Bergman, lantbrukare, f. 1864, för Härjedalens domsaga, lib s
- Johan Widén, landshövding, f. 1856, för Östersund och Hudiksvall, lib s
Västerbottens län[redigera | redigera wikitext]
- Adolf Wiklund, lantbrukare, lib s, f. 1859, för Nordmalings och Bjurholms samt Degerfors tingslag
- Johan Rehn, hemmansägare, vänstervilde 1909, lib s 1910–1911, f. 1865, för Umeå tingslag
- Erik Hellberg, provinsialläkare, lib s, f. 1856, för Västerbottens västra domsaga
- Per Zimdahl, organist, lmp, f. 1836, för Skellefteå tingslag
- Frans Oskar Mörtsell, predikant, nfr, f. 1861, för Norsjö och Malå tingslag
- Olof Jonsson, hemmansägare, lib s, f. 1858, för Västerbottens mellersta domsaga
- Albin Ahlstrand, borgmästare, lib s, f. 1860, för Umeå, Skellefteå och Piteå städer
Norrbottens län[redigera | redigera wikitext]
- Fredrik Anshelm Bäckström, kommunalnämndsordförande, lmp 1909, lib s 1910-11, f. 1866, för Piteå domsaga
- Linus Lundström, hemmansägare, lib s, f. 1870, för Luleå domsaga
- Carl Riström, handlare, lib s, f. 1850, för Kalix domsaga
- Lars Johan Carlsson-Frosterud, lantbrukare, s, f. 1863, för Gällivare domsaga
- Magnus Ström, kronolänsman, lib s, f. 1855, för Torneå domsaga
- Fredrik Berglund, lokomotivmästare, lib s, f. 1858, för Luleå och Haparanda städer
Källor[redigera | redigera wikitext]
- Almanack för Alla 1911. "Andra kammaren 1909–1911", Stockholm 1910: P. A. Norstedt & söner, sid 70-73
Föregående: 1906–1908 | Ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1909–1911 | Nästa: 1912–1914 |
|