Peania – Wikipedia, wolna encyklopedia

Peania
Παιανία
ilustracja
Państwo

 Grecja

Administracja zdecentralizowana

Attyka

Region

Attyka

Jednostka regionalna

Attyka Wschodnia

Gmina

Peania

Powierzchnia

42,76 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


14 595

Nr kierunkowy

210

Kod pocztowy

19002

Tablice rejestracyjne

Z

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Peania”
Ziemia37°57′10″N 23°50′52″E/37,952778 23,847778
Strona internetowa

Peania (gr. Παιανία) – miasto w Grecji, w regionie Attyka, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Attyka Wschodnia. Siedziba gminy Peania. W 2011 roku liczyło 14 595 mieszkańców[1].

  • Centrum greckiego przemysłu elektronicznego: technika oświetleniowa[2], informatyka i telekomunikacja[3]. Na terenach pomiędzy Peanią a gminą Wari trwa budowa kolejnych obiektów, o deklarowanych ambicjach "greckiej doliny krzemowej"[4].
  • Międzynarodowe centrum wystawiennicze MEC[5] rokrocznie gości targi krajowe i międzynarodowe.
  • Sąsiedztwo autostrady Attiki Odos[6], łączącej graniczące z Peanią lotnisko "Eleftherios Venizelos", z Atenami i z Elefsiną. Jeden z węzłów drogowych Peanii dołącza do autostrady dwie trasy ekspresowe, wiodące do nadmorskich Wari i Warkizą oraz do Lawrio.
  • Szybka kolej podmiejska "Proastiakos", poprowadzona między nitkami autostrady, wiedzie przez aglomerację Aten, do Koryntu, Kiato, docelowo także do Patras.
  • Przy autostradzie, od strony portu lotniczego[7] duże centrum handlowe sieci Ikea, Kotsovolos, Factory Outlet, Leroy-Merlin i kilku mniejszych.
  • W pobliskim górskim zboczu Hymetu, w Grecji znanego jako Imitos, na wysokości 510 m n.p.m., leży najciekawsza z attyckich jaskiń, Kutuki (Κουτούκι). Jej korytarze, ze ścieżką zwiedzania o długości 350 m, wiodą do ciekawych form skalnych: "słoń", "koń", "wieża w Pizie", "statua wolności", "smok" i do komnaty centralnej, o średnicy około 60 m.[8][9]

Od lat 60. jaskinia i przyległe do niej muzeum podległy intensywnej eksploatacji turystycznej i pedagogicznej. Pociągnęło to za sobą zmianę flory jaskini, toteż w 2012 r. podjęto konserwację i przebudowę obiektu - do 2014 r. pozostanie nieczynny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Απογραφή Πληθυσμού - Κατοικιών 2011. ΜΟΝΙΜΟΣ Πληθυσμός
  2. Zakłady Schwabe Hellas
  3. duże zakłady produkcyjne, zaopatrujące operatorów greckich telefonii oraz akademickie centrum naukowo-techniczne AIT.
  4. strona internetowa. intldbc.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-12)]. seminarium, poświęconego tym projektom "Silicon Valley, Berlin or London? Greece. The alternative model, February 21, 2013".
  5. strona centrum wystawienniczego MEC
  6. strona autostrady. aodos.gr. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-25)]. ; mapa autostrady
  7. Jakkolwiek lotnisko i część towarzyszących mu centrów handlowych i handlowo-wystawienniczych położone są na terenie gminy Spata-Luca (gr.: δήμος Σπάτων-Λούτσας), jedyna sieć drogowa do nich prowadzi przez Peanię, a centrum handlowe leży w jej bezpośredniej bliskości
  8. informacja Ministerstwa Kultury (gr.)
  9. informacja. lyk-paian.att.sch.gr. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-22)]. i fotografie wymienionych tu form skalnych, na stronach gminy Peania.