Zygmunt Bończa-Tomaszewski – Wikipedia, wolna encyklopedia

Zygmunt Bończa-Tomaszewski
Ilustracja
Zygmunt Bończa-Tomaszewski (1935)
Imię i nazwisko

Zygmunt Zachariasz Tomaszewski

Data i miejsce urodzenia

16 stycznia 1905
Marysieńka k. Mohylewa

Data i miejsce śmierci

15 października 1976
Warszawa

Zawód

aktor, reżyser

Współmałżonek

1) Felicja Trapszo z Krywultów,
2) Wanda z Pawełczyńskich

Lata aktywności

1927–1971

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Zygmunt Bończa-Tomaszewski, ps. Bończa (ur. 16 stycznia 1905 Marysieńska k. Mohylewa, zm. 15 października 1976 w Warszawie) – aktor, reżyser, dyrektor teatru.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie Józefa Tomaszewskiego, maszynisty ko­lejowego, i Antoniny z Sadowskich. W 1926 zdał maturę w gimnazjum K. Kulwiecia w War­szawie. Równocześnie (od 1925) uczęszczał na Kur­sy Wokalno-Dramatyczne Heleny J. Hryniewieckiej. Eksternistycznie zdał egzaminy ZASP-u aktorski (1926) i reżyserski (1930). Początkowo (do 1930) używał nazwiska Tomaszewski, następnie pseudonimu Bończa, a po II wojnie światowej występował jako Bończa-Tomasze­wski.

W czasie okupacji niemieckiej mieszkał w Warszawie. W teatrze nie występował. Do września 1940 był kelnerem w „Kawiarni Artystów” w Al. Jerozolimskich, następnie pracował jako robotnik placowy w składzie węgla i administrator domów na Pradze.

Uchwałą Prezydium Krajowej Rady Narodowej z 2 sierpnia 1946, na wniosek gen. dyw. Mariana Spychalskiego, „za działalność artystyczną w czasie walk o Warszawę na terenie Pragi” został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi[1].

Dwukrotnie żonaty. Był mężem aktorki Felicji Trapszo z Krywultów, później Wandy z Pawełczyńskich, sekretarza teatru w Świdnicy w sezonie 1949/1950.

Zmarł w Warszawie.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]