Most (miasto w Czechach) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Most
Ilustracja
Widok ogólny
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Czechy

Kraj

 ustecki

Data założenia

X wiek

Prawa miejskie

połowa XII wieku

Burmistrz

Jan Paparega

Powierzchnia

86,94 km²

Wysokość

233 m n.p.m.

Populacja (2008)
• liczba ludności
• gęstość


67 216
773 os./km²

Kod pocztowy

434 01

Tablice rejestracyjne

U

Podział miasta

8 dzielnic

Położenie na mapie kraju usteckiego
Mapa konturowa kraju usteckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Most”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Most”
Ziemia50°30′15″N 13°38′20″E/50,504167 13,638889
Strona internetowa

Most (niem. Brüx, łac. Pons) – miasto statutarne w północno-zachodnich Czechach, w Kotlinie Mosteckiej, nad rzeką Bíliną. Leży w kraju usteckim, będąc stolicą powiatu Most.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Został założony w X wieku na szlaku handlowym z Pragi do Freibergu. W poł. XIII stulecia powstał zamek na wzgórzu Hněvín, a osada uzyskała prawa miejskie. Przez następne stulecia miasto rozwijało się dzięki handlowi oraz uprawie winogron. Upadek ośrodka spowodowała wojna trzydziestoletnia. W XIX wieku w rejonie Mostu odkryto złoża węgla. Było to impulsem do szybkiego rozwoju miasta – powstały liczne zakłady przemysłowe (nie tylko kopalnie) przy których zbudowano nowe dzielnice, doprowadzono linię kolejową, utworzono sieć tramwajową, wybudowano wiele gmachów użyteczności publicznej, znacząco wzrosła też liczba mieszkańców.

W 1964 podjęto decyzję o przeniesieniu miasta na nowe miejsce w celu eksploatacji złóż węgla brunatnego znajdujących się pod miastem. W latach 60. i 70. całkowicie zniszczono historyczne centrum Mostu, budując na południe od niego „nowy Most”, którego zabudowę tworzą przede wszystkim bloki mieszkalne.

Zamek Hněvín
SHD Komes

Pomimo długiej historii, na skutek likwidacji śródmieścia w II poł. XX wieku Most posiada bardzo mało zabytków. Są to: gotycka kaplica i barokowy szpital św. Ducha, zamek Hněvín z przełomu XIX i XX wieku wzorowany na średniowiecznym zamku zniszczonym w czasie wojny trzydziestoletniej, kościół Wniebowzięcia NMP z XVI wieku (przeniesiony w latach 60. XX w. na obecne miejsce), krematorium z lat 1923–1924, cmentarz z nagrobkami, rzeźbami i innymi zabytkami ruchomymi przeniesionymi ze zlikwidowanych cmentarzy i kościołów w „starym Moście”, a także kilka budynków z przełomu XIX i XX wieku położonych poza dawnym centrum miasta.

Most pełni funkcję regionalnego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, akademickiego (m.in. Wyższa Szkoła Finansów i Administracji), handlowo-usługowego i kulturalnego.

Miasto powszechnie znane jest z kompleksu sportowego zwanego „trzema dromami”, składającego się z: Aquadromu (aquapark), Hipodromu (hipodrom) i Autodromu (tor wyścigowy), klubu piłkarskiego SIAD Most, a także mierzącego 96 m biurowca SHD Komes – trzeciego najwyższego wieżowca w Czechach (i najwyższego poza Pragą).

Jest to również ważny w skali kraju węzeł drogowy (drogi krajowe I/13, I/15 i I/27 oraz droga wojewódzka nr 255) i kolejowy (linia Uścia nad ŁabąChomutov oraz Most–Cieplice). 3,5 km na północ od miasta znajduje się lotnisko sportowe. W mieście funkcjonuje, wspólna z sąsiednim Litvínovem, komunikacja autobusowa i tramwajowa (w latach 1946–1959 także trolejbusowa).

Według danych na 1 maja 2008 liczba ludności Mostu wynosi 67 216 osób, a powierzchnia – 86,94 km².

Urodzeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie urodzeni w Moście (Czechy).

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]