Trójkąt warszawski – Wikipedia, wolna encyklopedia

Trójkąt warszawski
Okładka
Wykonawca minialbumu
Taco Hemingway
Wydany

19 grudnia 2014

Nagrywany

2013-2014
Warszawa

Gatunek

hip-hop · alternatywny hip-hop

Długość

29:13

Wydawnictwo

Taco Corp
Asfalt Records (reedycja)

Producent

Rumak · Augustyn · Bebun

Album po albumie
Young Hems
(2013)
Trójkąt warszawski
(2014)
Umowa o dzieło
(2015)

Trójkąt warszawski – drugi minialbum polskiego rapera Taco Hemingwaya. Wydawnictwo ukazało się 19 grudnia 2014 roku nakładem własnym[1]. Nagrania zostały udostępnione bezpłatnie w formie digital download na oficjalnej stronie internetowej rapera[2]. Materiał nagrywany między 2013 a 2014 rokiem. Płyta reprezentuje stylistykę hip-hopową z wpływami innych gatunków. Jest to album koncepcyjny, przedstawiający historię bohatera, który śledzi swoją eks-dziewczynę i jej nową miłość – Piotra[3][4].

Trójkąt warszawski spotkał się ze znakomitymi ocenami krytyków muzycznych. Recenzenci chwalili go za błyskotliwe teksty i dobrze dobrane produkcje muzyczne, ciekawie opowiedzianą historię oraz za wprowadzenie nowości na polski rynek muzyczny. Album po czasie odniósł sukces komercyjny, odnotowując wysokie wyniki odtworzeń w serwisach streamingowych i debiutując na trzecim miejscu ogólnopolskiej listy sprzedaży OLiS. W 2018 roku album uzyskał certyfikat złotej płyty za sprzedanie ponad 15 tys. egzemplarzy[5][6]. Po latach nominowany do nagród Popkillery 2020, w kategorii Album dekady[7].

Poszczególne utwory były promowane podczas trasy koncertowej Następna stacja Tour, obejmującej największe miasta Polski.

Geneza, nagranie i wydanie[edytuj | edytuj kod]

Po słabym przyjęciu komercyjnym poprzedniego albumu, Taco po namowie znajomych przerzucił się z rapowania po angielsku na język polski[8][9]. Niektóre z utworów były pisane przed powstaniem poprzedniego minialbumu, a niektóre już po jego ukończeniu[10]. Trójkąt warszawski został nagrany w studiu na Muranowie[8]. 19 grudnia 2014 roku materiał został udostępniony na kanale rapera w platformie YouTube oraz na jego własnej stronie internetowej[1][11]. Główną produkcją albumu zajął się znajomy rapera Rumak, a niektóre utwory stworzyli Augustyn i Bebun[1]. Dzień później artysta zagrał swój pierwszy koncert w Cafe Kulturalna w Warszawie[12]. 2 kwietnia 2015 roku miało premierę pierwsze wydanie fizyczne albumu, raper nakładem własnym wydał 500 sztuk płyty[11].

Po kilku miesiącach od premiery oraz po nagraniu singla do następnej płyty, pt. 6 zer, raper zaczynał zdobywać popularność w kraju[13]. Wówczas nagrania Taco Hemingwaya spotkały się z zainteresowaniem Marcina „Tytusa” Grabskiego – właściciela oficyny Asfalt Records, który podpisał z raperem kontrakt wydawniczy[14]. 19 sierpnia 2015 roku nakładem wytwórni muzycznej Asfalt Records ukazało się wznowienie nagrań w nieograniczonym nakładzie[15]. W skład wydawnictwa wchodziły dwie płyty CD, za projekt graficzny odpowiedzialny jest Łukasz Partyka[4].

26 stycznia 2016 roku, ponownie dzięki oficynie Asfalt Records nagrania ukazały się na 12" płycie winylowej w ograniczonym nakładzie wynoszącym 500 sztuk[16]. Natomiast 15 sierpnia tego samego roku, ruszył nielimitowany nakład winylowych płyt[17]. Raper promował nagrania w trasie koncertowej po premierze następnego minialbumu Umowa o dzieło, nazwanej Następna stacja Tour, odwiedzając m.in. Warszawę, Sopot, Poznań czy Kraków. Podczas koncertów zaprezentował nagrania pochodzące z płyty[18].

Przyjęcie[edytuj | edytuj kod]

Profesjonalne recenzje
Średnia ocen
7.5/10
Oceny krytyków
Praca Ocena
Sounduniverse.pl[3] 9/10 gwiazdek
GoodKid[19] 6/10 gwiazdek

Krytyczne[edytuj | edytuj kod]

Album otrzymał przychylne opinie recenzentów.

