19. Mistrzostwa Świata U20 w Lekkoatletyce
|
|
Data | 1–6 sierpnia 2022 |
Miejscowość | Cali |
Organizator | World Athletics |
Liczba konkurencji | 45 |
Liczba zawodników | 1533 |
Liczba reprezentacji | 145 |
19. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce U20 – zawody lekkoatletyczne organizowane pod egidą World Athletics, które odbyły się w dniach 1–6 sierpnia 2022 w Cali[1].
WU20R – rekord świata juniorów | AU20R – rekord kontynentu w kategorii juniorów | CR – rekord mistrzostw świata NU20R – rekord kraju w kategorii juniorów | NR – rekord kraju |
SB – najlepszy wynik w sezonie | WU20L – najlepszy wynik na listach światowych juniorów w 2022 roku | PB – rekord życiowy |
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Letsile Tebogo | 9,91 WU20R | Bouwahjgie Nkrumie | 10,02 NU20R | Benjamin Richardson | 10,12 |
Bieg na 200 m | Blessing Afrifah | 19,96 CR AU20R | Letsile Tebogo | 19,96 CR AU20R | Calab Law | 20,48 |
Bieg na 400 m | Lythe Pillay | 45,28 PB | Steven Mcelroy | 45,65 | Jusuf Ali Abbas | 45,80 PB |
Bieg na 800 m | Ermias Girma | 1:47,36 | Heithem Chenitef | 1:47,61 | Ethan Hussey | 1:47,65 |
Bieg na 1500 m | Reynold Cheruiyot | 3:35,83 | Ermias Girma | 3:37,24 PB | Daniel Kimaiyo | 3:37,43 |
Bieg na 3000 m | Melkeneh Azize | 7:44,06 | Felix Kiptarus Korir | 7:47,86 PB | Edwin Kimosong Kisalsak | 7:49,82 PB |
Bieg na 5000 m | Addisu Yihune | 14:03,05 | Merhawi Mebrahtu | 14:03,33 | Habtom Samuel | 14:03,67 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Samuel Duguna | 8:37,92 | Samuel Firewu | 8:39,11 | Salaheddine Ben Yazide | 8:40,62 |
Bieg na 110 m przez płotki (99 cm) | Antoine Andrews | 13,23 WU20L | Malik Mixon | 13,27 PB | Matthew Sophia | 13,34 NU20R |
Bieg na 400 m przez płotki | İsmail Nezir | 48,84 NU20R | Matic Ian Guček | 48,91 NU20R | Roshawn Clarke | 49,62 |
Sztafeta 4 × 100 m | Japonia Kowa Ikeshita Hiroto Fujiwara Shunki Tateno Hiroki Yanagita | 39,35 | Jamajka Bouwahjgie Nkrumie Bryan Levell Mark-Anthony Daley Adrian Kerr David Lynch (elim.) | 39,35 | Stany Zjednoczone Laurenz Colbert Michael Gizzi Brandon Miller Johnny Brackin David Foster (elim.) Charlie Bartholomew (elim.) | 39,57 SB |
Sztafeta 4 × 400 m | Stany Zjednoczone Steven McElroy Ashton Schwartman Charlie Bartholomew Will Sumner Kody Blackwood (elim.) Grant Williams (elim.) | 3:04,47 SB | Jamajka Shemar Palmer Shaemar Uter Jasauna Dannis Delano Kennedy Malachi Johnson (elim.) Derrick Grant (elim.) | 3:05,72 SB | Kanada Christopher Morales-Williams Ben Tilson Daniel Kidd Tyler Floyd Riley Flemington (elim.) | 3:06,50 NU20R |
Chód na 10 000 m | Mazlum Demir | 42:36,02 | Ismail Benhammouda | 42:42,49 | Hayrettin Yıldız | 43:07,95 |
Skok wzwyż | Brandon Pottinger | 2,14 m | Brian Raats Bożidar Sarybojukow | 2,10 m 2,10 m | Z powodu remisu na drugim miejscu, trzecie miejsce nie zostało przyznane.[2] |
Skok o tyczce | Anthony Ammirati | 5,75 m WU20L | Juho Alasaari | 5,60 m =NU20R | Michał Gawenda | 5,45 m NU18R |
Skok w dal | Erwan Konaté | 8,08 m WU20L | Alejandro A. Parada | 7,91 m | Gabriel Luiz Boza | 7,90 m =SB |
Trójskok | Jaydon Hibbert | 17,27 m CR AU20R | Selva P. Thirumaran | 16,15 m PB | Viktor Morozov | 16,13 m PB |
Pchnięcie kulą (6 kg) | Tarik O’Hagan | 20,73 m PB | Kobe Lawrence | 20,58 m PB | Tizian Lauria | 20,55 m |
