Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2011 – Wikipedia, wolna encyklopedia
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | |||
Otwarcie | |||
Zamknięcie (finał) | |||
Liczba drużyn | 24 (z 5 konfederacji) | ||
Liczba aren | 8 (w 8 miastach) | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 98 | ||
Liczba bramek | 5390 (55 na mecz) | ||
Król strzelców | |||
Najlepszy zawodnik (MVP) | |||
Strona internetowa |
22. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn – turniej, który odbył się w Szwecji od 13 do 30 stycznia 2011. W mistrzostwach wzięły udział 24 zespoły – automatycznie do czempionatu zakwalifikowała się reprezentacja Francji jako mistrz świata z 2009, Szwecja jako organizator imprezy oraz trzy pierwsze zespoły mistrzostw Europy z 2010: Francja, Chorwacja oraz Islandia. Z uwagi na to, że Francuzi bronili w Szwecji mistrzostwa i uzyskali automatyczną kwalifikację już w 2009, do turnieju zakwalifikowała się drużyna, która na ostatnich mistrzostwach Starego Kontynentu zajęła czwartą pozycję, czyli Polska. Pozostałych 9 zespołów z Europy wyłonionych zostało w turnieju klasyfikacyjnym, który odbył się w czerwcu 2010.
Mistrzostwo świata obroniła reprezentacja Francji, która pokonała po dogrywce reprezentację Danii 37:35 i wywalczyła awans do igrzysk olimpijskich w Londynie.
Zespoły[edytuj | edytuj kod]
Kraj | Strefa kwalifikacyjna | Mistrzostwa 2009 | Najlepszy wynik |
---|---|---|---|
Szwecja | Gospodarz | 7 miejsce | Mistrzostwo (1954, 1958, 1990, 1999) |
Francja | Mistrz Świata 2009 | Mistrzostwo | Mistrzostwo (1995, 2001, 2009) |
Chorwacja | Mistrzostwa Europy 2010 – 2 miejsce | 2. miejsce | Mistrzostwo (2003) |
Islandia | Mistrzostwa Europy 2010 – 3 miejsce | – | 5. miejsce (1997) |
Polska | Mistrzostwa Europy 2010 – 4 miejsce | 3. miejsce | 2. miejsce (2007) |
Austria | Europa – Play-off | – | 2. miejsce (1938) |
Norwegia | Europa – Play-off | 9. miejsce | 6. miejsce (1958) |
Węgry | Europa – Play-off | 6. miejsce | 2. miejsce (1986) |
Niemcy | Europa – Play-off | 5. miejsce | Mistrzostwo (1938, 1978, 2007) |
Słowacja | Europa – Play-off | 10. miejsce | 10. miejsce (2009) |
Serbia | Europa – Play-off | 8. miejsce | Mistrzostwo (1986) |
Rumunia | Europa – Play-off | 15. miejsce | Mistrzostwo (1961, 1964, 1970, 1974) |
Dania | Europa – Play-off | 4. miejsce | 2. miejsce (1967) |
Hiszpania | Europa – Play-off | 13. miejsce | Mistrzostwo (2005) |
Korea Południowa | Mistrzostwa Azji 2010 – 1 miejsce | 12. miejsce | 8. miejsce (1997) |
Bahrajn | Mistrzostwa Azji 2010 – 2 miejsce | debiutant | |
Japonia | Mistrzostwa Azji 2010 – 3 miejsce | – | 10. miejsce (1970) |
Tunezja | Mistrzostwa Afryki 2010 – 1 miejsce | 17. miejsce | 4. miejsce (2005) |
