Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce 2008 – Wikipedia, wolna encyklopedia
| |||
Data | 4–6 lipca 2008 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | |||
Stadion |
84. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które zostały rozegrane w Szczecinie, na Stadionie im. Wiesława Maniaka, w dniach od 4 do 6 lipca 2008 roku[1].
Rezultaty[edytuj | edytuj kod]
NR – rekord Polski | NL – najlepszy wynik w Polsce w sezonie | SB – najlepszy wynik w sezonie | PB – rekord życiowy |
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Chód na 50 km[edytuj | edytuj kod]
Zawody mistrzowskie w chodzie na 50 kilometrów mężczyzn odbyły się 29 marca w Dudincach na Słowacji.
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Chód na 50 km | Grzegorz Sudoł AZS-AWF Kraków | 3:45:47 | Artur Brzozowski Znicz Biłgoraj | 3:59:43 | Maciej Rosiewicz UKS 12 Kalisz | 4:00:53 |
Biegi przełajowe[edytuj | edytuj kod]
80. mistrzostwa Polski w biegach przełajowych rozegrano 16 marca w Kwidzynie. Kobiety rywalizowały na dystansie 4 km, a mężczyźni na 8 km.
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg przełajowy (8 km) | Marcin Chabowski Wejher Wejherowo | 24:13 | Karol Rzeszewicz Zantyr Sztum | 24:16 | Rafał Wójcik KKL Kielce | 24:22 |
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg przełajowy (4 km) | Katarzyna Kowalska Vectra Włocławek | 13:14 | Dominika Główczewska SKL Sopot | 13:33 | Agnieszka Ciołek AZS-AWF Wrocław | 13:54 |
Maraton[edytuj | edytuj kod]
Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn zostały rozegrane 13 kwietnia w Dębnie.
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Maraton | Henryk Szost Grunwald Poznań | 2:11:58 | Rafał Wójcik KKL Kielce | 2:13:02 | Adam Draczyński Grunwald Poznań | 2:13:27 |
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Maraton | Monika Drybulska Grunwald Poznań | 2:33:42 | Edyta Lewandowska RKS Łódź | 2:36:22 | Ewa Grzesik LKS Polkowice | 3:07:41 |
Bieg na 10 000 m[edytuj | edytuj kod]
Zawody mistrzowskie w biegu na 10 000 metrów kobiet i mężczyzn odbyły się 3 maja w Kozienicach.
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 10 000 m | Marcin Chabowski Wejher Wejherowo | 28:44,09 | Michał Smalec Podlasie Białystok | 28:57,73 | Artur Kozłowski MULKS-MOS Sieradz | 29:17:82 |
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 10 000 m | Wioletta Frankiewicz AZS-AWF Kraków | 32:53,67 | Agnieszka Ciołek AZS-AWF Wrocław | 34:32,09 | Eliza Gawryluk AZS UWM Olsztyn | 34:39,23 |
Wieloboje[edytuj | edytuj kod]
Mistrzostwa w dziesięcioboju mężczyzn i w siedmioboju kobiet zostały rozegrane 6 i 7 czerwca w Zielonej Górze.
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Dziesięciobój | Marcin Dróżdż Zawisza Bydgoszcz | 7637 pkt. | Dawid Pyra AZS-AWF Wrocław | 7597 pkt. | Łukasz Płaczek Zawisza Bydgoszcz | 7401 pkt. |
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Siedmiobój | Kamila Chudzik AZS-AWFiS Gdańsk | 6494 pkt. | Elżbieta Druzd AZS-AWF Warszawa | 5310 pkt. | Karolina Szablewska Zawisza Bydgoszcz | 5112 pkt. |
Chód na 20 km[edytuj | edytuj kod]
Mistrzostwa w chodzie na 20 kilometrów kobiet i mężczyzn zostały rozegrane 22 czerwca w Rumi.
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Chód na 20 km | Grzegorz Sudoł AZS-AWF Kraków | 1:23:01 | Rafał Fedaczyński AZS-AWF Katowice | 1:23:44 | Rafał Augustyn AZS-AWF Kraków | 1:24:00 |
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Chód na 20 km | Agnieszka Dygacz AZS-AWF Katowice | 1:34:57 | Katarzyna Kwoka Resovia Rzeszów | 1:36:34 | Paulina Buziak Sokół Mielec | 1:40:44 |
Bieg 24-godzinny[edytuj | edytuj kod]
Pierwsze mistrzostwa Polski mężczyzn w biegu 24 godzinnym odbyły się w czerwcu w Krakowie[2].
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg 24-godzinny | Waldemar Pędzich ALKS Kurp Ostrołęka | 243 km 621 m | Tadeusz Ruta WKB Meta Lubliniec | 234 km 801 m | August Jakubik Pogoń Ruda Śląska | 226 km 20 m |
Półmaraton[edytuj | edytuj kod]
Mistrzostwa Polski w półmaratonie rozegrano 7 września w Pile.
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Półmaraton | Artur Kozłowski MULKS-MOS Sieradz | 1:04:29 | Michał Kaczmarek Grunwald Poznań | 1:04:46 | Paweł Ochal MUKS Bydgoszcz | 1:04:53 |
Kobiety[edytuj | edytuj kod]
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Półmaraton | Agnieszka Gortel AKS Chorzów | 1:14:48 | Edyta Lewandowska RKS Łódź | 1:14:54 | Marzena Kłuczyńska AZS Poznań | 1:15:20 |
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Edycje mistrzostw Polski seniorów [online], Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki [dostęp 2015-01-06] (pol.).
- ↑ Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym [online], Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki [dostęp 2014-09-15] (pol.).
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- Henryk Kurzyński, Leszek Luftman, Janusz Rozum, Maciej Rychwalski, Andrzej Socha: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1922-2011. Konkurencje kobiece. Bydgoszcz: Komisja Statystyczna PZLA, 2011. ISBN 978-83-934369-0-3.