Kościół św. Stanisława w Szczepanowie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościół św. Stanisława
A-322 z dnia 26.04.1947 i 3.03.1989[1]
kościół cmentarny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Szczepanów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa

Wezwanie

św. Stanisława

Wspomnienie liturgiczne

11 kwietnia

Położenie na mapie gminy Brzesko
Mapa konturowa gminy Brzesko, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława”
Położenie na mapie powiatu brzeskiego
Mapa konturowa powiatu brzeskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława”
Ziemia50°00′23,7″N 20°38′50,1″E/50,006583 20,647250

Kościół Świętego Stanisława – kościół cmentarny należący do parafii św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Szczepanowie.

Jest to świątynia wzniesiona w 1781 roku i ufundowana przez Stanisława Lubomirskiego, marszałka wielkiego koronnego na miejscu pierwotnej, drewnianej z 1511 roku według tradycji na miejscu gdzie dawniej znajdował się dom Welisława i Bogny, rodziców św. Stanisława.

Kościół został wzniesiony w stylu klasycystycznym. Jest to budowla murowana wzniesiona z cegły i otynkowana. Świątynia jest jednonawowa i posiada węższe, prostokątne prezbiterium, przy którym od strony wschodniej znajduje się wydzielony przedsionek. Nawa została wzniesiona na planie kwadratu, wewnątrz posiada ścięte narożniki, złożona jest z przedsionka i dwóch piętrowych lokalności z jego lewej i prawej strony. Ściany zewnętrzne są zwieńczone gzymsem. Fasada zachodnia została zbudowana w kształcie rzymskiego łuku triumfalnego, trójpolowa i podzielona pilastrami podpierającymi belkowanie, nad którym znajduje się attyka. W polu środkowym, szerszym, lekko wysuniętym i zaakcentowanym trójkątnym przyczółkiem jest umieszczona półkolista arkada, w której znajduje się portal marmurowy z herbem Szreniawa w kartuszu. W polach bocznych znajdują się ślepe okna, nad którymi są umieszczone marmurowe tablice z napisami dotyczącymi fundacji świątyni. Na attyce znajduje się nasadnik z krzyżem i cztery kamienne wazony. Fasada wschodnia trójosiowa posiada dwie kondygnacje okien, pod którymi są umieszczone epitafia rodziny księdza Szczepana Kosseckiego. Okna w elewacjach bocznych są półkoliste. Nawę nakrywa dach dwuspadowy, spłaszczony, na dachu znajduje się wieżyczka na sygnaturkę, prezbiterium nakrywa dach trójspadowy. Wnętrze nakrywa strop płaski z fasetami, w nawie są zaznaczone podziały ramowe, z okalającym wydatnym gzymsem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2017-12-19].
  2. Szczepanów, kościół św. Stanisława bpa. Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 2017-12-19]. (pol.).