Piecki (skały) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Piecki – skały na Łysinie w Masywie Trzech Koron w Pieninach Właściwych[1]. Są to zbudowane z wapieni żebra i pocięte żlebami ścianki na północnych urwiskach Łysiny. Wznoszą się ponad miejscem, które przez flisaków pienińskich nazywane jest Leniwe. Są to dzikie pienińskie ostępy. Znajdują się poza szlakami turystycznymi w Pienińskim Parku Narodowym, są trudno dostępne i przez ludzi odwiedzane bardzo rzadko[2].

Nazwa skał wywodzi się od starosłowiańskiego słowa piec oznaczającego grotę. Dawniej skały znane też były pod nazwą Przypiecki. Znajduje się w nich kilka niewielkich jaskiń[2].

Piecki są jedną z nielicznych ostoi jałowca sabińskiego. Jest tu też liczący około 900 krzewów gaj cisowy. Liczne okazy cisów rosną na trudno dostępnych półkach skalnych. Rejon Łysiny i Facimiecha ma bardzo duże znaczenie przyrodnicze. Skały porastają murawy górskie i kserotermiczne z okrzynem szerokolistnym i chryzantemą Zawadzkiego i lasy urwiskowe[2]. W 2016 r. znaleziono tu dwa gatunki rzadkich mchów podlegających ochronie: grzebieniowiec piórkowaty (Ctenidium molluscum) i miechera spłaszczona (Neckera complanata)[3].[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [online] [dostęp 2021-09-28].
  2. a b c Józef Nyka, Pieniny, wyd. IX, Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006, ISBN 83-915859-4-8.
  3. a b Grzegorz Vončina, Adam Stebel, Materiały do flory mchów (Bryophyta) pienińskiego pasa skałkowego (Karpaty Zachodnie), „Pieniny. Przyroda i człowiek”, 14, 2016, s. 79–89.