Egipt | Mistrzostwa Afryki 2010 – 2 miejsce | 14. miejsce | 4. miejsce (2001) |
Algieria | Mistrzostwa Afryki 2010 – 3 miejsce | 19. miejsce | 13. miejsce (1999) |
Argentyna | Mistrzostwa Ameryki 2010 – 1 miejsce | 18. miejsce | 15. miejsce (2001) |
Brazylia | Mistrzostwa Ameryki 2010 – 2 miejsce | 21. miejsce | 13. miejsce (1958) |
Chile | Mistrzostwa Ameryki 2010 – 3 miejsce | debiutant | |
Australia | Mistrz Oceanii | 24. miejsce | 21. miejsce (2001) |
Obiekty[edytuj | edytuj kod]
Malmö | Göteborg | |
---|---|---|
Malmö Arena | Scandinavium | |
Pojemność: 13 700 | Pojemność: 12 044 | |
Linköping | Lund | |
Cloetta Center | FFS Arena | |
Pojemność: 8 500 | Pojemność: 3 000 | |
Jönköping | Skövde | |
Kinnarps Arena | Arena Skövde | |
Pojemność: 7 000 | Pojemność: 2 500 | |
Kristianstad | Norrköping | |
Kristianstad Arena | Himmelstalundshallen | |
Pojemność: 4 500 | Pojemność: 4 300 | |
Eliminacje[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Składy[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Koszyki[edytuj | edytuj kod]
Koszyk 1 | Koszyk 2 | Koszyk 3 | Koszyk 4 | Koszyk 5 | Koszyk 6 |
---|---|---|---|---|---|
Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]
Grupa A | Grupa B | Grupa C | Grupa D |
---|---|---|---|
Faza wstępna[edytuj | edytuj kod]
Grupa A (Kristianstad, Lund)[edytuj | edytuj kod]
Zespół | M | Z | R | P | G + | G - | +/- | Pkt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Francja | 5 | 4 | 1 | 0 | 159 | 106 | 53 | 9 |
Hiszpania | 5 | 4 | 1 | 0 | 139 | 110 | 29 | 9 |
Niemcy | 5 | 3 | 0 | 2 | 151 | 125 | 26 | 6 |
Tunezja | 5 | 1 | 0 | 4 | 114 | 137 | -23 | 2 |
Egipt | 5 | 1 | 0 | 4 | 115 | 139 | -24 | 2 |
Bahrajn | 5 | 1 | 0 | 4 | 105 | 166 | -61 | 2 |
3. | 14 stycznia 2011 18:00 | 32:19 | Kristianstad Arena, Kristianstad Sędziowie: Per Olesen, Lars Ejby Pedersen Widzów: 2500 | ||
Karabatić 6 4× 1× 1× | (15:9) raport | 6 Megannem 7× 2× 1× |
5. | 14 stycznia 2011 18:15 | 30:25 | Färs & Frosta Sparbank Arena, Lund Sędziowie: Václav Horáček, Jiří Novotný Widzów: 1410 | ||
Gensheimer 9 2× 4× | (15:12) raport | 6 El Ahmar 2× 3× |
8. | 14 stycznia 2011 20:15 | 33:22 | Kristianstad Arena, Kristianstad Sędziowie: Jesus Nilson Aires Menezes, Rogério Aparecido Pinto | ||
Garabaya, Parrondo, Juanín García 4 3× 2× | (16:8) raport | 5 Madan 7× 3× |
19. | 16 stycznia 2011 16:15 | 18:38 | Kristianstad Arena, Kristianstad Sędziowie: Carlos María Marina, Darío Leonel Minore | ||
Madan, Al Sayyad 4 5× 2× | (9:20) raport | 9 Kaufmann 3× 3× |
20. | 16 stycznia 2011 17:30 | 18:21 | Färs & Frosta Sparbank Arena, Lund Sędziowie: Nenad Krstič, Peter Ljubič Widzów: 1820 | ||