Dawid Bartkowski z serwisu goodkid dał albumowi ocenę 6/10, twierdząc na końcu iż „[...] to taki mały skarb na polskiej scenie, a i może prolog do czegoś większego już wkrótce. Czekam”[19]. Według krytyka największymi plusami na albumie są opisy miejsc, opisywanie życia nastolatków oraz przewijająca się w tle historia płyty[19]. Redaktor pochwalił rapera za stworzenie istnej wycieczki po Warszawie w każdym z utworów, szczególnie kiedy słucha się płyty całej na raz[19]. W minusach dostrzegł, że niektórych może odrzucać głos rapera, który chociaż idealnie pasuje do konwencji płyty, może być męczący przy dłuższym słuchaniu[19]. Stwierdził również, że cały czar płyty pryska, jeśli nie słucham jej całej na raz, tylko wyrywkowo po kawałkach[19].

Natomiast portal Sounduniverse.pl w recenzji Adama Smolarka przyznał albumowi 9.1/10 gwiazdek nazywając ją bardzo dobrą, dodając na końcu „Krążek jest niepoprawnie wręcz krótki – trwa tylko dwadzieścia dziewięć minut. W tym wypadku, moim zdaniem, jest to wyrządzanie krzywdy słuchaczom. Tak dobra muzyka nie powinna się kończyć tak szybko”[3]. Krytyk szczególnie wyróżnił dużą ilość świetnie dobranych porównań, które stanowią trzon tekstów i często rozbawiają słuchacza[3]. Pochwalił również producenta muzycznego albumu, Rumaka, który zgrabnie dobrał sample do utworów oraz wykorzystał wstawki ze starych polskich filmów[3]. Autor recenzji stwierdził, że raper „...ma swoją własną stylistykę tekstów i sposób wykonania oraz, przede wszystkim, pomysł”[3].

Po latach album zyskał status kultowego w dyskografii Taco Hemingwaya. W recenzjach dotyczących następnych jego płyt, pojawiały się często porównania do Trójkąta warszawskiego. Krytycy zarzucali raperowi, iż nie zbliżył się jakościowo do swojego polskojęzycznego debiutu[20], twierdzili, że płyta ma swój osobisty czar, którego brakuje jego następnym wydaniom[21][22].

Komercyjne[edytuj | edytuj kod]

Początkowo udostępnione nagrania za darmo w internecie, powoli zaczęły nabierać popularności. 2 kwietnia 2015 roku w związku z dużym zainteresowaniem nabyciem albumu w formie fizycznej, raper własnym nakładem sprzedał 500 płyt[11]. Po wydaniu następnego albumu raper wszedł w falę popularności, która odbiła się również na Trójkącie warszawskim[13]. 19 sierpnia 2015 roku ukazała się reedycja albumu w formie fizycznej[4]. Album w dniu premiery reedycji sprzedał się w nakładzie około ponad 10 000 egzemplarzy docierając do 3. miejsca w zestawieniu najlepiej sprzedających się albumów w Polsce – OLiS, gdzie na drugim miejscu był jego następny mini album Umowa o dzieło[5]. Nagrania utrzymywały się na liście przez ponad dwa miesiące[23]. Płyta była również 9. najlepiej sprzedającym się albumem w sierpniu w Polsce[24]. Do 2018 roku album rozszedł się w ponad 15 tys. egzemplarzy, tym samym zdobywając status złotej płyty w Polsce[6]. W kwestii streamingu najlepiej przyjęły się utwory „Wszystko jedno” oraz „Szlugi i kalafiory”, zdobywając kilka milionów wyświetleń[25]. Okładka albumu została nominowana do nagrody Cover awArts 2015 gdzie została wybrana drugą najlepszą okładką muzyczną w 2015 roku[26].

W 2020 roku płyta została nominowana do nagród Popkillery 2020, w kategorii Album dekady[7].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Nagroda Rezultat
2016 Najlepsze okładki płyt Cover awArts 2015[26] 2. miejsce
2020 Album dekady Popkillery 2020[7] Nominacja

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[11].


