Parafia św. Antoniego w Łaźniewie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Parafia pw. św. Antoniego z Padwy
w Łaźniewie
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Łaźniew

Adres

al. Księży Orionistów 1
05-870 Błonie

Data powołania

7 października 1950

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

warszawska

Dekanat

błoński

Kościół

Matki Bożej Częstochowskiej

Nadzór

Orioniści

Proboszcz

ks. Kazimierz Poręba FDP.

Wezwanie

św. Antoniego

Wspomnienie liturgiczne

13 czerwca

Położenie na mapie gminy Błonie
Mapa konturowa gminy Błonie, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Łaźniewie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Łaźniewie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Łaźniewie”
Położenie na mapie powiatu warszawskiego zachodniego
Mapa konturowa powiatu warszawskiego zachodniego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Łaźniewie”
Ziemia52°13′07″N 20°40′12″E/52,218611 20,670000
Strona internetowa

Parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Łaźniewierzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu błońskiego, archidiecezji warszawskiej, metropolii warszawskiej Kościoła katolickiego, w Łaźniewie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia pw. św.Antoniego w Łaźniewie została erygowana 7 października 1950 r., przez prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Dekret erekcyjny wszedł w życie 22 października 1950 r. Funkcję świątyni parafialnej spełniała kaplica utworzona z dwóch dużych pokoi. 5 maja 1958 r. została rozpoczęta budowa nowego kościoła, który po 13 miesiącach został oddany w stanie surowym do użytku. Kościół zbudowano według projektu architekta włoskiego pochodzenia Andrzeja Boni. 19 czerwca 1960 r. prymas Polski Stefan Wyszyński poświęcił ukończoną połowę kościoła.

Pierwszym proboszczem i budowniczym był ks. Mariusz Zanatta FDP z pochodzenia Włoch. Opiekę nad parafią sprawują księża Orioniści.

Obszar parafii[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą wierni z miejscowości:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]