Raimondas Rumšas – Wikipedia, wolna encyklopedia

Raimondas Rumšas
Data i miejsce urodzenia

14 stycznia 1972
Szyłokarczma

Obywatelstwo

litewskie

Raimondas Rumšas (ur. 14 stycznia 1972 w Szyłokarczmie) – litewski kolarz szosowy.

Rumšas został zawodowym kolarzem w roku 1996, rozpoczynając swoją karierę w polskiej drużynie Mróz. Zwrócił na siebie uwagę dzięki dobrej jeździe w górach. Po przejściu do Fassa Bortolo poprawił swoje umiejętności w jeździe na czas, przez co zwiększyły się jego szanse na zwycięstwa w wyścigach wieloetapowych. Jego największym sukcesem jest jak dotychczas 3. miejsce w generalnej klasyfikacji Tour de France 2002 za Lance Armstrongiem i Joseba Beloki.

Wynik ten został jednak przysłonięty przez aresztowanie żony kolarza w dzień po zakończeniu Tour de France 2002. W samochodzie Edity Rumšas celnicy znaleźli wiele niedozwolonych środków dopingujących. Edita Rumšas twierdziła, że medykamenty te są przeznaczone dla jej ciężko chorej matki.

W styczniu 2006 małżeństwo Rumšas otrzymało czteromiesięczny wyrok więzienia w zawieszeniu za rozprowadzanie nielegalnych substancji dopingujących. Dodatkowo Edita Rumšas została ukarana grzywną w wysokości 3000 euro. Wyrok 12 miesięcy więzienia w zawieszeniu otrzymał także polski lekarz, Krzysztof Ficek, który opiekował się kolarzem podczas Touru i przepisywał mu niedozwolone substancje.

Wszystkie jednak testy dopingowe Rumsasa podczas Touru 2002 miały wynik negatywny, w związku z czym nie odebrano mu trzeciego miejsca. Podczas Giro d’Italia 2003, kiedy to Rumšas ukończył wyścig na 6. pozycji, test krwi wykazał obecność EPO w organizmie kolarza. Z tego powodu UCI zawiesiła go na rok, a jego drużyna Lampre usunęła go ze swoich szeregów.

Aktualnie litewski „sportowiec roku 2002” jeździ w barwach małej włoskiej drużyny Parkpre Team i bierze udział w licznych wyścigach, w których wygrywa seriami. Mimo że nie należał do żadnej grupy zawodowej, w 2005 roku udało się mu zdobyć mistrzostwo swojego kraju w jeździe na czas oraz wicemistrzostwo w wyścigu szosowym. Dzięki temu, litewski Związek Kolarski planował zabrać Rumsasa na igrzyska olimpijskie do Pekinu.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Przynależność drużynowa[edytuj | edytuj kod]