Megannem, Tej 4 5× 3× | (7:9) raport | 5 A.Entrerríos 3× 3× |
22. | 16 stycznia 2011 18:45 | 19:28 | Kristianstad Arena, Kristianstad Sędziowie: Kenneth Abrahamsen, Arne Kristiansen | ||
El Ahmar 4 5× 3× | (8:12) raport | 5 Guigou 4× 2× |
30. | 17 stycznia 2011 18:30 | 26:24 | Kristianstad Arena, Kristianstad Sędziowie: Per Olesen, Lars Ejby Pedersen Widzów: 3247 | ||
Aguinagalde, García, Romero 5 7× 1× | (13:13) raport | 4 Gensheimer, Glandorf 9× 3× 2× |
34. | 17 stycznia 2011 20:30 | 41:17 | Färs & Frosta Sparbank Arena, Lund Sędziowie: Omar Al-Marzouqi, Mohammad Rashid Al-Nuaimi Widzów: 850 | ||
Joli 11 3× 3× | (23:10) raport | 3 Al Sayyad 2× 1× 1× |
35. | 17 stycznia 2011 20:45 | 23:27 | Kristianstad Arena, Kristianstad Sędziowie: Václav Horáček, Jiří Novotný Widzów: 3247 | ||
Ayed 7 10× 3× 1× | (10:11) raport | 10 El Ahmar 5× 3× |
43. | 19 stycznia 2011 18:00 | 21:28 | Färs & Frosta Sparbank Arena, Lund Sędziowie: Carlos María Marina, Darío Leonel Minore Widzów: 950 | ||
Al Sayyad 6 5× 3× | (12:15) raport | 7 Tej 5× 4× |
45. | 19 stycznia 2011 18:15 | 23:30 | Kristianstad Arena, Kristianstad Sędziowie: Václav Horáček, Jiří Novotný Widzów: 4148 | ||
Kraus 7 5× 3× | (10:13) raport | 5 Accambray 2× 3× |
47. | 19 stycznia 2011 20:30 | 31:18 | Kristianstad Arena, Kristianstad Sędziowie: Nenad Krstič, Peter Ljubič Widzów: 4148 | ||
Rocas 7 1× 2× | (14:9) raport | 5 Mamdouh 4× 3× 1× |
52. | 20 stycznia 2011 18:00 | 26:27 | Färs & Frosta Sparbank Arena, Lund Sędziowie: Mohsen Karbas-Chi, Majid Kolahdouzan Widzów: 750 | ||
Mabrouk 7 4× 3× | (16:15) raport | 9 Al Sayyad 3× 3× |
54. | 20 stycznia 2011 18:30 | 36:26 | Kristianstad Arena, Kristianstad Sędziowie: Michal Baďura, Jaroslav Ondogrecula Widzów: 3885 | ||
Hens 6 3× 3× | (15:12) raport | 6 Megannem 2× 3× 1× |
59. | 20 stycznia 2011 20:45 | 28:28 | Kristianstad Arena, Kristianstad Sędziowie: Per Olesen, Lars Ejby Pedersen Widzów: 3885 | ||
Guigou 6 4× 4× | (18:13) raport | 7 A. Entrerríos 4× 3× |
Grupa B (Linköping, Norrköping)[edytuj | edytuj kod]
Zespół | M | Z | R | P | G + | G - | +/- | Pkt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Islandia | 5 | 5 | 0 | 0 | 157 | 119 | 38 | 10 |
Węgry | 5 | 4 | 0 | 1 | 148 | 133 | 15 | 8 |
Norwegia | 5 | 3 | 0 | 2 | 139 | 136 | 3 | 6 |
Japonia | 5 | 2 | 0 | 3 | 141 | 161 | -20 | 4 |
Austria | 5 | 1 | 0 | 4 | 144 | 148 | -4 | 2 |
Brazylia | 5 | 0 | 0 | 5 | 131 | 163 | -32 | 0 |
2. | 14 stycznia 2011 17:00 | 32:26 | Himmelstalundshallen, Norrköping Sędziowie: Óscar Raluy López, Ángel Luis Sabroso Ramírez Widzów: 2753 | ||
Pálmarsson 8 4× 3× | (14:11) raport | 5 Mocsai 5× 3× 1× |
7. | 14 stycznia 2011 19:10 | 35:29 | Himmelstalundshallen, Norrköping Sędziowie: Kacem Mezian, Othmane Si Bachir Widzów: 2753 | ||
