Wojskowa Akademia Kosmiczna im. A.F. Możajskiego – Wikipedia, wolna encyklopedia

Wojskowa Akademia Kosmiczna im. A.F. Możajskiego
Военно-космическая академия имени А. Ф. Можайского (ВКА)
Mozhaisky Military Space Academy
Ilustracja
Data założenia

16 stycznia 1712

Patron

Aleksander Możajski

Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Petersburg

Adres

ul. Żdanowskaja 13

Liczba pracowników

92

Rektor

Stanisław Suworow

Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Wojskowa Akademia Kosmiczna im. A.F. Możajskiego”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Wojskowa Akademia Kosmiczna im. A.F. Możajskiego”
Ziemia59°56′03″N 30°20′06″E/59,934167 30,335000
Odznaczenia
Strona internetowa

Wojskowa Akademia Kosmiczna im. A.F. Możajskiego (ros. Федеральное государственное казенное военное образовательное учреждение высшего профессионального образования «Военно-космическая академия имени А.Ф.Можайского» Министерства обороны Российской Федерации, ВКА имени А.Ф.Можайского) – rosyjska wyższa szkoła wojskowa typu akademickiego w Petersburgu, przygotowująca specjalistów dla wojsk obrony powietrzno-kosmicznej oraz innych rodzajów wojsk, jak również formacji zmilitaryzowanych Rosji. Patronem uczelni jest Aleksander Możajski, XIX-wieczny rosyjski pionier lotnictwa.

Jest to placówka politechniczna Ministerstwa Obrony FR, oprócz szkolenia zajmująca się również działalnością naukowo-badawczą w zakresie wojskowych nauk kosmicznych, technologii łączności oraz technologii gromadzenia i przetwarzania informacji specjalnych. Studia odbywają się na 9 fakultetach w Petersburgu oraz dodatkowo w filii jarosławskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plan kampusu z 1800

WAK to jedna z najstarszych szkół wojskowych w kraju, sięgająca swym rodowodem do Szkoły Inżynierii Wojskowej w Moskwie, ustanowionej dekretem Piotra I 16 stycznia 1712 – pierwszej rosyjskiej wojskowej instytucji edukacyjnej o profilu politechnicznym. Uczęszczało do niej 100 słuchaczy, a komendantem był mjr inż. Aldebert de Coulon. Szkoła ta w 1719 została przeniesiona do Petersburga w 1758 z rozkazu cesarzowej Elżbiety Piotrownej i została połączona ze szkołą artyleryjską, tworząc Zjednoczoną Szlachecką Szkołę Artyleryjską i Inżynieryjną; jej komendantem został inż. kpt. M. I. Mordwinow, a wykłady z fizyki prowadził Michaił Łomonosow[1].

W 1762 szkoła została przekształcona w korpus kadetów. W 1800 uczelnia zmieniła nazwę na II Korpus Kadetów. Nauka trwała 5 lat, a korpus liczył 1000 kadetów. W 1861 geografię fizyczną i chemię wykładał tam 27-letni mgr fizyki i chemii Dmitrij Mendelejew[1].

16 stycznia 1912 II Korpus Kadetów otrzymał nazwę „II Korpus Kadetów Imperatora Piotra Wielkiego”[1].

Podstawowe statystyki[edytuj | edytuj kod]

W 2014 w akademii pracowało[potrzebny przypis]:

W 2013 przyjęto do akademii 2033 nowych słuchaczy:

  • 1075 do Petersburga
  • 958 do filii akademii w Jarosławiu

W akademii działa 6 rad naukowych, przed którymi trwają obrony prac doktorskich i magisterskich (w ostatnich 5 latach - ponad 150).

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Do znanych absolwentów uczelni należą:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Историческая справка. [dostęp 2014-02-16]. (ros.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]