Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu – Wikipedia, wolna encyklopedia

Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
Data założenia

2007

Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Adres

ul. Wojska Polskiego 6
41-200 Sosnowiec

Rektor

dr hab. n. med. Bogdan Michalski

Położenie na mapie Sosnowca
Mapa konturowa Sosnowca, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu”
50,240911°N 19,158488°E/50,240911 19,158488
Strona internetowa

Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcuniepubliczna szkoła wyższa z siedzibą w Sosnowcu, w dzielnicy Niwka, przy ul. Wojska Polskiego 6. Została założona przez Danutę Obcowską, która od momentu powstania placówki pełni funkcję kanclerza. Uczelnia działa na podstawie decyzji Nr DSW-2-064001-147/07 wydanej 31.10.2007 r. przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rektorem Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu jest dr hab. n. med. Bogdan Michalski[1].

Kierunki kształcenia[edytuj | edytuj kod]

Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu kształci obecnie 609 studentów (stan na 27 stycznia 2015) na kierunkach pielęgniarstwo (stacjonarne pierwszego stopnia, stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia, niestacjonarne pomostowe poziom A, B, C, D), położnictwo (pomostowe) oraz ratownictwo medyczne (niestacjonarne I stopnia). Od swojego powstania uczelnia wykształciła 1639 absolwentów. Szkoła prowadzi studia podyplomowe oraz kursy specjalistyczne i doszkalające.

Wyższa Szkoła Medyczna wydała także książki mające dostarczyć czytelnikom podstawę wiedzy teoretycznej oraz odpowiedź na nurtujące problemy z zakresu pielęgniarstwa, położnictwa, ginekologii i marketingu usług medycznych[2].

Uczelnia działa na rzecz lokalnej społeczności oraz propaguje wiedzę z zakresu ochrony zdrowia i udzielania pierwszej pomocy przy okazji imprez miejskich i regionalnych, a także wychodząc z projektami dla sosnowieckich szkół ogólnokształcących. Włącza się także w akcje charytatywne, m.in. w projekt Szlachetna Paczka.

Akademia Seniora[edytuj | edytuj kod]

W 2014 roku Wyższa Szkoła Medyczna współtworzyła projekt aktywizacji seniorów miasta, organizując od marca do grudnia spotkania Akademii Seniora – wspólnego projektu uczelni i sosnowieckiego Hospicjum Domowego im. św. Tomasza Apostoła finansowanego w tramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych „Mam 60 lat – pogłębiam swoją wiedzę i jestem aktywny”[3][4].

Przez ponad pół roku 60 seniorów bezpłatnie uczestniczyło w wykładach, zajęciach warsztatowych, imprezach kulturalnych i wycieczkach. Każde spotkanie rozpoczynało się od wspólnego obiadu. Następnie odbywały się wykłady oraz warsztaty prowadzone przez specjalistów. Najwięcej uwagi poświęcono kwestiom medycznym. Seniorzy mogli dowiedzieć się jak się odżywiać, leczyć i żyć zdrowo. Poza wykładami, obejmującymi m.in. profilaktykę, tematykę chorób, seksuologię, dietetykę, psychologię czy zagadnienia wolontariatu odbywały się też zajęcia warsztatowe m.in. z psychologii, poradnictwa prawnego oraz obsługi komputera. Organizatorzy zaprosili seniorów także na wycieczki edukacyjne do Krakowa i Częstochowy, piknik przy ognisku w Domu Pomocy Społecznej oraz koncerty (m.in. Anity Lipnickiej)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Władze WSM. wsm.sosnowiec.pl. [dostęp 2023-12-29].
  2. Wydawnictwo WSM. wsmsosnowiec.pl. [dostęp 2023-12-29].
  3. Akademia Seniora ruszyła w Wyższej Szkole Medycznej. sosnowiec.naszemiasto.pl, 2014-05-28. [dostęp 2023-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-29)].
  4. a b Akademia Seniora. wsmsosnowiec.pl. [dostęp 2023-12-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]