Luciana Frassati-Gawrońska – Wikipedia, wolna encyklopedia

Luciana Frassati-Gawrońska
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

18 sierpnia 1902
Biella

Data i miejsce śmierci

7 października 2007
Pollone

Zawód, zajęcie

działaczka konspiracyjna i społeczna

Narodowość

włoska

Rodzice

Alfredo Frassati

Małżeństwo

Jan Gawroński

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP

Luciana Frassati-Gawrońska (ur. 18 sierpnia 1902 w Bielli, zm. 7 października 2007 w Pollone) – włoska działaczka konspiracyjna i społeczna, zasłużona dla ratowania osobistości polskich podczas II wojny światowej.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Była córką Alfreda Frassatiego, założyciela „La Stampy”, siostrą błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego, działacza katolickiego i żoną ostatniego ambasadora RP w Wiedniu Jana Gawrońskiego, matką włoskiego eurodeputowanego Jasa Gawrońskiego, który zabiegał także o polskie interesy na forum Europarlamentu[potrzebny przypis].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Za pośrednictwem wpływowej rodziny, od pokoleń wchodzącej w skład włoskiej elity władzy, wcześnie nawiązała liczne koneksje. Znała osobiście Ericha Ludendorffa, Paula von Hindenburga, Benito Mussoliniego i Giovanniego Montiniego[1].

Z racji zawartego w 1920 małżeństwa często bywała w Warszawie. Przed 1939 poznała tam Bolesława Piaseckiego[2], młodego przywódcę faszystowskiego Ruchu Narodowo-Radykalnego „Falanga” i stała się jego „polityczną entuzjastką”[3].

W czasie II wojny światowej siedmiokrotnie odwiedziła Warszawę[4], spełniając rolę nieoficjalnej łączniczki między elitami okupowanej Polski a Watykanem, a także na potrzeby rządu Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie. Prowadziła rozmowy z arcybiskupem Adamem Sapiehą, z Mussolinim i z włoskim ministrem spraw zagranicznych Galeazzo Ciano[5].

W listopadzie 1939 przybyła do Warszawy po rzeczy ze swojego mieszkania[3][2]. Na prośbę Włodzimierza Sznarbachowskiego interweniowała w sprawie uwięzionego na początku grudnia Piaseckiego u szefa SD i Policji Bezpieczeństwa w Warszawie Josefa Meisingera najpierw osobiście, uzyskując pozwolenie na wizytę u Piaseckiego w więzieniu na Rakowieckiej, a potem przez konsula włoskiego Mario di Stefano[6]. Wywiozła z Polski Olgę Helenę Zubrzewską, żonę premiera Władysława Sikorskiego, a także Sznarbachowskiego i Stanisława Starczewskiego[7][3]. Przekazała do Włoch informacje o losie profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Umiejętności aresztowanych i zesłanych do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen podczas Sonderaktion Krakau, które posłużyły do uruchomienia międzynarodowej presji na ich zwolnienie, w tym ze strony Mussoliniego[5]. Za sprawą Frassati-Gawrońskiej Mussolini wstawił się również za Piaseckim, który wyszedł na wolność wiosną 1940[7][3]. Frassati-Gawrońska próbowała też w połowie 1940 bez powodzenia ratować innego falangistę, bojowca Konfederacji Narodu Wojciecha Kwasieborskiego[7].

We wrześniu 1943 złożyła szczegółowy raport z sytuacji w okupowanej Polsce papieżowi Piusowi XII i jego bliskiemu współpracownikowi w Sekretariacie Stanu Montiniemu[8].

Utrzymywała kontakty z Piaseckim w trakcie wojny, przesyłając mu pieniądze, a także długo po jej zakończeniu, umożliwiając mu kontakty z kręgami watykańskimi[7].

Odznaczenia i upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W 1993 została odznaczona przez prezydenta Lecha Wałęsę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za działalność w czasie II wojny światowej. Swoje wojenne wspomnienia spisała w książce Przeznaczenie nie omija Warszawy (Il destino passa per Varsavia, Bologna 1949, wyd. II z przedmową Renzo De Felice(inne języki) 1985), która w polskim wydaniu ukazała się w 2003.

W związku z 10. rocznicą jej śmierci na wniosek Eugenio Gaudio(inne języki), rektora Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza”, uzgodniony z rektorem UJ Wojciechem Nowakiem i poparty przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, imieniem Luciany Frassati nazwano ulicę w Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kunicki 2004 ↓, s. 140–141.
  2. a b Kunicki 2004 ↓, s. 141.
  3. a b c d Sznarbachowski 1990 ↓, s. 81.
  4. a b Uchwała Rady Miasta Krakowa. bip.krakow.pl. [dostęp 2019-04-15].
  5. a b Bolewski i Pierzchała 1992 ↓, s. 238–239.
  6. Kunicki 2004 ↓, s. 141–142.
  7. a b c d Kunicki 2004 ↓, s. 142.
  8. Fernández García 2000 ↓, s. 367.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]