Nr Tytuł utworu TekstProducentDługość
1.„Szlugi i kalafiory”Filip SzcześniakRumak3:06
2.„Marsz, marsz”F. SzcześniakRumak3:51
3.„Wszystko jedno”F. SzcześniakRumak5:11
4.„Trójkąt”F. SzcześniakRumak5:27
5.„(przerywnik)”F. SzcześniakAugustyn2:13
6.„Mięso”F. SzcześniakBebun4:19
7.„900729”F. SzcześniakRumak5:06
29:13

Sample

  • W utworze „Szlugi i kalafiory” wykorzystano sample z utworu „Race With the Devil” The Gun oraz dialogi z reportażu „Konsul” i inni w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego i filmu dokumentalnego Paragraf zero w reżyserii Włodzimierza Borowika[27].
  • W utworze „Marsz, marsz” wykorzystano dialogi z filmu dokumentalnego Na wsi zabawa w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk[28][29].
  • W utworze „Trójkąt” wykorzystano sample z utworu „Penty Harmonium” Aphex Twin oraz dialogów z reportażu „Konsul” i inni w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego[30].
  • W utworze „(przerywnik)” wykorzystano dialogi z filmu dokumentalnego Na wsi zabawa w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk[28][29].
  • W utworze „900729” wykorzystano sample z utworu „Spierdalaj” w wykonaniu Sokoła i Marysi Starosty[31].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Pozycje w notowaniach OLiS[edytuj | edytuj kod]

OLiS jest ogólnopolskim notowaniem, tworzonym przez agencję TNS Polska na podstawie sprzedaży albumów muzycznych na nośnikach fizycznych (nie uwzględnia zatem informacji o pobraniach w formacie digital download czy odtworzeniach w serwisach streamingowych)[32].

Certyfikat ZPAV[edytuj | edytuj kod]

Certyfikaty sprzedaży są wystawiane przez Związek Producentów Audio-Video za osiągnięcie określonej liczby sprzedanych egzemplarzy, obliczanej na podstawie kupionych kopii fizycznych i cyfrowych, a także odtworzeń w serwisach streamingowych[65].

Certyfikat Liczba egzemplarzy[65] Data
złota płyta 15 000+ 4 lipca 2018 [6]
platynowa płyta 30 000+ 25 sierpnia 2021 [66]

Historia wydania[edytuj | edytuj kod]

Data Format Wytwórnia
19 grudnia 2014 streaming · digital download Taco Corp [11]
2 kwietnia 2015 CD
19 sierpnia 2015 CD (reedycja) Asfalt Records
26 stycznia 2016 winyl [16]

Personel[edytuj | edytuj kod]

Za powstanie albumu odpowiedzialne są następujące osoby[11]:

  • Filip Szcześniak – słowa, rap, śpiew
  • Maciej Ruszecki – produkcja muzyczna, muzyka
  • Łukasz Partyka, Jonasz Tołopiło, Piotr Dudek – projekt okładki
  • Staszek Koźlik – realizacja nagrań

