Toshirō Mifune – Wikipedia, wolna encyklopedia

Toshirō Mifune
三船 敏郎
Ilustracja
Toshirō Mifune w 1954
Data i miejsce urodzenia

1 kwietnia 1920
Qingdao

Data i miejsce śmierci

24 grudnia 1997
Mitaka

Zawód

aktor, reżyser, producent filmowy

Współmałżonek

Sachiko Yoshimine (1950–1995, jej śmierć)

Lata aktywności

1947–1995

Odznaczenia
Złote Promienie ze Wstęgą Orderu Świętego Skarbu (Japonia, od 2003) Medal Honoru (褒章) Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja)
podpis

Toshirō Mifune (jap. 三船 敏郎 Mifune Toshirō; ur. 1 kwietnia 1920 w Qingdao, zm. 24 grudnia 1997 w Mitace) – jeden z najpopularniejszych i najlepiej rozpoznawanych na świecie aktorów japońskich, także producent.

W filmie Piekło na Pacyfiku, 1968

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w chińskim mieście Qingdao. W Chinach służył w armii japońskiej do 1945 r. Po wojnie powrócił do Japonii, gdzie w 1946 r. zadebiutował w filmie. W 1948 r. wziął udział w castingu do filmu Akiry Kurosawy Pijany anioł.

Grób Toshiro Mifune w Kawasaki

Mifune wystąpił w prawie stu siedemdziesięciu filmach. Najbardziej znany jest ze swych ról w dziełach Akiry Kurosawy z lat 50. i 60. Zagrał łącznie w szesnastu filmach reżyserowanych przez Kurosawę i siedmiu innych zrealizowanych według jego scenariuszy i to właśnie Kurosawa jest dzisiaj uważany za prawdziwego odkrywcę i kreatora jego talentu[1].

Początkowo zasłynął z ról bardzo ekspresyjnych i kontrastujących z dotychczas przyjętymi modelami japońskiej gry aktorskiej (policjant ze Zbłąkanego psa, gangster z Pijanego anioła). W późniejszym okresie jego aktorstwo ewoluowało w stronę stoickiej i oszczędnej gry (kreacje rōninów u Kurosawy, Inagakiego czy w filmach telewizyjnych własnej produkcji).

Po Rudobrodym Mifune pokłócił się z Kurosawą, w wyniku czego już nigdy więcej ze sobą nie współpracowali. Mimo to, w późniejszych latach wyrażali się o sobie nawzajem bardzo ciepło. Po tym konflikcie Mifune coraz częściej występował w produkcjach telewizyjnych, aby zapewnić byt swojej firmie, Mifune Productions.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Słodowski, Andrzej Roman: Gwiazdy światowego kina. Leksykon. Warszawa: Editions Spotkania, 1992. ISBN 83-85195-83-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]