Rzut dyskiem (1,75 kg) | Marius Karges | 65,55 m | Mika Sosna | 63,88 m | Mychajło Brudin | 63,30 m PB |
Rzut młotem (6 kg) | Joanis Korakidis | 79,11 m WU20L | Max Lampinen | 76,33 m PB | Josif Kesidis | 76,32 m PB |
Rzut oszczepem | Artur Felfner | 79,36 m | Max Dehning | 77,24 m | Keyshawn Strachan | 72,95 m |
Dziesięciobój (jun.) | Gabriel Emmanuel | 7860 pkt. | Jacob Thelander | 7770 pkt. | Elliot Duvert | 7622 pkt. |
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Tina Clayton | 10,95 CR | Serena Cole | 11,14 | Shawnti Jackson N’Ketia Seedo | 11,15 PB 11,15 NU20R |
Bieg na 200 m | Brianna Lyston | 22,65 | Jayla Jamison | 22,77 PB | Alana Reid | 22,95 PB |
Bieg na 400 m | Yemi Mary John | 51,50 PB | Damaris Mutunga | 51,71 NU20R | Rupal | 51,85 PB |
Bieg na 800 m | Roisin Willis | 1:59,13 CR | Audrey Werro | 1:59,53 NU20R | Juliette Whittaker | 2:00,18 |
Bieg na 1500 m | Brike Haylom | 4:04,27 CR | Brynda Chebet | 4:04,64 PB | Purity Chepkirui | 4:07,64 PB |
Bieg na 3000 m | Betty Chelangat | 9:01,03 | Tsiyon Abebe | 9:03,85 | Nancy Cherop | 9:05,98 |
Bieg na 5000 m | Medina Eisa | 15:29,71 | Melknat Wudu | 15:30,06 | Prisca Chesang | 15:31,17 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Faith Cherotich | 9:16,14 | Sembo Aalmayew | 9:30,41 | Meseret Yeshaneh | 9:42,02 |
Bieg na 100 m przez płotki | Kerrica Hill | 12,73 CR | Alexis James | 12,87 PB | Anna Tóth | 13,00 NU20R |
Bieg na 400 m przez płotki | Akala Garrett | 56,16 WU20L | Hanna Karlsson | 56,71 PB | Michaela Rose | 56,86 PB |
Sztafeta 4 × 100 m | Jamajka Serena Cole Tina Clayton Kerrica Hill Tia Clayton Alexis James (elim.) | 42,59 WU20R | Stany Zjednoczone Jayla Jamison Autumn Wilson Iyana Gray Shawnti Jackson Lily Jones (elim.) Alyssa Colbert (elim.) | 43,28 NU20R | Kolumbia Maria Alejandra Murillo Marlet Ospino Melany Bolaño Cassiani Laura Martínez Ibarguen | 44,59 |
Sztafeta 4 × 400 m | Stany Zjednoczone Mekenze Kelley Shawnti Jackson Akala Garrett Roisin Willis Madison Whyte (elim.) Zaya Akins (elim.) Kennedy Wade (elim.) | 3:28,06 SB | Jamajka Dejanea Oakley Abigail Campbell Oneika Mcannuff Alliah Baker Oneika Brissett (elim.) Rickianna Russell (elim.) | 3:31,59 SB | Wielka Brytania Yemi Mary John Jessica Astill Ophelia Pye Etty Sisson Poppy Malik (elim.) | 3:31,86 SB |
Chód na 10 000 m | Karla Ximena Serrano | 46:24,35 PB | Ai Ooyama | 46:24,44 | Ayane Yanai | 46:43,07 |
Skok w dal | Płamena Mitkowa | 6,66 m PB | Natalia Liñares | 6,59 m | Marta Amouhin Amani | 6,62 m PB |
Trójskok | Sharifa Davronova | 14,04 m WU20L | Sohane Aucagos | 13,38 m | Tiana Boras | 13,30 m PB |
Skok wzwyż | Karmen Bruus | 1,95 m | Britt Weerman | 1,93 m NU20R | Angelina Topić | 1,93 m |
Skok o tyczce | Hana Moll | 4,35 m | Chiara Sistermann | 4,30 m =PB | Janne Sophie Ohrt | 4,30 m PB |
Pchnięcie kulą | Miné de Klerk | 17,17 m | Pinar Akyol | 16,84 m | Zuzanna Maślana | 16,06 m PB |
Rzut dyskiem | Emma Sralla | 56,15 m | Despina Filipidu | 54,48 m SB | Miné de Klerk | 53,54 m NU20R |
Rzut młotem | Rachele Mori | 67,21 m | Paola Bueno Calvillo | 62,74 m | Raika Murakami | 61,45 m SB |
Rzut oszczepem | Adriana Vilagoš | 63,52 m CR | Valentina Barrios | 57,84 m NU20R | Manuela Rotundo | 55,11 m |
Siedmiobój | Saga Vanninen | 6084 pkt. | Serina Riedel | 5874 pkt. | Sandrina Sprengel | 5845 pkt. |
Gospodarz ( Kolumbia)
Źródło: World Athletics U20 Championships Cali 22 Medal Table