Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostrowie Wielkopolskim – Wikipedia, wolna encyklopedia

Parafia Ostrów Wielkopolski
Ilustracja
Kościół parafialny.
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Siedziba

Ostrów Wielkopolski

Adres

ul. Kaliska 1/5
63-400 Ostrów Wielkopolski

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Ewangelicko-Augsburski w RP

Diecezja

pomorsko-wielkopolska

Kościół

Kościół Najświętszej Marii Panny w Ostrowie Wielkopolskim
Kaplica w domu parafialnym

Proboszcz

ks. Waldemar Gabryś[1]

Położenie na mapie Ostrowa Wielkopolskiego
Mapa konturowa Ostrowa Wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Ostrów Wielkopolski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Ostrów Wielkopolski”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Ostrów Wielkopolski”
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Ostrów Wielkopolski”
Ziemia51°38′59″N 17°49′03″E/51,649722 17,817500

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostrowie Wielkopolskimewangelicko-augsburska parafia w Ostrowie Wielkopolskim, należąca do diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Mieści się przy ulicy Kaliskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za początek historii protestantów w Ostrowie można przyjąć sprowadzenie do miasta przez Franciszka Bielińskiego, w pierwszej połowie XVIII wieku, grupy niemieckich rzemieślników z Głogowa – osiadający tutaj Niemcy byli na ogół ewangelikami, a wśród Polaków w Ostrowie protestanci byli nielicznie reprezentowani. Początkowo był w mieście tylko cmentarz, nie było ani kościoła, ani nawet duchownego. Po posługę jeżdżono na Śląsk lub do pobliskich Zdun. Wprowadzenie przez Stanisława Augusta swobód religijnych otworzyło drogę do oficjalnego utworzenia w 1768 parafii, pierwsze nabożeństwo w Ostrowie odprawiono jednak dopiero w 1775 roku. W 1778 roku oddano do użytku kościół. W całym XIX wieku oddano do użytku kilka innych budynków i cmentarzy (ostatnia nekropolia w roku 1911). Na czas budowy świątyni przypadał też okres największego udziału protestantów w ludności miasta (50%, Ostrów zwano wówczas Niemieckim), w początkach XX wieku ewangelicy stanowili 30% mieszkańców, obecnie jest to kilkanaście rodzin w mieście i okolicy.

Do najwybitniejszych duchownych związanych z ostrowską parafią ewangelicką należeli między innymi Berthold Harhausen, Arthur Rhode i Theodor Wotschke. W latach 70. administratorem parafii ewangelickiej św. Trójcy był Paweł Anweiler, późniejszy biskup cieszyński.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ostrów Wlkp. [w:] Diecezje i parafie [on-line]. Luteranie.pl. [dostęp 2014-04-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Parafia Ostrów Wielkopolski. Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. [dostęp 2014-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  • Ostrów Wielkopolski – dzieje miasta i regionu, praca zbiorowa, Poznań 1990
  • Jarosław Biernaczyk, Gmina ewangelicka, w: Alma Mater Ostroviensis – Księga Pamięci – Non Omnis Moriar, tom X, Ostrów Wielkopolski 2003
  • Marek Olejniczak, Bedeker Ostrowski, Ostrów Wielkopolski 2004
  • Alma Mater Ostroviensis – Księga Pamięci – Non Omnis Moriar, praca zbiorowa pod. red. Jarosława Biernaczyka, Krystiana Niełacnego, Edwarda Szperzyńskiego, Ostrów Wielkopolski 1996-2005