Nagrań dokonano w Studiu Muranów w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Taco Hemingway – „Trójkąt Warszawski” [online], hiphopedia.info [dostęp 2015-09-02] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-15] (pol.).
  2. Taco Hemingway [online], YouTube [dostęp 2018-11-08] (pol.).
  3. a b c d e f „Trójkąt warszawski” – SoundUniverse, „SoundUniverse” [dostęp 2018-03-21] (pol.).
  4. a b c Taco Hemingway – „Trójkąt warszawski” [2CD] [online], asfaltshop.pl [dostęp 2017-11-14] (pol.).
  5. a b c OLiS: sprzedaż w okresie 14.08.2015 – 20.08.2015 [online], 27 sierpnia 2015 [dostęp 2015-08-27] (pol.).
  6. a b c Złote płyty CD przyznane w 2018 roku [online], Związek Producentów Audio-Video [dostęp 2018-07-26] (pol.).
  7. a b c Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności. zpav.pl. [dostęp 2020-09-08].
  8. a b Znalazłem studio na Muranowie i udało mi się skończyć angielską EPkę o tytule „Young Hems” [online], Genius [dostęp 2018-09-24] (ang.).
  9. Right hand on the mic, my teeth crooked / I saw the spark up in your heart and then I took it [online], Genius [dostęp 2018-09-24] (ang.).
  10. Taco Hemingway w Trójce (Audycja „Tony z Betonu”) 27.06.2015. MacieXMusic 2015-06-28. [dostęp 2018-01-31].
  11. a b c d e f Taco Hemingway – „Trójkąt warszawski” [online], discogs.com [dostęp 2016-07-27] (ang.).
  12. Puszczamy temat w eter, ze stresu ja nadal siny / Bo nazajutrz koncert... W kawiarni w PKiNie / Wchodzę na scenę mając nadzieję, że trema minie [online], Genius [dostęp 2018-09-24] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-21] (ang.).
  13. a b Nagle eksplozja w końcu gdy Jonek nakręcił „6 zer” [online], Genius [dostęp 2018-09-24] (ang.).
  14. „Umowa o dzieło” Taco Hemingwaya także na płycie CD [online], cgm.pl [dostęp 2015-09-02] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-23] (pol.).
  15. Taco Hemingway – „Trójkąt warszawski” [online], olis.onyx.pl [dostęp 2016-07-27] (pol.).
  16. a b Taco Hemingway – „Trójkąt warszawski” [online], Discogs [dostęp 2017-11-14] (ang.).
  17. Taco Hemingway – „Trójkąt warszawski” [online], Discogs [dostęp 2018-09-24] (ang.).
  18. Taco Hemingway rusza jutro w trasę po Polsce [online], glamrap.pl [dostęp 2018-03-21] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-06] (pol.).
  19. a b c d e f PZPN, panie rezyseze. „Trójkąt warszawski” – recenzja [online], goodkid.pl [dostęp 2018-03-21] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-08] (pol.).
  20. Rafał Samborski, Recenzja Taco Hemingway „Umowa o dzieło”: Rzemieślnik na śmieciówce [online] [dostęp 2018-10-08] (pol.).
  21. Taco Hemingway – „Umowa o dzieło” [online], kultura.onet.pl, 26 sierpnia 2015 [dostęp 2018-10-08] (pol.).
  22. Rafał Samborski, Recenzja Taco Hemingway „Szprycer”: To strata czasu [online] [dostęp 2018-10-18] (pol.).
  23. Zeszło EPek ponad dziesięć patoli / Między nami spoko, weszło drugie miejsce na OLiS [online], Genius [dostęp 2017-11-14] (ang.).
  24. a b ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia – Olis miesięczny – Archiwum [online], sierpień 2015 [dostęp 2015-09-15] (pol.).
  25. Taco Hemingway [online], YouTube [dostęp 2018-10-08] (pol.).
  26. a b Najlepsze polskie okładki płyt 2015 [online], okladki.net [dostęp 2018-03-21] (pol.).
  27. Szlugi I Kalafiory by Taco Hemingway Trójkąt Warszawski Self-released 2014 [online], whosampled.com [dostęp 2016-07-27] (ang.).
  28. a b (Przerywnik) by Taco Hemingway Trójkąt Warszawski N 2014 [online], whosampled.com [dostęp 2016-07-27] (ang.).
  29. a b Marsz, Marsz by Taco Hemingway Trójkąt Warszawski Self-released 2014 [online], whosampled.com [dostęp 2016-07-27] (ang.).
  30. Trójkąt by Taco Hemingway Trójkąt Warszawski – 2014 [online], whosampled.com [dostęp 2016-07-27] (ang.).
  31. 900729 by Taco Hemingway Trójkąt Warszawski Asfalt 2015 [online], whosampled.com [dostęp 2016-07-27] (ang.).
  32. Jak powstaje OLiS [online], Związek Producentów Audio-Video [dostęp 2018-07-27] (pol.).
  33. OLiS: sprzedaż w okresie 28.08.2015 – 03.09.2015 [online], 10 września 2015 [dostęp 2015-09-10] (pol.).
  34. OLiS: sprzedaż w okresie 04.09.2015 – 10.09.2015 [online], 17 września 2015 [dostęp 2015-09-17] (pol.).
  35. OLiS: sprzedaż w okresie 02.10.2015 – 08.10.2015 [online], 15 października 2015 [dostęp 2015-10-15] (pol.).
  36. a b c d OLiS: sprzedaż w okresie 09.10.2015 – 15.10.2015 [online], 22 października 2015 [dostęp 2015-10-22] (pol.).
  37. OLiS: sprzedaż w okresie 13.07.2018 – 19.07.2018 [online], ZPAV [dostęp 2018-07-26] (pol. • ang.).
  38. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  39. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  40. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  41. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  42. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  43. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  44. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  45. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  46. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  47. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  48. a b Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  49. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  50. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  51. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  52. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  53. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  54. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  55. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  56. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  57. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  58. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  59. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  60. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  61. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart [online], olis.onyx.pl [dostęp 2022-02-08].
  62. OLiS: sprzedaż w okresie 31.12.2021 – 06.01.2022 [online], ZPAV [dostęp 2022-02-09] (pol. • ang.).
  63. Oficjalna lista sprzedaży OLiS - Sierpień. ZPAV, 2021-10-21. [dostęp 2021-10-21].
  64. ZPAV - OLiS 2021. www.zpav.pl. [dostęp 2022-10-22].
  65. a b Regulamin przyznawania wyróżnień [online], Związek Producentów Audio-Video [dostęp 2018-08-01] (pol.).
  66. Platynowe płyty CD przyznane w 2021 roku [online], ZPAV [dostęp 2021-10-08].