Myrhol 9 8× 2× | (18:13) raport | 7 Kadoyama 1× 3× |
12. | 14 stycznia 2011 21:30 | 34:24 | Himmelstalundshallen, Norrköping Sędziowie: Lars Geipel, Marcus Helbig Widzów: 2753 | ||
Wilczynski 9 4× 3× | (17:13) raport | 4 Bortolini, Santos 2× 3× |
14. | 15 stycznia 2011 16:30 | 26:23 | Himmelstalundshallen, Norrköping Sędziowie: Lars Geipel, Marcus Helbig | ||
Ilyés, G. Iváncsik, T. Iváncsik 5 2× 3× | (14:16) raport | 7 Kjelling 4× 3× |
16. | 15 stycznia 2011 18:45 | 33:30 | Himmelstalundshallen, Norrköping Sędziowie: Óscar Raluy López, Ángel Luis Sabroso Ramírez | ||
Miyazaki 8 2× 3× | (18:11) raport | 8 Szilágyi 2× 3× |
18. | 15 stycznia 2011 21:00 | 26:34 | Himmelstalundshallen, Norrköping Sędziowie: Rickard Canbro, Mikael Claesson Widzów: 1600 | ||
Ribeiro 7 2× 3× | (12:19) raport | 11 Sigurðsson 3× 3× |
26. | 17 stycznia 2011 17:00 | 36:24 | Cloetta Center, Linköping Sędziowie: Nenad Nikolić, Dušan Stojković | ||
Harsányi 10 4× 3× 1× | (18:11) raport | 8 Bortolini 4× 2× |
31. | 17 stycznia 2011 19:10 | 33:27 | Cloetta Center, Linköping Sędziowie: Rickard Canbro, Mikael Claesson Widzów: 2700 | ||
Tvedten 10 3× 2× | (16:11) raport | 6 Bozovic 3× 3× |
36. | 17 stycznia 2011 21:30 | 36:22 | Cloetta Center, Linköping Sędziowie: Yalatima Nanga Couliabaly, Mamoudou Diabaté | ||
Sigurðsson 9 7× 3× | (22:8) raport | 5 Kadoyama 2× |
38. | 18 stycznia 2011 17:00 | 24:28 | Cloetta Center, Linköping Sędziowie: Rickard Canbro, Mikael Claesson Widzów: 1800 | ||
Miyazaki 5 3× | (8:13) raport | 9 G. Iváncsik 3× 2× |
40. | 18 stycznia 2011 19:10 | 26:25 | Cloetta Center, Linköping Sędziowie: Yalatima Nanga Couliabaly, Mamoudou Diabaté Widzów: 2717 | ||
Myrhol 7 4× 3× | (13:12) raport | 6 Pacheco 5× 3× |
42. | 18 stycznia 2011 21:30 | 23:26 | Cloetta Center, Linköping Sędziowie: Bogdan Nicolae Stark, Romeo Mihai Ștefan Widzów: 2612 | ||
Weber 8 9× 4× 2× | (16:11) raport | 7 Petersson 5× 3× |
50. | 20 stycznia 2011 17:00 | 32:33 | Cloetta Center, Linköping Sędziowie: Bogdan Nicolae Stark, Romeo Mihai Ștefan Widzów: 4252 | ||
Teixeira 8 3× 3× | (12:13) raport | 12 Suematsu 3× 2× |
55. | 20 stycznia 2011 19:10 | 29:22 | Cloetta Center, Linköping Sędziowie: Rickard Canbro, Mikael Claesson Widzów: 5817 | ||
Guðjónsson 7 5× 3× | (12:12) raport | 7 Tvedten 5× 4× |
60. | 20 stycznia 2011 21:30 | 30:32 | Cloetta Center, Linköping Sędziowie: Nenad Nikolić, Dušan Stojković Widzów: 2340 | ||
Szilágyi 7 3× 2× | (16:13) raport | 5 Császár, Törő 2× 4× |
Grupa C (Malmö, Lund)[edytuj | edytuj kod]
Zespół | M | Z | R | P | G + | G - | +/- | Pkt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dania | 5 | 5 | 0 | 0 | 181 | 117 | 64 | 10 |
