Wstęp do socjologii – Wikipedia, wolna encyklopedia

Wstęp do socjologii
Autor

Florian Znaniecki

Tematyka

socjologia

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska, Poznań

Język

polski

Data wydania

1922

poprzednia
Upadek cywilizacji zachodniej. Szkic z pogranicza filozofii kultury i socjologii
następna
Socjologia wychowania

Wstęp do socjologii – fundamentalna[1], socjologiczna praca naukowa autorstwa Floriana Znanieckiego wydana w Poznaniu w 1922. Według Józefa Chałasińskiego publikacja pracy to historyczna data w rozwoju polskiej socjologii w ogóle[2].

Dzieło wprowadzało innowacyjne idee działania społecznego jako dynamicznego systemu wartości społecznych oraz współczynnika humanistycznego, wyznaczającego epistemologię nauk o kulturze i socjologii jako nauki o kulturze[3].

Praca powstała po powrocie autora z Chicago i charakteryzowała się świeżym, nowatorskim podejściem, budząc zainteresowanie w świecie naukowym. Była wybitna i oryginalna, odmienna od przeważających w owym czasie koncepcji i konwencji epistemologicznych i metodologicznych, w związku z czym nie odpowiadała wszystkim przedstawicielom lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, budząc zastrzeżenia oraz sprzeciwy naukowców uprawiających socjologię w nawiązaniu do zasad pozytywistycznych, np. Herberta Spencera, Gabriela Tarde'a, Ludwika Gumplowicza, czy Emila Durkheima. Recepcja dzieła w takim środowisku budziła więc częściową niechęć i opór. Bolesław Limanowski napisał o książce: dużo gadaniny, niejasny wykład, lubowanie się w cudzoziemskiej frazeologii, abstrakcyjny, niejasny, przez to nudny[2].

Inną recepcję dzieła przyjęli przedstawiciele młodego pokolenia socjologów polskich. Ludwika Dobrzyńska-Rybicka uznała je za niepospolitą książkę, a Czesław Znamierowski za jedną z nielicznych prac oryginalnych w krajowej socjologii. Jan Stanisław Bystroń stwierdził, że jest dziełem, z którym można się nie zgadzać, mieć rozmaite zastrzeżenia, ale które ma wysoki poziom naukowy[2].

Ostatecznie, w praktyce, praca dotarła tylko do wąskiego grona entuzjastów rozwoju socjologii i nie została współcześnie zaakceptowana przez polskie nauki humanistyczne[2].

Przypis[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcin Sieńko, Zrozumieć kulturę. System filozoficzny Floriana Znanieckiego [online], s. 22.
  2. a b c d Włodzimierz Wincławski, "Wstęp do socjologii" Floriana Znanieckiego - wyzwanie rzucone polskiej socjologii i jego następstwa (dziewięćdziesiąta rocznica publikacji dzieła), w: Roczniki Historii Socjologii, vol. II/2012, Epigram, Toruń, 2012, s. 5-7, ISSN 2084-2031
  3. Elżbieta Hałas, KLASYCZNA SOCJOLOGIA KULTUROWA: NOWE ODCZYTANIE SPUŚCIZNY FLORIANA ZNANIECKIEGO [online], s. 13.