Offa (król Mercji) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Offa
Ilustracja
Wizerunek króla Offy (ok. 1380)
Faksymile
Wzmianka o królu Offie w Kronice anglosaskiej
król Mercji
Okres

od 757
do 796

Poprzednik

Aethelbald

Następca

Coenwulf

król Kentu
Okres

od 785
do 796

Poprzednik

Ealhmund

Następca

Eadbert II

król Anglii Wschodniej
Okres

od 794
do 796

Poprzednik

Aethelbert

Następca

Eadwald

Dane biograficzne
Data śmierci

26 lipca 796

Moneta
moneta
Moneta z wizerunkiem króla Offy

Offa (ur. ?, zm. 26 lipca 796) – król Mercji od 757, był jednym z najpotężniejszych władców we wczesnoanglosaskiej historii Anglii. Doprowadził swoje królestwo, które rozpościerało się nad całą południową Anglią do szczytu potęgi oraz politycznej jedności, jakiej nie udało się osiągnąć jakiemukolwiek innemu państwu w okresie anglosaskim[1][2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Drzewo genealogiczne króla Offy

Należał do dynastii panującej w Mercji od wieków. Władzę przejął w wyniku wojny domowej, która nastąpiła po zamordowaniu jego kuzyna, króla Aethelbalda[1].

Podział na diecezje za rządów Offy

Podboje[edytuj | edytuj kod]

Stworzył duże państwo rozciągające się na większą część Anglii. Udało mu się podbić wszystkie królestwa anglosaskie na południe od Yorkshire. Osiągnął to dzięki bezlitosnemu tłumieniu oporu kilku mniejszych królestw graniczących z Mercją, Pomniejsi władcy sąsiadujący od wschodu i południa byli w zależności lennej od króla Mercji[1].

Dyplomacja i Kościół[edytuj | edytuj kod]

Wzrost potęgi Mercji w VIII w.

Swoje córki wydał za mąż za władców Wessexu i Nortumbrii. Nawiązywał stosunki z władcami w Europie kontynentalnej, gdyż chciał, aby tamtejsi władcy uznawali go za równego sobie monarchę. Pomimo sporów z Karolem Wielkim obaj władcy zawarli w 796 umowę handlową. Utrzymywał również przyjazne stosunki z papieżem Hadrianem I, któremu umożliwił zwiększenie kontroli nad angielskim Kościołem. Dzięki czemu biskup Rzymu przychylił się do jego prośby i utworzył arcybiskupstwo w Lichfield. Ta zmiana w organizacji kościelnej uwalniała Kościół Mercji od zwierzchnictwa arcybiskupa Canterbury w królestwie Kentu, który należał do wrogów Offy.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Pomiędzy Mercją a Walią wzniósł wielki wał ziemny znany jako Wał Offy[2]. Przeprowadził też reformę monetarną, która była jednym z najtrwalszych dokonań tego władcy, gdyż nowe zasady dotyczące monet stosowano w Anglii przez następne wieki. Od tej pory na monetach wybijano imię króla jak i imię wraz z tytułem mincerza odpowiedzialnego za jakość pieniądza[1]. Dbał również o rozwój szkolnictwa, wspierając szkoły przyklasztorne poprzez nadawanie praw do ściągania dziesięcin[3].

Moneta przedstawiająca żonę króla Offy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Encyclopaedia Britannica ↓, Offa.
  2. a b Offa, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-02-08].
  3. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Macieja Salamona, 2005, Wielka Historia Świata Tom 4 Kształtowanie średniowiecza, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ss. 80, ISBN 83-85719-85-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]