Chorwacja | 5 | 3 | 1 | 1 | 148 | 109 | 39 | 7 |
Serbia | 5 | 2 | 1 | 2 | 139 | 139 | 0 | 5 |
Algieria | 5 | 2 | 0 | 3 | 100 | 109 | -9 | 4 |
Rumunia | 5 | 2 | 0 | 3 | 132 | 123 | 9 | 4 |
Australia | 5 | 0 | 0 | 5 | 77 | 180 | -103 | 0 |
4. | 14 stycznia 2011 18:00 | 27:21 | Malmö Arena, Malmö Sędziowie: Nordine Lazaar, Laurent Reveret Widzów: 6643 | ||
Štrlek 8 5× 3× | (11:13) raport | 7 Stamate 5× 3× |
9. | 14 stycznia 2011 20:15 | 47:12 | Malmö Arena, Malmö Sędziowie: Carlos María Marina, Darío Leonel Minore Widzów: 6643 | ||
L. Christiansen 8 2× 2× | (21:8) raport | 4 Calvert 5× 3× |
11. | 14 stycznia 2011 20:45 | 25:24 | Färs & Frosta Sparbank Arena, Lund Sędziowie: Omar Al-Marzouqi, Mohammad Rashid Al-Nuaimi Widzów: 1275 | ||
Vujin 6 3× 4× | (13:9) raport | 7 Berkous 2× 4× |
21. | 16 stycznia 2011 18:00 | 18:35 | Malmö Arena, Malmö Sędziowie: Mohsen Karbas-Chi, Majid Kolahdouzan | ||
Fletcher 5 6× 3× | (8:16) raport | 7 Vujin 7× 3× |
23. | 16 stycznia 2011 20:00 | 15:26 | Färs & Frosta Sparbank Arena, Lund Sędziowie: Jesus Nilson Aires Menezes, Rogério Aparecido Pinto Widzów: 1943 | ||
Berkous, Boultif 4 4× 3× | (11:11) raport | 6 Balić 6× 3× |
24. | 16 stycznia 2011 20:15 | 30:39 | Malmö Arena, Malmö Sędziowie: Michal Baďura, Jaroslav Ondogrecula | ||
Florea 7 2× 4× | (16:17) raport | 6 L. Christiansen 4× 3× |
27. | 17 stycznia 2011 18:00 | 14:15 | Färs & Frosta Sparbank Arena, Lund Sędziowie: Kenneth Abrahamsen, Arne Kristiansen Widzów: 920 | ||
Ghionea 7 4× 2× | (10:8) raport | 4 Berkous, Boultif 5× 2× |
28. | 17 stycznia 2011 18:00 | 42:15 | Malmö Arena, Malmö Sędziowie: Michal Baďura, Jaroslav Ondogrecula | ||
Musa 8 1× 1× | (19:9) raport | 3 Calvert, Fletcher, Subotic 3× 3× |
32. | 17 stycznia 2011 20:15 | 35:27 | Malmö Arena, Malmö Sędziowie: Nordine Lazaar, Laurent Reveret Widzów: 8164 | ||
M. Hansen 11 2× 3× | (16:14) raport | 7 Vujin 6× 3× |
44. | 19 stycznia 2011 18:00 | 24:24 | Malmö Arena, Malmö Sędziowie: Kenneth Abrahamsen, Arne Kristiansen Widzów: 7269 | ||
Nikčević 7 4× 4× | (13:12) raport | 8 Vori 2× 3× |
46. | 19 stycznia 2011 20:15 | 26:19 | Malmö Arena, Malmö Sędziowie: Mohsen Karbas-Chi, Majid Kolahdouzan Widzów: 8830 | ||
L. S. Hanssen, M. Hanssen 5 4× 3× | (16:9) raport | 5 Boultif 6× 2× |
48. | 19 stycznia 2011 20:30 | 14:29 | Färs & Frosta Sparbank Arena, Lund Sędziowie: Jesus Nilson Aires Menezes, Rogério Aparecido Pinto Widzów: 800 | ||
Calvert 7 4× 3× | (6:14) raport | 5 Florea 4× 2× |
51. | 20 stycznia 2011 18:00 | 27:18 | Malmö Arena, Malmö Sędziowie: Omar Al-Marzouqi, Mohammad Rashid Al-Nuaimi Widzów: 4960 | ||
Berkous, Ayat, Hamad 5 1× 3× | (12:11) raport | 6 Fletcher 2× 2× |
