Susan Solomon – Wikipedia, wolna encyklopedia

Susan Solomon
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 stycznia 1956
Chicago

Zawód, zajęcie

meteorolog

Narodowość

amerykańska

Tytuł naukowy

doktor

Alma Mater

Illinois Institute of Technology,
University of California, Berkeley

Małżeństwo

Barry Sidwell

Odznaczenia
Narodowy Medal Nauki (USA)

Susan Solomon (ur. 19 stycznia 1956 w Chicago) – amerykańska meteorolog i chemik atmosfery. Dzięki obserwacjom przeprowadzonym w Anatarktyce w 1986 i w 1987 była jednym z wiodących badaczy, którzy wytłumaczyli zjawisko dziury ozonowej i zwrócili uwagę na to, że polarne chmury stratosferyczne (ang. Polar Stratospheric Clouds – PSC) odgrywają kluczową rolę w transformacji i ubywaniu ozonu stratosferycznego. Hipoteza ta została potwierdzona w badaniach laboratoryjnych i w pomiarach bezpośrednich.

Wykształcenie i praca[edytuj | edytuj kod]

Uzyskała doktorat w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w 1981. W roku 2006 była naukowcem w Chemical Sciences Division of the Earth System Research Laboratory (ESRL).

W 2000 otrzymała Medal im. Carla-Gustafa Rossbiego od Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego za podstawowy wkład w zrozumienie chemii atmosfery i wyjaśnienie tajemnicy powstawania dziury ozonowej. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Nauk (ang. National Academy of Sciences, USA). W 1994 jej imieniem został nazwany lodowiecSolomon Glacier (78°23'S, 162°30'E) oraz przełęcz Solomon Saddle (78°23'S, 162°39'E). Napisała książkę The coldest march (Yale University Press, 2001). Jest odznaczona National Medal of Science, najwyższym odznaczeniem naukowym w USA. Badania Solomon miały kluczowy wpływ na przyjęcie Protokołu Montrealskiego, dotyczącego ochrony ozonu stratosferycznego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]