Leszek Kordylewski – Wikipedia, wolna encyklopedia

Leszek Kordylewski (ur. 6 sierpnia 1947 w Krakowie) – polsko-amerykański biolog.

Leszek Kordylewski[1] jest najmłodszym synem polskiego astronoma Kazimierza Kordylewskiego, odkrywcy pyłowych księżyców ziemi.

W latach 1964 do 1969 Leszek Kordylewski studiował na Wydziale BiNoZ Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskując dyplom magistra w zakresie zoologii. Jako asystent w Zakładzie Anatomii Porównawczej UJ doktoryzował się w 1975. Po uzyskaniu habilitacji w 1986 pracował jako docent w Zakładzie Cytologii UJ. Jest autorem podręcznika "Problemy Bioetyki" wydanego przez UJ, z ilustracjami Andrzeja Mleczki.

Od 1982 przebywał w Stanach Zjednoczonych prowadząc badania w Zakładzie Medycyny na University of Chicago jako Assistant Professor - Research Associate. Wyspecjalizował się w Mikroskopii z zastosowaniem rozmaitych typów mikroskopów. Oprócz badań naukowych w zakresie biologii komórki prowadził zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz w USA na Winthrop University w Rock Hill SC oraz DePaul University (Barat College) w Lake Forest IL. Od 1996 pracując w charakterze eksperta forensycznego(inne języki) wykonał ok. 800 mikroskopowych ekspertyz dla sądownictwa Stanu Illinois. Jest członkiem American Academy of Forensic Sciences.

Dorywczo pracował jako tłumacz. Oprócz znajomości kilku innych języków obcych opanował Międzynarodowy Język Esperanto w 1958 roku. Jako esperantysta pełnił rozmaite funkcje w polskim i światowym ruchu esperankim (UEA, TEJO, PEA, PEJ). Obecnie jest przewodniczącym Esperanto-Societo de Chicago. Dzięki kontaktom esperanckim od dzieciństwa podróżował i odwiedził ponad 50 krajów. W 1965 roku na Światowym Kongresie UEA w Tokio (Japonia) zasłynął jako zdobywca głównej nagrody w konkursie krasomówczym w języku Esperanto, zainicjowanym wcześniej przez Ivo Lapenne.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. kordynet: kordynet.