56. | 20 stycznia 2011 20:15 | 29:34 | Malmö Arena, Malmö Sędziowie: Nordine Lazaar, Laurent Reveret Widzów: 11307 | ||
Zrnić 8 4× 4× | (16:15) raport | 10 Søndergaard 3× 3× |
58. | 20 stycznia 2011 20:30 | 28:38 | Färs & Frosta Sparbank Arena, Lund Sędziowie: Nenad Krstič, Peter Ljubič Widzów: 860 | ||
Ilić 6 4× 3× | (17:20) raport | 9 Stamate 2× 2× |
Grupa D (Göteborg)[edytuj | edytuj kod]
Zespół | M | Z | R | P | G + | G - | +/- | Pkt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Szwecja | 5 | 4 | 0 | 1 | 142 | 112 | 30 | 8 |
Polska | 5 | 4 | 0 | 1 | 143 | 123 | 20 | 8 |
Argentyna | 5 | 3 | 1 | 1 | 133 | 114 | 19 | 7 |
Korea Południowa | 5 | 2 | 1 | 2 | 137 | 128 | 9 | 5 |
Słowacja | 5 | 0 | 1 | 4 | 128 | 156 | -28 | 1 |
Chile | 5 | 0 | 1 | 4 | 117 | 167 | -50 | 1 |
1. | 13 stycznia 2011 20:15 | 28:18 | Scandinavium, Göteborg Sędziowie: Nenad Nikolić, Dušan Stojković Widzów: 10368 | ||
Du Rietz 6 6× 3× | (15:8) raport | 4 Emil Feuchtmann 2× 3× |
6. | 14 stycznia 2011 18:15 | 25:25 | Scandinavium, Göteborg Sędziowie: Bogdan Nicolae Stark, Romeo Mihai Ștefan Widzów: 1733 | ||
Lee Jae-woo 9 6× 3× | (14:11) raport | 6 F. Fernandez 6× 2× |
10. | 14 stycznia 2011 20:15 | 35:33 | Scandinavium, Göteborg Sędziowie: Ǵorgi Naczewski, Sławe Nikołow Widzów: 2486 | ||
Tłuczyński 7 6× 3× | (15:17) raport | 9 Straňovský 3× 4× |
13. | 15 stycznia 2011 16:15 | 22:37 | Scandinavium, Göteborg Sędziowie: Yalatima Nanga Couliabaly, Mamoudou Diabaté Widzów: 7727 | ||
Emil Feuchtmann 8 5× 2× | (12:15) raport | 9 Yu Dong-geun 4× 2× |
15. | 15 stycznia 2011 18:15 | 22:38 | Scandinavium, Göteborg Sędziowie: Bogdan Nicolae Stark, Romeo Mihai Ștefan Widzów: 11491 | ||
Kukučka 4 4× 3× | (14:15) raport | 8 Ekberg 6× 3× |
17. | 15 stycznia 2011 20:15 | 23:24 | Scandinavium, Göteborg Sędziowie: Nenad Nikolić, Dušan Stojković Widzów: 7996 | ||
Simonet, Vieyra 6 6× 4× 1× | (6:11) raport | 5 Tłuczyński 8× 3× 1× |
25. | 17 stycznia 2011 16:15 | 18:23 | Scandinavium, Göteborg Sędziowie: Lars Geipel, Marcus Helbig Widzów: 3057 | ||
Valo, M. Straňovský, T. Straňovský 4 4× 3× | (9:7) raport | 9 Fernández 3× 2× |
29. | 17 stycznia 2011 18:15 | 38:23 | Scandinavium, Göteborg Sędziowie: Kacem Mezian, Othmane Si Bachir Widzów: 5535 | ||
Jurasik, Tłuczyński 6 5× 3× 1× | (15:13) raport | 6 Feuchtmann, Muñoz 3× 3× |
33. | 17 stycznia 2011 20:15 | 30:24 | Scandinavium, Göteborg Sędziowie: Ǵorgi Naczewski, Slavco Nikolov Widzów: 8109 | ||
Källman 8 11× 4× 1× | (14:12) raport | 7 Yu Dong-geun 4× 3× |
37. | 18 stycznia 2011 16:15 | 29:29 | Scandinavium, Göteborg Sędziowie: Ǵorgi Naczewski, Slavco Nikolov Widzów: 3112 | ||
Emil Feuchtmann 11 4× 3× 1× | (15:12) raport | 7 Šulc 5× 4× |