Kościół św. Zygmunta w Siennie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościół
pw. św. Zygmunta
147/A z 15.03.1982 i 323/A z 16.06.1967
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Sienno

Adres

ul. Kościelna 2
27-350 Sienno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Zygmunta

Wezwanie

św. Zygmunta

Położenie na mapie Sienna
Mapa konturowa Sienna, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Zygmunta”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Zygmunta”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Zygmunta”
Położenie na mapie powiatu lipskiego
Mapa konturowa powiatu lipskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Zygmunta”
Położenie na mapie gminy Sienno
Mapa konturowa gminy Sienno, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Zygmunta”
Ziemia51°05′14″N 21°28′38″E/51,087222 21,477222

Kościół Świętego Zygmunta w Siennierzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu sienneńskiego diecezji radomskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia została założona w 1431 roku przez Dobiesława Oleśnickiego, wojewodę sandomierskiego. W 1442 roku rozpoczął on budowę świątyni murowanej. Budowla została konsekrowana przez kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, biskupa krakowskiego. W XVI wieku kościół został zamieniony na zbór kalwiński. W XV wieku, podczas wojny szwedzkiej budowla doznała poważnych uszkodzeń. W XVIII wieku, dzięki staraniom księdza proboszcza Szembeka świątynia została wyremontowana i zwrócona katolikom. W 1915 roku kościół został poważnie zniszczony, runęło sklepienie w nawie głównej. Około 1930 kościół został odbudowany według projektu architekta Oskara Sosnowskiego i nakryty dachówką mnich-mniszka z Korwina. Po II wojnie światowej świątynia otrzymała nowy wystrój wewnętrzny, zaprojektowany przez M. Jasińskiego i wykonany przez miejscowych stolarzy: K. Kozika, A. Kozika, H. Wlazłowskiego i innych. W czasie urzędowania księdza prałata T. Zdziebłowskiego została położona nowa polichromia w prezbiterium. W 1956 roku, w czasie urzędowania księdza proboszcza F. Sendysta została wykonana polichromia w nawie głównej. W latach 1970–1972 zostały odrestaurowane: świątynia z zewnątrz, dzwonnica oraz mur okalający. W 1979 roku została odnowiona polichromia budowli. W latach 2004–2005 świątynia została odrestaurowana staraniem księdza proboszcza Ryszarda Batorskiego.

Pomnik Jana Pawła II przed kościołem

Kościół został zbudowany w stylu gotyckim z cegły palonej i jest orientowany. Cztery skarpy podpierają fasadę frontową budowli. Od strony prezbiterium znajduje się wieżowa przybudówka, pochodząca z połowy XVI wieku, przy nawie od strony południowej mieści się kaplica, od strony północnej kruchta. Kościół posiada sklepienia krzyżowo-żebrowe. Okna świątyni są ostrołukowe z otynkowanymi glifami. W prezbiterium jest umieszczona tablica erekcyjna, z płaskorzeźbą, pochodzącą z połowy XV stulecia – na niej widnieje fundator świątyni Dobiesław Oleśnicki – wojewoda sandomierski, ubrany w zbroję, w pozycji klęczącej trzyma ufundowany przez siebie kościół. Za fundatorem widnieje patron świątyni w pozycji stojącej – św. Zygmunt, król Burgundii polecający Dobiesława Maryi. Po drugiej stronie klęczy przed Maryją. żona Dobiesława, Katarzyna, za którą widnieje w pozycji stojącej jej patronka św. Katarzyna[1].

Położenie na szlakach[edytuj | edytuj kod]

Obiekt znajduje się na szlaku turystycznym „Perły Mazowsza” w jego Pętli Południowej. Przed kościołem znajduje się tablica informacyjna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parafia rzymskokatolicka pw. św. Zygmunta. sienno.com.pl. [dostęp 2014-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-10)].