Salomon Jaszuński – Wikipedia, wolna encyklopedia

Salomon Jaszuński
Justyn, J. Rada, J. Bacewicz
Data i miejsce urodzenia

10 listopada 1902
Łódź

Data i miejsce śmierci

26 lipca 1938
nad Ebro

Przyczyna śmierci

poległ w bitwie

Zawód, zajęcie

językoznawca

Edukacja

Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie

Uczelnia

Uniwersytet Jagielloński

Partia

KPP

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari

Salomon Jaszuński pseud. Justyn, J. Rada, J. Bacewicz (ur. 10 listopada 1902 w Łodzi, zm. 26 lipca 1938 nad Ebro) – językoznawca, publicysta i działacz komunistyczny, uczestnik wojny domowej w Hiszpanii.

Syn kupca Ignacego i Rozalii Harkawi. Uczęszczał do gimnazjów w Łodzi i w Moskwie, a maturę zdał eksternistycznie w Wilnie w 1921, następnie studiował sanskryt i slawistykę na UJK we Lwowie i na UJ w Krakowie; był jednym z najzdolniejszych i najbardziej pracowitych seminarzystów Kazimierza Nitscha, pod którego kierunkiem napisał kilka artykułów opublikowanych w czasopiśmie „Język Polski”.

Działacz najbardziej lewicowej frakcji OMS „Życie”, członek Komitetu Okręgowego (KO) Związku Młodzieży Komunistycznej (ZMK; od 1930 KZMP), Krakowskiego Komitetu MOPR, a od 1925 członek KPP. Sekretarz okręgowy KPP w Krakowie, potem na Górnym Śląsku. Członek Redakcji Centralnej i Sekretariatu Krajowego KC KPP. Współpracownik „Przeglądu Społecznego”, legalnego pisma komunistycznego. Kierownik krajowej redakcji „Czerwonego Sztandaru”. Za działalność komunistyczną kilkakrotnie aresztowany i więziony, co uniemożliwiło mu ukończenie pracy doktorskiej. Aresztowany ponownie w 1931 r. Zwolniony za kaucją w 1932 r. Wysłany został przez KPP do Berlina, następnie do Kopenhagi, gdzie kontynuował działalność partyjną. W 1937 redagował w Paryżu „Dziennik Ludowy”, pismo dla polskiej emigracji.

Na początku 1938 wyjechał do Hiszpanii, gdzie brał udział w wojnie domowej jako zastępca komisarza politycznego Brygady im. Dąbrowskiego. Zginął w bitwie nad Ebro.

Odznaczony pośmiertnie Orderem Virtuti Militari V kl. w 1945[1]

Instytut Pamięci Narodowej umieścił informację na temat Salomona Jaszuńskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Stela: Polskie ordery i odznaczenia (Vol. II). Warszawa: 2008, s. 405
  2. Instytut Pamięci Narodowej, ul. Jaszuńskiego Salomona, „Instytut Pamięci Narodowej” [dostęp 2018-03-03] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]